Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Arsenał: Fotoplastykon już stoi [ZDJĘCIA]

Kamil Babacz
Fotoplastykon stanął w nowej części galerii Arsenał. Będą odbywały się w niej spotkania i wydarzenia edukacyjne
Fotoplastykon stanął w nowej części galerii Arsenał. Będą odbywały się w niej spotkania i wydarzenia edukacyjne Paweł Miecznik
Za tydzień Galeria Miejska Arsenał oficjalnie otworzy nowe skrzydło i uruchomi fotoplastykon. Jego właścicielem miasto zostało pod koniec 2013 roku. Wcześniej urządzenie należało do Antoniego Ruta, poznańskiego fotografa, którego ojciec specjalizował się w fotografii stereoskopowej - takiej, która oddaje wrażenie przestrzeni.

Fotoplastykon służy właśnie do oglądania takich fotografii. Zdjęcia robione są podwójnie, z uwzględnieniem przestrzennego efektu widzenia. Oglądając je przez okulary, uzyskujemy jeden, przestrzenny obraz. Obecnie w Arsenale trwa montaż fotoplastykonu. Będzie czwartym działającym urządzeniem tego typu w Polsce, ale kiedyś był elementem kultury masowej.

- Fotografia, od momentu narodzin, szła w stronę pogłębiania efektu iluzji - mówi dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał Piotr Bernatowicz. - Tę iluzję można wywołać na dwa sposoby - poprzez oddanie ruchu lub przestrzeni. Poszliśmy w pierwszym kierunku - kino wyparło fotoplastykony. Zostało tylko kilka urządzeń, które w czasach międzywojennych znajdowały się w wielu miastach.

Zobacz też: Otwarcie Fotoplastykonu Poznańskiego już 10 października [ZDJĘCIA]

Poznański fotoplastykon przez wiele lat prowadził, a potem przechowywał Władysław Rut. Był pasjonatem stereofotografii - uwieczniał na podwójnych zdjęciach ważne wydarzenia z życia Poznania i Polski. To jego zdjęcia zobaczymy na pierwszej wystawie 10 października.

- Zobaczymy unikalne fotografie z obchodów tysiąclecia chrztu Polski, z udziałem prymasa Wyszyńskiego i kardynała Wojtyły, a także z obchodów 50-lecia targów poznańskich - mówi Bernatowicz. Inne, już tradycyjne zdjęcia Władysława Ruta, zawisną na ścianach nowej części galerii, w której wcześniej mieściła się księgarnia Arsenał.

Czy jednak takie historyczne urządzenie pasuje w ogóle do galerii sztuki współczesnej? Dyrektor galerii zapewnia, że chce w fotoplastykonie pokazywać też prace studentów fotografii lub eksperymentujących ze stereofotografią artystów awangardowych.

- Myślę, że stereofotografia bardzo dobrze nadaje się do dokumentowania współczesnej sztuki, która jest zwykle sztuką przestrzenną - mówi.

Władze galerii i prezydent miasta mają nadzieję, że fotoplastykon przyciągnie do galerii nowe grupy odbiorców. Wystawy w galerii i fotoplastykonie mają zmieniać się w tym samym momencie. Płatne (2-5 zł) będą tylko te drugie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski