Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Słupca. Zachowuje z dumą swoją tożsamość

RED
Gmina Słupca zlokalizowana jest we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie słupeckim. Jej powierzchnia wynosi ok. 145 km2 i zamieszkuje ją około 9500 mieszkańców. Użytki rolne stanowią ok. 88 procent obszaru gminy.

Dominują grunty orne o wyższej niż przeciętna w województwie jakości gleb. Gmina Słupca obejmuje tereny wiejskie, otaczające od wschodu, południa i północy miasto Słupcę. Dostęp do jednostek i instytucji obsługi stwarza dogodne warunki do prowadzenia różnej działalności gospodarczej. W sektorze prywatnym dominującą pozycję zajmują małe i średnie firmy. Gmina posiada korzystne warunki do rozwoju gospodarczego dzięki bliskości autostrady, bocznicy kolejowej oraz miast takich jak Poznań i Konin.

Oprócz terenów rozwojowych inwestycyjnie można tu znaleźć zaciszne miejsca wypoczynku, gdyż w pobliżu Jeziora Powidzkiego, z którym graniczy gmina, usytuowane są takie miejscowości, jak Kochowo i Piotrowice, które są częścią żółtego szlaku turystycznego na trasie: Słupca - Piotrowice - Mieczownica - Kochowo - Powidz - Skorzęcin. Wody Jeziora Słupeckiego, którego część znajduje się w miejscowościach gminy, zachęcają do odwiedzin wędkarzy, a Jezioro Powidzkie, które graniczy z gminą, przyciąga zwolenników aktywnego wypoczynku. Podczas wypraw szlakiem można podziwiać uroki Powidzko-Bieniszewskiego obszaru chronionego, krajobrazu w miejscowościach: Piotrowice, Kochowo, Niezgoda, Korwin i Józefowo.

Na terenie gminy nie brakuje ciekawych miejsc dla miłośników historii, jak np.: pomniki bohaterów wojennych, drewniane kościoły, a także liczne przydrożne kapliczki.

Wójt zaprasza

Gmina Słupca. Zachowuje z dumą swoją tożsamość

"Bogactwem wsi, oprócz ziemi i wiernych jej ludzi, są kultura i tradycja. Burzliwe losy naszego kraju spowodowały, że wiele wartości tego dziedzictwa utraciliśmy, ale niektóre zostały i w dzisiejszym czasie są doceniane. Społeczności lokalne odzyskują z dumą swoją tożsamość. Zbierają legendy, przepisy kulinarne, odtwarzają stare umiejętności. Zwyczaje i obrzędy, przypominają lokalną historię. Tradycja ta to jeden z wielu elementów, który stymuluje aktywność lokalną. Obrzędy ludowe towarzyszą nam od zawsze. Są nieodłącznymi czynnościami, praktykami podczas uroczystości zarówno religijnych i świeckich. Bardzo dużo obyczajów i obrzędów ludowych związanych jest ze świętami. Obrzędy są składnikiem kultury i tradycji, zespalają ludzi i wzmacniają więzi. Można śmiało stwierdzić, że żaden naród nie istnieje bez kultury oraz żyje dzięki kulturze.

Przywiązanie do obyczajów, folkloru i tradycji łączy rytm codzienności i świąt. Cieszy zatem fakt, że na terenie naszej gminy mieszkańcy zachowują tradycję. Gmina Słupca zachowuje z dumą swoją tożsamość, o czym świadczą zaprezentowane w niniejszym albumie przykłady. Można byłoby przytoczyć ich więcej, ponieważ nie ma miejscowości na terenie naszej gminy, gdzie nie kultywuje się tradycji i obyczajów. Istniejące koła gospodyń wiejskich wracają do naszych tradycji poprzez spotkania z ludźmi, którzy przekazują swoje umiejętności w rękodziele, poprzez przygotowywanie tradycyjnych potraw, czy przekazywanie wiedzy o tym, jak było dawniej."

Grażyna Kazuś,
wójt gminy Słupca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski