Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze unijne dostarczyły nowej energii firmom

Monika Kaczyńska
Fundusze unijne dostarczyły nowej energii firmom
Fundusze unijne dostarczyły nowej energii firmom younick
W ramach WRPO 2007-2013 z unijnego wsparcia skorzystało w Wielkopolsce 1413 przedsiębiorstw Wielkopolscy przedsiębiorcy korzystali nie tylko z dotacji, ale także z instrumentów zwrotnych.

Wielkopolska to region, który szczyci się swoją gospodarką. Nic dziwnego. W naszym województwie działa ponad 400 tysięcy firm. 3/4 z nich to małe przedsiębiorstwa. W ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wspieranie ich działalności, zarówno bezpośrednio, jak i przez tworzenie warunków dla rozwoju gospodarczego odgrywało istotną rolę. Na realizację projektów mieszczących się w osi priorytetowej konkurencyjność przedsiębiorstw do dyspozycji było ponad 1,439 miliarda złotych. Do tej pory wielkopolscy przedsiębiorcy wykorzystali te pieniądze niemal w 95 proc.

O wsparcie unijne z sukcesem ubiegały się firmy najprzeróżniejszych branż: gabinety lekarskie, komisy samochodowe, firmy produkujące meble, ośrodki rehabilitacyjne, tartaki, restauracje. Trudno znaleźć dziedzinę, w rozwój której nie zainwestowano by funduszy unijnych.

Tłumnie po dotacje
Możliwość uzyskania dotacji na inwestycje podziałała na wielkopolskich przedsiębiorców elektryzująco. Tylko na jeden konkurs dotyczący działania 1.2 „Wsparcie dla MSP” wpłynęło ponad tysiąc wniosków. Ze wsparcia ma inwestycje w ramach osi priorytetowej konkurencyjność przedsięb iorstw skorzystało 1413 przedsiębiorców.

Jedną z firm, które wykorzystywały szanse, które stworzyły przed przedsiębiorcami fundusze unijne była chodzieska firma Jenox Akumulatory. Choć przedsiębiorstwo ma blisko trzydziestoletnie doświadczenie w produkcji akumulatorów, to właśnie ostatnie lata przyniosły przedsiębiorstwu skok rozwojowy.

Miały w tym udział także unijne dotacje, z których firma korzystała. Jedną z pierwszych inwestycji zrealizowanych w ramach WRPO była nowoczesna linia do produkcji akumulatorów oraz urządzenie umożliwiające łączenie płyt ołowianych w zestawy.

- Spółka w ramach unowocześnienia infrastruktury produkcyjnej rozbudowała też dział formacji. Ponadto wybudowaliśmy nowe komory do sezonowania płyt akumulatorowych, modernizujemy system podawania proszku ołowiu z instalacją nowego silosu - mówił Marek Przystałowski, wiceprezes i dyrektor techniczny Jenox Akumulatory. - Prócz inwestycji, które bezpośrednio przekładają się na możliwości produkcyjne, realizujemy również takie, które pozwalają nam na szybszą realizację zamówień - dodaje.

Firma Jenox Akumulatory korzystała także ze wsparcia unijnego w ramach programów krajowych. Firma Hit Kody Kreskowe dzięki unijnej dotacji uruchomiła produkcję systemu opasek dla szpitali. Opaski zawierające kod kreskowy, wykonane ze specjalnych, dopuszczonych do używania w służbie zdrowia mogą być dekodowane za pomocą przenośnego czytnika. Pozwalają na jednoznaczną identyfikację pacjenta, a także dostęp do takich danych jak historia choroby czy wyniki badań.

Z kolei firma StartEx dzięki dotacji w ramach działania „Rozwój mikroprzedsię-biorstw” stworzyła portal B-SCOUT (Business Performance Scout) służący wspieraniu zarządzaniem efektywnością organizacji. Unijna dotacja pozwoliła opalenickiemu Hotelowi „Remes” na stworzenie nowoczesnego SPA i zaplecza rehabilitacyjnego. Te inwestycje sprawiły, że podczas Euro 2012 hotel ten gościł reprezentację Portugalii. Wymieniać można bez końca. Przedsiębiorcy inwestowali w maszyny, urządzenia, technologie, oprogramowanie.

Firma Milkop z Dobrego specjalizująca się w produkcji tkanin tapicerskich dzięki dotacji wzbogaciła się w maszyny pozwalające na rozszerzenie asortymentu. Jednak dotacje trafiające wprost do rąk przedsiębiorców to tylko jeden ze sposobów, w jaki unijne fundusze wsparły gospodarkę regionu.

Infrastruktura dla biznesu
„Wsparcie przedsięwzięć wynikających z Regionalnej Strategii Innowacji” to między innymi dotacje na inwestycje w budowę parków technologicznych, tworzenie i rozwój ośrodków badawczych, tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości. Dzięki unijnym dotacjom takie inkubatory powstały między innymi w Turku, Lesznie i Pile. Wszystkie one oprócz oferowania powierzchni dla firm - biurowych, konferencyjnych, magazynowych czy produkcyjnych świadczą usługi pomagające firmom się rozwijać.

Usługi księgowe czy doradztwo prawne to praktycznie standard. Oferta bywa jednak znacznie szersza. Leszczyński Inkubator Przedsiębiorczości oferuje np. także dostęp do wstępnych audytów technologicznych oceniających innowacyjność planowanych przedsięwzięć czy usług związanych z uzyskiwaniem decyzji środowiskowych. Jednym z projektów realizowanych w ramach „Wsparcia przedsięwzięć wynikających z Regionalnej Strategii Innowacji” jest powstanie w Złotowie pod Poznaniem Centrum Usług Biznesowych YouNick.

Oddany niedawno do użytku budynek to biurowiec, którego koncepcja jest inspirowana trendami panującymi w Dolinie Krzemowej to jednak nie wszystko. - To nie technologia jest w centrum naszych zainteresowań, lecz człowiek, który ją tworzy i wykorzystuje - wyjaśnia Dagmara Nickel, prezes YouNick. - Wspieramy go udostępniając przyjazną i komfortową przestrzeń do pracy, wygodne biura, prorozwojowe usługi oraz środki finansowe, doradztwo, wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Budynek, oprócz powierzchni biurowych i konferencyjnych, będzie posiadać również TestLAB. To część usługowa, która zostanie wyposażona w specjalistyczne oprzyrządowanie oraz oprogramowanie służące do świadczenia specjalistycznych usług na rzecz przedsiębiorców.  W ramach TestLAB będzie działała: pracownia modelowania 3D, pracownia badań sensorycznych, modelowania matematycznego i statystycznego, pracownia projektów technicznych oraz pracownia rzeczywistości poszerzonej i wirtualnej.

- Realizując kolejne programy operacyjne w ramach polityki spójności mamy świadomość, że wybudowana infrastruktura czy wsparty kapitał ludzki, to tylko część efektów, jakie osiągamy - podkreśla Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Największym kapitałem pozostaną beneficjenci i ich kompetencje. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski