Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino 2021: Poznaj zwycięzców tegorocznej edycji!

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
ZEF Filmowe Okno na Europę wydelegowało na festiwal swoje dwa zespoły jury, czyli ZEF Filmów Dziecięcych i ZEF Filmów Młodzieżowych.Zobacz kolejne -->
ZEF Filmowe Okno na Europę wydelegowało na festiwal swoje dwa zespoły jury, czyli ZEF Filmów Dziecięcych i ZEF Filmów Młodzieżowych.Zobacz kolejne -->mat. prasowe
Tegoroczna, 39. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbyła się w dniach 5-12 grudnia. Najstarszy festiwal dedykowany młodszej widowni w Polsce zakończył się wręczeniem nagród, ale ze względu na pandemię, statuetki „wręczono” w formie wirtualnej. Wyboru dokonywały składy jurorskie reprezentujące różne organizacje zajmujące się kinem i edukacją filmową oraz przedstawiciele widzów, jury złożone z dzieci i młodzieży.

39. edycja Festiwalu Młodego Widza Ale Kino!: Nagrody publiczności i Koziołki

Nagrodę od widzów, czyli Grand Prix Wielka Nagroda Publiczności trafiła do Franka Mosvolda i Atle’a Solberga Blaksetha z Norwegii za film „Ella Bella Bingo”. To opowieść o towarzyszach zabawy – Elli i Henrym, których przyjaźń wystawiona jest na próbę, po tym, jak do ich sąsiedztwa przeprowadza się nowy chłopiec, mający fantastyczny rower i mnóstwo gadżetów. Henry, zamiast spędzać czas z przyjaciółką, coraz częściej odwiedza nowego kolegę.

Złote Koziołki w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy dla dzieci i 1500 euro trafiły do Hassana Al-Jahni za film „Nadchodzi ramadan!”: „Za wyjątkową opowieść, która płynnie prowadzi widza poprzez jasne, a zarazem piękne przesłanie, jednocześnie z wyczuciem balansując między tematem straty i akceptacji”. Natomiast w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy dla młodzieży i nagrodę pieniężną wręczono portugalskiej produkcji „Baranek Boży”: „Za nadzwyczajną równowagę między warstwą dźwiękową, wizualną i narracyjną filmu, w którym każdy z elementów proponuje nową perspektywę”.

Złote Koziołki za najlepszy film pełnometrażowy dla młodzieży oraz 4000 euro przyznano „Traviata, moi bracia i ja” Yohana Manca. Film wywarł wrażenie na jury za subtelny portret rodzinnej dynamiki i sposobu, w jaki reżyser opisał relacje między czwórką braci, nie uciekając się do czarno-białych podziałów i figur szwarccharakterów. Najlepszym filmem pełnometrażowym dla dzieci został „Dziki Zachód Calamity Jane” – „to ambitna, pełna przygód, inspirująca i szczera opowieść dla dzieci w każdym wieku”. Wyróżniono także „Moją mamę gorylicę”.

Czytaj też:

Nagrodę Platynowych Koziołków 2021 przyznano Frances Andreasen Østerfelt za scenariusz i scenografię oraz wykonanie lalek do filmu „Fantastyczny sklep z kwiatami” w reżyserii Pawła Partyki.

Nagrody Zespołu Edukatorów Filmowych

ZEF Filmowe Okno na Europę wydelegowało na festiwal swoje dwa zespoły jury, czyli ZEF Filmów Dziecięcych i ZEF Filmów Młodzieżowych. Wyróżnili film pt. „Mój tata jest kiełbaską” (reż Anouk Fortunier, prod. Holandia). W uzasadnieniu napisano: Historia, która pozwoli nam lepiej się poznać i wzajemnie zrozumieć. O tym, że nikt nie jest idealny, ale zarówno rodzice, jak i dzieci mają prawo do spełniania swoich marzeń i planów. Wyróżniono także koreański film Lee Ji-wona pt. „Dzieciaki sobie radzą” za umiejętne, spokojne i wzruszające opowiedzenie o chorobie i śmierci, które można przedstawić dzieciom.

Jury Filmów Młodzieżowych kierując się przede wszystkim walorami edukacyjnymi i wychowawczymi, a jednocześnie atrakcyjnymi dla młodej widowni postanowiło przyznać nagrodę francuskiemu filmowi „Traviata, moi bracia i ja” w reżyserii Yohana Manca. Film daje widzowi to, za czym tęskni i czego oczekuje od filmu. Tym słowem jest czułość. W brutalnym świecie jest miejsce na uczucia prawdziwe, które dają siłę. Film jest obrazem o miłości w każdej przestrzeni: od trudnego życia po chwile najbardziej intymne.

Wyróżnieniu także „Tygrysy” (reż. Ronnie Sandahl, Dania/Szwecja/Włochy), które otrzymało również nagrodę Piłkarskie Koziołki za naruszenie tabu i realistyczne ukazanie depresjogennych aspektów przemysłu futbolowego, a wręcz „wyliczenie potencjalnej ceny sukcesu młodego sportowca”.

Nagroda młodych i jury dziecięcego

Popularną nagrodę „Marcinka” dla najlepszego filmu krótkometrażowego otrzymała francuska produkcja pt. „Palec śmierci” za „niesienie mądrego przesłania, aby dbać o planetę, w lekkiej i zabawnej formule”. Wyróżnienie trafiło do filmu „Ole Śpijsłodko” w reż. Joanny Jasińskiej-Koronkiewicza „za niesamowitą i przepiękną wizję malarską oraz głębokie przesłanie związane z pogodzeniem się ze śmiercią najbliższych” i film „Atja o tym, dlaczego diabeł kuleje” w reż. Pawła Kleszczewskiego i Kasi Zimnoch za: „za genialną animację, ale też propagowanie kultury ludowej i gwary podhalańskiej”.

Najlepszy film pełnometrażowy zdaniem dziecięcego jury to „Dzieciaki sobie radzą” ze względu na przedstawienie „trudnej sytuacji życiowej, którą udźwignąć musi dziecko”. Wyróżniono też „Angel” w reż. Dennisa Botsa, który „pokazuje, że warto być sobą i nie trzeba się zmieniać dla innych, aby zyskać popularność” i „Republika dzieci” w reż. Jana Jakuba Kolskiego, który udowadnia, że: „najważniejsza jest rodzina, a pieniądze nie dają szczęścia”.

Nagrodę młodych dla najlepszego filmu krótkometrażowego, czyli „Marcina” otrzymała animacja Marii Cristiny Perez pt. „To wszystko wina soli”. „Reżyserka pokazała, jakie barwy może przybrać znana każdemu, niepozbawiona problemów, szara codzienność, jeśli zestawi się ją z wrażliwością dziecka”. Najlepszym filmem pełnometrażowym okazał się film pt. „Murena” w reż. Antonety Alamat Kusijanović. Jury uznało, że „dzieło to stanowi przykład bezpretensjonalnego i inteligentnego kina inicjacyjnego”.

Suflet serowy pochodził z animacji Disneya „Piękna i bestia”[/b] z 1992 roku. Kliknij w obrazek, aby zobaczyć zdjęcia.

Tarta jabłkowa dla Królowej Kier, zupa dla Roszpunki i dania...

39. edycja Festiwalu Młodego Widza Ale Kino!: Pozostałe nagrody

Nagrody przyznało też Międzynarodowe Jury Edukatorów Filmowych, które wybrało:

  • „Bulado”,
  • „Moje życie to cyrk” i „Dzieciaki sobie radzą” (wyróżnienie).

Natomiast nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Filmu dla Dzieci ECFA trafiła do filmu „Dziki Zachód Calamity Jane” w reż. Remiego Chaye. Stowarzyszenie Filmowców Polskich wybrało najlepszy polski film animowany („Pan Praktyczny”) i najlepszy film pełnometrażowy dla dzieci wyróżniający się walorami artystycznymi („Dzieciaki sobie radzą”). Ale Debiut! Nagroda PKO Banku Polskiego trafiła za najlepszy debiut reżyserski do Anouka Fortuniera za film pt. „Mój tata jest kiełbaską”.

Te filmy i seriale umilą jesienne wieczory. Zebraliśmy produkcje fabularne i seriale dokumentalne dotyczące kulinarnych podróży. Każda z nich to także niezwykła okazja do zapoznania się z intrygującymi opowieściami skrywającymi się pod znanymi produktami.

Top 9 filmów i seriali na jesienne wieczory dla wytrawnych smakoszy!

Cały czas trwa akcja ściągania zaległych opłat "za telewizor". Dostaliśmy informacje o ukaranych między innymi z Włocławka.Jak przebiega taka kontrola? Jakie są zasady? Czytaj na kolejnych slajdach naszej galerii.

Tak przebiega kontrola zaległości za abonament RTV. Oto skut...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski