Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hala Arena wciąż czeka na remont. Brakuje terminów i wykonawcy. "Trwają prace nad otwarciem nowego postępowania ofertowego"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Hala Arena ma blisko 50 lat. Jej remont może potrwać nawet 3 lata.
Hala Arena ma blisko 50 lat. Jej remont może potrwać nawet 3 lata. Łukasz Gdak
Modernizacja blisko 50-letniego obiektu jest zapowiadana od kilku lat. Padały różne terminy rozpoczęcia prac, lecz żadnego nie udało się dotrzymać. Obiekt wymaga gruntownego remontu nie tylko z racji wieku, ale także licznych awarii i stanu technicznego (w 2018 roku odpadły fragmenty sufitu). Innym problemem jest zbyt mała liczba stałych miejsc siedzących, nieco ponad 3 tys. Teraz MTP przygotowuje się do kolejnego przetargu.

Po przebudowie obiekt ma pomieścić od 6 tys. podczas wydarzeń sportowych, do nawet 9 tys. widzów, podczas koncertów. Efekt ma być osiągnięty poprzez obniżenie poziomu podłogi o 6 m.

- Zmieni to układ trybun, które obecnie są łukowe i oddalone od parkietu. Wielopoziomowe, mobilne trybuny zostaną usytuowane równolegle do boiska, a ich konstrukcja umożliwi szybkie złożenie części miejsc i pozostawienie pustej płyty parkietu

– mówi Waldemar Kujawiak, Dyrektor ds. Inwestycji Grupy MTP, która zarządza Areną.

Wybudowane zostanie także nowe wejście do budynku od strony placu Olimpijskiego, które w formie amfiteatralnej będzie prowadziło do podziemnej kondygnacji hali. Swoisty amfiteatr będzie służył jako przestrzeń do street artu, mniejszych eventów kulturalnych czy spotkań. Stworzona zostanie strefa gastronomiczna, otwarta także kiedy w hali nie będą odbywały się żadne imprezy.

Przebudowa Areny. Wysokie koszty realizacji

Pierwsze informacje o planowanym remoncie hali pojawiły się już w 2019 roku. Wtedy deklarowano, że prace potrwają dwa lata. Przetarg ogłoszono w 2020 roku, a jego rozstrzygnięciem zwlekano do początku tego roku.

- Postępowanie zostało zakończone bez wyboru oferenta. Złożone oferty przekraczały budżet, jaki planowano przeznaczyć na tę inwestycję - informuje dyrektor.

Pierwotny budżet przeznaczony na remont obiektu był planowany na kwotę 100 milionów złotych. Rosnące koszty prac budowlanych i materiałów sprawiły, że dziś budżet remontu może być nawet trzykrotnie wyższy. - Po zakończeniu postępowania przetargowego przystąpiliśmy do weryfikacji projektu budowlanego w celu identyfikacji możliwych obszarów do optymalizacji kosztowej i organizacyjnej procesu budowlanego - podkreśla.

Szukanie oszczędności w projekcie może objąć na przykład dobór materiałów wykończeniowych bądź zmniejszenie ilości dodatkowego sprzętu audiowizualnego. - Obecnie trwają prace nad otwarciem nowego postępowania ofertowego - kończy Waldemar Kujawiak.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stadion Miejski obecnie, od strony najniższe trybuny.

Co nam zostało po Euro 2012? Minęło już dziesięć lat od piłk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski