Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia pałacu w Nakle Śląskim. Od siedziby Donnersmarcków do Centrum Kultury [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim
Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Pierwsza rezydencja w Nakle Śląskim, wzniesiona w 1856 roku przez Hugo von Donnersmarcka, zyskała swój neogotycki wygląd dzięki przebudowie dokonanej w latach 90. XIX wieku przez Łazarza IV von Donnersmarcka. Dziś pałac to Centrum Kultury Śląskiej, prezentujące wystawy stałe i historyczne. Przez lata pełnił różne funkcje - od siedziby rodu Henckel von Donnersmarck po szkołę rolniczą, by w 2006 roku stać się miejscem kulturalnym.

Od siedziby Donnersmarcków do Centrum Kultury - historia pałacu w Nakle Śląskim

Historia Nakła Śląskiego sięga XIV wieku, kiedy to pojawiają się pierwsze wzmianki o osadzie książęcej. W kolejnych wiekach miejscowość przechodziła przez różnych właścicieli, aż w 1695 roku została zakupiona przez rodzinę Donnersmarcków, jedną z najpotężniejszych rodzin w państwie pruskim i Cesarstwie Niemieckim. Właśnie oni wznieśli w Nakle Śląskim imponujący pałac, który dziś stanowi ośrodek kulturalny.

Zobaczcie niesamowite zdjęcia pałacu Donnersmarcków w Nakle Śląskim!

Pałac w Nakle Śląskim to świadek burzliwej historii regionu. Wybudowany około 1856 roku przez Łazarza IV von Donnersmarcka, został później przebudowany w stylu angielskiego neogotyku. Po II wojnie światowej pałac przeszedł w ręce państwa polskiego i pełnił funkcję szkoły rolniczej przez sześćdziesiąt lat.

Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim obecnie

Obecnie pałac w Nakle Śląskim to nie tylko zabytkowy obiekt, ale także centrum kulturalne o bogatej ofercie wydarzeń i atrakcji. Po przeprowadzonym remoncie wnętrz, które przywróciły pierwotny wygląd niektórym zachowanym elementom dekoracyjnym, pałac stał się miejscem, które przyciąga miłośników historii i kultury.

Centrum Kultury Śląskiej, które mieści się obecnie w pałacu, prezentuje wystawy stałe poświęcone historii obiektu i jego fundatorów oraz czasowe ekspozycje sztuki, takie jak malarstwo, grafika, fotografia i rzeźba. Ponadto w pałacu odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne, w tym koncerty, wykłady, spektakle teatralne i warsztaty artystyczne. Miejsce to jest również popularnym miejscem organizacji ślubów, eventów biznesowych oraz imprez okolicznościowych.

Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim!

Pałac można zwiedzać zarówno z przewodnikiem, jak i indywidualnie, korzystając z wideo przewodnika dostępnego w języku polskim i angielskim. Otaczający pałac park z starodrzewem, otoczony kamiennym murem z bramami, stanowi dodatkową atrakcję dla odwiedzających, zachowując przy tym historyczny charakter tego miejsca.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty