Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazja zastąpią szkoły podstawowe. Trwa dyskusja o ich obwodach

Anna Jarmuż
W czwartek odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie obwodów
W czwartek odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie obwodów Łukasz Gdak
W wyniku reformy oświaty w Poznaniu powstanie osiem nowych podstawówek. Wiąże się to z koniecznością zmiany obwodów - i to już od września.

Po uzgodnieniu siatki poznańskich szkół, rozpoczęła się dyskusja w sprawie ich obwodów. Chodzi o to, do jakiej podstawówki będą zapisane dzieci z danego rejonu. W czwartek odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne w tej sprawie. Wzięli w nim udział przedstawiciele rad osiedli.

- Staraliśmy się wprowadzić, jak najmniejsze zmiany, tylko tam, gdzie są one konieczne - tłumaczy Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziały Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Reforma edukacji zakłada, że gimnazja zostaną zlikwidowane. Zastąpią je 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika. W Poznaniu część gimnazjów zostanie włączonych do już działających szkół, inne przekształcą się w podstawówki. Nowe obwody zyskają na pewno szkoły, powstałe w wyniku reformy oraz podstawówki, które znajdują się w ich sąsiedztwie. W pozostałych przypadkach będą to, co najwyżej, „zmiany kosmetyczne”.

Propozycje, wypracowane przez zespół roboczy ds. reformy, zakładają, że: Gimnazjum nr 12 (os. S. Batorego) stanie się Szkołą Podstawową nr 67, Gimnazjum 23 (os. Jagiellońskie) - SP 2, Gimnazjum 26 w ZSO nr 4 (os. Czecha) - SP 47, Gimnazjum 33 w ZSG-L (ul. Wyspiańskiego) - w SP 33, Gimnazjum 54 (ul. Newtona) - SP 72, Gimnazjum 56 (ul. Promyk) - SP 91, Gimnazjum nr 61 (ul. Słowackiego) - SP 92, a Gimnazjum ny 63 (ul. Drzymały) - SP 73.

Na Ratajach zmieniony zostanie obwód kilku podstawówek. Część terenów, które znajdują się w obrębie SP nr 20 (os. Powstań Narodowych) i SP 19 (os. Jagiellońskie) zostanie przekazane nowej SP nr 2. Nie obędzie się bez rekompensaty. Przy okazji zmian, zmodyfikowane zostaną obwody szkół podstawowych nr 3 i 18.

- Na os. Piastowskim wiele mieszkań zajmują studenci. Jest tam niewiele rodzin z małymi dziećmi. Dlatego zależy nam, aby os. Polanka nadal znajdowało się w naszym rejonie - mówiła podczas spotkania Beata Owczarzak, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3. Członkowie zespołu zgodzili się zmodyfikować ten zapis.
W przypadku nowej SP nr 47 podzielony zostanie obwód SP nr 6 na os. Rusa.

- Jest on bardzo duży. Staraliśmy się podzielić go sprawiedliwie - tłumaczył Przemysław Alexandrowicz, radny PiS, przewodniczący komisji oświaty i wychowania oraz członek zespołu roboczego ds. reformy. Do SP nr 6 bedą chodziły dzieci z os. Rusa, a do SP 47 - z os. Czecha.

Sprawa była dość prosta także na os. S. Batorego. Sąsiednia Szkoła Podstawowa nr 34 na os. B. Śmiałego jest przepełniona. Dlatego „podzieli się” obwodem z nowopowstałą SP 67.

- Początkowo zastanawialiśmy się też nad zmianą obwodu Szkoły Podstawowej nr 15 na os. Jana III Sobieskiego. Ostatecznie z tego zrezygnowaliśmy. Wrócimy do tego tematu podczas tworzenia obwodu dla nowego zespołu szkolno - przedszkolnego na Umultowie - wyjaśnia Przemysław Alexandrowicz.

Na Łazarzu powstanie od września Szkoła Podstawowa nr 33. Aby mogły tam trafić dzieci, zmodyfikowany zostanie obwód SP 26 i SP 71. Nowa podstawówka przy ul. Newtona dostanie część obwodu SP nr 7 - do której chodzi dziś większość dzieci z os. Kopernika. Szkole przy ul. Drzymały zostanie przekazane część obwodu SP 89 oraz w małej części - SP 27 i SP 23. Zmiany przewidziano też w obwodzie SP nr 88 (ul. Swoboda), w sąsiedztwie której powstanie SP nr 91.
W Szkole Podstawowej nr 92 powstaną klasy przysposabiające do pracy. Nie może być szkoła bezobwodowa, choć będą tam uczęszczać dzieci z całego Poznania. - Dlatego obwód będzie symboliczny, porównywalny do tego, który ma szkoła „Łejery” - mówi P. Alexandrowicz.

Jak tłumaczy Hanna Janowicz z Wydziału Oświaty UM, ustalone teraz obwody nie muszą funkcjonować przez lata.

- Działamy pod presją czasu. Musimy przygotować optymalne rozwiązanie na ten moment. Zaproponowane obwody będą obowiązywać na razie do 2019 roku. Przez dwa lata będziemy wspólnie przyglądać się, czy dobrze funkcjonują - tłumaczy Hanna Janowicz.

Kolejne spotkanie konsultacyjne w sprawie obwodów szkół odbędzie się w poniedziałek (13 lutego) - o godz. 13 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski