Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusz nie chce płacić za leczenie ponad limit. Szpitale szykują pozew zbiorowy

Marta Żbikowska
Ponad 185 milionów złotych - takie koszty poniosły wielkopolskie szpitale na leczenie pacjentów ponad limity, które wyznaczają kontrakty z NFZ.
Ponad 185 milionów złotych - takie koszty poniosły wielkopolskie szpitale na leczenie pacjentów ponad limity, które wyznaczają kontrakty z NFZ. archiwum polskapresse
Ponad 185 milionów złotych - takie koszty poniosły wielkopolskie szpitale na leczenie pacjentów ponad limity, które wyznaczają kontrakty z NFZ. Według przepisów, fundusz powinien zapłacić za procedury ratujące życie i zdrowie. Problem w tym, że przepisy te każdy interpretuje według własnych potrzeb.

Wielkopolski Związek Szpitali Powiatowych zapowiada złożenie pozwu zbiorowego przeciwko NFZ. Chodzi o zapłatę pieniędzy za tak zwane nadwykonania, czyli za leczenie pacjentów ponad limity wynikające z kontraktów z NFZ.

PRZECZYTAJ TEŻ: PACJENCIE NIE CHORUJ NA RAKA POD KONIEC ROKU

- Jesteśmy na etapie zbierania danych od szpitali, ustalania, które placówki przystąpią do pozwu - mówi Piotr Miadziołko, dyrektor szpitala w Gostyniu i sekretarz Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych. - W naszym związku jest 3o szpitali, wstępnie wszystkie zadeklarowały chęć wstąpienia na drogę sądową, ale szczegóły trzeba ustalić. Szukamy prawnika, który będzie nas reprezentował w sądzie.

Według danych NFZ nadwykonania wykazały 84 wielkopolskie placówki, 15 szpitali złożyło oficjalne wnioski o ich zapłatę. Nie wszyscy decydują się jednak na przeniesienie sporu do sądu.

- Na dzisiaj toczy się dziesięć postępowań sądowych z powództwa szpitali przeciwko Narodowemu Funduszowi Zdrowia WOW w Poznaniu w zakresie nadwykonań za lata 2010-2011 - mówi Agnieszka Jankowska z biura prasowego wielkopolskiego oddziału NFZ.

Placówką, która wnioskuje o zapłatę najwyższej kwoty jest Centrum Medyczne HCP, które domaga się od NFZ zwrotu ponad 28 milionów złotych. Równie gigantyczne nadwykonania wykazał Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu (ponad 25 mln zł) oraz Wielkopolskie Centrum Onkologii (ponad 23 mln zł). Żadna z tych placówek nie złożyła jeszcze wniosku o zapłatę.

- Według naszych danych łączna kwota nadwykonań wielkopolskich placówek w zakresie leczenia szpitalnego wynosi prawie 186 milionów złotych - mówi Agnieszka Jankowska.

Problemów z odzyskaniem pieniędzy za leczenie pacjentów ponad limit nie powinny mieć placówki, które poniosły koszty w związku z ratowaniem życia i zdrowia. Niestety tylko w teorii.

- Nasz szpital poniósł 1,5 mln zł kosztów na leczenie pacjentów ponad limity - mówi Piotr Miadziołko. - W tym jest na przykład leczenie powikłań pogrypowych u dzieci, których NFZ nie uznaje za procedury ratujące życie i zdrowie.

Jacek Frąckowiak, p.o. dyrektora szpitala w Gnieźnie ma nadzieję, że pozew zbiorowy przyśpieszy wypłatę zaległych nadwykonań.

- Fundusz płaci nam za nadwykonania z dwuletnim opóźnieniem, a koszty musimy ponosić - mówi Frąckowiak.

Szpitalowi im. Raszei w Poznaniu udało się podpisać z funduszem ugodę, ale tylko za nadwykonania w 2011 roku.

- Co roku mamy problemy z toksykologią i intensywną terapią - mówi Mariola Chlebowska, z-ca dyrektora ds. finansowych w Szpitalu im. Raszei w Poznaniu. - Dostaliśmy obietnice zapłaty części nadwykonań za 2011 rok. O zapłatę pieniędzy za 2012 rok będziemy występować do sądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski