Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grobelny o Golgota Picnic: Najważniejsze jest życie i bezpieczeństwo mieszkańców

Stefan Drajewski, Kamil Babacz
Scena ze spektaklu "Golgota Picnic"
Scena ze spektaklu "Golgota Picnic" Malta Festival
"Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym" - tymi słowami Jana Pawła II zakończyli swój list przeciwko prezentacji podczas Malty spektaklu "Golgota picnic" członkowie Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. Twórcy tacy jak Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Krystyna Janda, czy Jonny Greenwood z Radiohead bronią spektaklu. Oświadczenie wystosował też prezydent Poznania, Ryszard Grobelny.

"Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym" - Tymi słowami Jana Pawła II zakończyli swój list przeciwko prezentacji podczas Malty spektaklu Rodrigo Garcii "Golgota picnic" członkowie Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.

Spektakl ma być pokazany 27 i 28 czerwca w Zamku. Biletów już nie ma.

Naukowcy pisząc, że "poznańskim katolikom w dużej mierze za ich pieniądze serwuje się spektakl, który ich głęboko uraża i obraża", ignorują to, co od kilku tygodni mówi Michał Merczyński, dyrektor Festiwalu Malta: "pieniądze na ten spektakl pochodzą z dochodów własnych fundacji (dochody ze sprzedaży biletów, wydawnictw, licencji)".

W poniedziałek pojawił się list otwarty w obronie spektaklu "Golgota picnic", pod którym przybywają nowe podpisy. Podpisali się m.in. reżyserzy Andrzej Wajda, Juliusz Machulski, Krzysztof Garbaczewski, Stefan Kaegi, Thomas Ostermeier, choreografka Anne Teresa De Keersmaeker, aktor Jerzy Radziwiłowicz oraz byli wieloletni dyrektorzy Festival d'Avignon Bernard Faivre d'Arcier i Hortense Archambault. Podpisy złożyli także muzycy grup Radiohead (Jonny Greenwood) oraz Portishead, którzy występowali na wydarzeniach organizowanych przez Fundację Malta, a także Jurek Owsiak.

We wtorek do sytuacji odniósł się prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. W swoim oświadczeniu pisze, że sam nie weźmie udziału w prezentacji spektaklu ze względu "na wątpliwości co do zgodności prezentowanych w nim treści z wyznawanymi przez niego wartościami". Zaznacza, że nie ma narzędzi prawnych do odwołania spektaklu. Nawołuje jednak organizatora do zadbania o bezpieczeństwo mieszkańców, ponieważ "nagromadzenie w czasie prezentacji spektaklu ogromnych emocji (...) i liczby osób może doprowadzić do zachowań trudnych do kontrolowania".

PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA PREZYDENTA POZNANIA RYSZARDA GROBELNEGO

"Choć jestem głęboko przekonany, że prawo artysty do swobodnej wypowiedzi i wolność zgromadzeń są wielkimi osiągnięciami polskiej demokracji, to jest - w mojej ocenie - wartość, która stoi ponad nimi. Jest nią życie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz ich mienie" - pisze Grobelny. Podkreśla także, że miasto, choć jest mecenasem festiwalu, nie finansuje tego spektaklu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski