Święta Matka Teresa zamieniła zakonny habit na białe sari

  Święta Matka Teresa zamieniła zakonny habit na białe sari

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  We wtorek mija 20 lat od śmierci Matki Teresy z Kalkuty, zakonnicy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości, świętej Kościoła katolickiego.
  Matka Teresa z kalkuty zmarła 20 lat temu

  Matka Teresa z kalkuty zmarła 20 lat temu ©Archiwum

  Agnes Gonxha Bojaxhiu, bo takie było jej nazwisko, urodziła się 26 sierpnia 1910 roku w Uskub (dziś Skopje). Była najmłodszym dzieckiem w rodzinie ze Szkodry w Albanii.

  Po śmierci ojca w 1919 roku matka wychowywała ją w wierze katolickiej. Od wczesnych lat fascynowały ją żywoty misjonarzy i ich posługa. Gdy miała 12 lat, postanowiła poświęcić swe życie Bogu. Sześć lat później opuściła dom rodzinny i wstąpiła do Instytutu Błogosławionej Dziewicy Maryi i została misjonarką. Najpierw udała się do Rathfarnham w Irlandii, by nauczyć się angielskiego, którego siostry używały w szkołach w Indiach. Do Indii przybyła na początku roku 1929 i rozpoczęła nowicjat w Darjeelingu.
  Pierwsze śluby złożyła 24 maja 1931 r., a śluby wieczyste 24 maja 1937 r. Szybko została dyrektorką szkoły dla Bengalek, a także przełożoną loretanek i grupy córek świętej Anny. Podczas podróży z Kalkuty do klasztoru w Darjeelingu 10 września 1946 r. usłyszała „powołanie w powołaniu”, wezwanie, by opuścić klasztor i założyć nowe zgromadzenie oddane pomocy najbiedniejszym. Miejscowy arcybiskup powiedział jednak, że nie zatwierdzi jej prośby wcześniej niż za rok.

  Swą pracę misyjną z ubogimi ze slumsów rozpoczęła w sierpniu 1948 roku. Zamieniła wtedy habit na białe bawełniane sari z niebieską obwódką i przyjęła obywatelstwo indyjskie. 7 października 1950 roku otrzymała pozwolenie Watykanu na założenie zgromadzenia diecezjalnego, które stało się zgromadzeniem Misjonarek Miłości. Zgromadzenie szybko rozrastało się. W 1996 roku miało 517 misji w ponad 100 krajach. Po śmierci papież Jan Paweł beatyfikował ją 19 października 2003 r., a 4 września ubiegłego roku papież Franciszek ogłosił ją świętą.

  Zobacz też: matka Teresa ogłoszona świętą

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama