Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Granowo. Pielęgnując tradycje, budujemy przyszłość

RED
Współczesne Granowo może poszczycić się możliwością łatwego dojechania do wielu urokliwych miejsc i zakątków, co sprzyja rozwojowi turystyki i rekreacji. Tradycje, które nie występują w innych częściach Polski, dodatkowo zwiększają atrakcyjność gminy.

Przez całe dziesięciolecia Granowo postrzegane było jako gmina typowo rolnicza. Powoli zatraca jednak swój rolniczy charakter, rozwijając się dzięki urokliwym zakątkom, instytucjom kultury i tradycjom, które pielęgnowane są od pokoleń.

Historia Granowa sięga ponad 700 lat. O bogatej przeszłości tego terenu świadczą liczne zabytki, wśród których najcenniejszym jest kościół drewniany w Granowie z 1729 roku ufundowany przez ówczesną właścicielkę Granowa Dorotę Radomicką oraz pałac z II połowy XIX wieku, w którym mieści się obecnie Biblioteka Publiczna Gminy Granowo oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Zabytkowy kościół jest interesującym przykładem sakralnego budownictwa drewnianego. Do najcenniejszych elementów jego wyposażenia należy chrzcielnica z XVIII wieku oraz barokowy kielich z 1660 roku. W świątyni znajduje się również obraz poświęcony patronowi gminy i parafii - świętemu Marcinowi.

Silne powiązania z postacią świętego sprawiły, że od wielu lat mieszkańcy obchodzą Granowskie Marcinki. Tradycja tego wydarzenia to swoiste święto gminy. Co roku wydarzenie rozpoczyna się mszą świętą w intencji mieszkańców, która odprawiana jest w zabytkowym drewnianym kościele. Następnie wyrusza korowód, prowadzony przez postać świętego Marcina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski