Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Gorsze samopoczucie na koniec urlopu jest naturalnym zjawiskiem". Czym jest stres pourlopowy i jak sobie z nim poradzić?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Doświadczenie powakacyjnego smutku jest oznaką zdrowego funkcjonowania psychicznego. To sposób, w którym nasz mózg adaptuje się do nowej-starej sytuacj – wyjaśnia ekspertka.
– Doświadczenie powakacyjnego smutku jest oznaką zdrowego funkcjonowania psychicznego. To sposób, w którym nasz mózg adaptuje się do nowej-starej sytuacj – wyjaśnia ekspertka. Unsplash/ Elisa Ventur
Zamiast entuzjazmu – niechęć i gorsze samopoczucie na myśl o powrocie do pracy. Mimo wypoczynku na urlopie – zmęczenie po chwili spędzonej w pracy. To tzw. Syndrom Stresu Pourlopowego (Post-Holiday Blues), który odczuwa nawet 8 na 10 osób wracających z wakacji do pracy. Jednak, jak wyjaśnia ekspertka, syndrom stresu pourlopowego może dotknąć osoby, które są zadowolone ze swojej pracy i wręcz zaskakuje ich własny pesymizm w związku z powrotem do obowiązków służbowych. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić, a w jakim przypadku lepiej udać się do specjalisty.

Spis treści

Sezon powrotów z urlopów trwa

Każdy urlop kiedyś się kończy, co oznacza, że trzeba wrócić do rzeczywistości. Wiele osób automatycznie traci wakacyjny nastrój na samą myśl o pracy. Jak wskazują eksperci, powrót do obowiązków zawodowych może wiązać się z konkretnymi objawami takimi jak:

  • smutek,
  • apatię,
  • zmęczenie,
  • rozdrażnienie,
  • problemy z koncentracją,
  • zaburzenia łaknienia – brak apetytu bądź objadanie,
  • zaburzenia okołodobowe – bezsenność lub nadmierną senność.

Dla osób, które kończą wakacje, takie symptomy mogą być niepokojące. Jednak jak tłumaczy Marzena Sekuła, psycholog i psychoterapeuta Grupy LUX MED, gorsze samopoczucie na koniec urlopu jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem wynikającym ze skrajności zmieniających się okoliczności. – Syndrom stresu pourlopowego może dotknąć osoby, które są zadowolone ze swojej pracy i wręcz zaskakuje ich własny pesymizm w związku z powrotem do obowiązków służbowych – wyjaśnia i dodaje, że „koniec urlopu i powrót do pracy związany jest z pewnego rodzaju emocjonalnymi konsekwencjami”.

– Możemy także odczuwać napięcie i stres związany z wybiciem z rutyny. Sytuacja zmiany to „mała rewolucja” związana z przestawieniem rytmu dobowego, zmianą sposobu spędzania czasu, otoczenia. Tak więc doświadczenie powakacyjnego smutku jest oznaką zdrowego funkcjonowania psychicznego. To sposób, w którym nasz mózg adaptuje się do nowej-starej sytuacji, próbując przywrócić porządek i równowagę – tłumaczy Sekuła.

Jak podkreśla dalej, musi minąć czas „zanim wrócimy na nasze codzienne tory, wkroczymy w rutynę, a wraz z nią przyjdzie nasze poczucie komfortu”. – Codzienne chodzenie do pracy jest elementem naszej strefy komfortu, bez względu na to, jak stresujące mamy zajęcie – zauważa.

Natomiast same objawy stresu pourlopowego powinny znikać po 2 tygodniach od powrotu do pracy. Jeśli utrzymują się dłużej, warto skonsultować to z lekarzem.

Powrót do pracy. Sprawdź jak sobie go ułatwić

Warto zapoznać się z prostymi i często oczywistymi sposobami, dzięki którym złagodzimy powrót do pracy, a jednocześnie zminimalizujemy poczucie pewnej straty:

  • Postaraj się wrócić wcześniej do domu – zamiast stać w korkach w niedzielę po południu, warto zaplanować powrót wcześniej, np. w piątek lub w sobotę. Wówczas zyskamy czas i stopniowo będziemy dawkować sobie obowiązki. Zdążymy bez pośpiechu zrobić zakupy, pranie, rozpakować walizki. Gwałtowny powrót i gonitwa, by zdążyć ze wszystkim przed pójściem do pracy, może potęgować objawy stresu pourlopowego.
  • Ustal priorytety obowiązków zawodowych – bardzo ważne jest ustalenie priorytetów, aby nie rzucać się na wszystko, co „leży i czeka”. Warto wyznaczyć cztery obszary: to, co pilne; to, co może zaczekać 2-3 dni; to, co mogę delegować innym oraz to, co może być wykonane później, np. w następnym tygodniu. Taki pierwszy krok pomoże zorganizować pracę i natłok obowiązków nie będzie tak przytłaczający.
  • Wspominaj i planuj – znajdź czas na przyjemności - oglądanie zdjęć z wakacji, montowanie filmu, ekspozycję pamiątek – te wszystkie aktywności pomagają nam połączyć czas wakacji z czasem normalności – one w takim momencie się przenikają i powrót do codzienności jest łagodniejszy.
  • Aktywnie i zdrowo spędzaj czas – w trudniejszym czasie powrotu z urlopu warto zadbać o dawkę naturalnego szczęścia – zbawienne endorfiny. Warto również planować czas wolny np. odwiedzać przyjaciół, pracować w ogrodzie czy spędzić jakościowy czas z rodziną.

Wakacyjne kierunki najchętniej wybierane przez Polaków

Wakacje.pl po raz kolejny przeanalizowały trendy na lato obserwowane wśród klientów biur podróży korzystających ze zorganizowanej turystyki wyjazdowej. Z raportu, który obejmuje podróże w terminie od 19 czerwca do 30 września, wynika, że podobnie jak przed rokiem, największym zainteresowaniem cieszą się Turcja, Grecja i Egipt.

Plany wakacyjne Polaków w tym roku praktycznie nie odbiegają specjalnie od tych zeszłorocznych – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marzena German, Wakacje.pl. – Ponownie dominował będzie basem Morza Śródziemnego, największą popularnością cieszy się Turcja, na drugi miejscu jest Grecja, a podium zamyka Egipt – dodaje.

Ekspertka zwraca uwagę, że w porównaniu z zeszłym rokiem z pierwszej dziesiątki wypadły Zjednoczone Emiraty Arabskie, jednocześnie podkreślając, że nie jest to równoznaczne z faktem, że mniej chętnie tam jeździmy, ale częściej wybieramy inne kierunki. – ZEA w okresie pandemii były kierunkiem, do którego dość łatwo było wjechać, w związku z tym wtedy tam jeździliśmy. Ten kierunek nadal znajduje się w letniej ofercie i ich na pewno będzie, ponieważ pojawiają się zapowiedzi dodatkowych połączeń – tłumaczy.

Sprawdź w naszym wideo, gdzie Polacy spędzają tegoroczne wakacje!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: „Gorsze samopoczucie na koniec urlopu jest naturalnym zjawiskiem". Czym jest stres pourlopowy i jak sobie z nim poradzić? - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski