Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie z EKUZ: Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? Jak długo się czeka na wydanie karty? Do czego do czego uprawnia EKUZ?

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
EKUZ na ferie: Termin ferii w Wielkopolsce w 2020 roku wyznaczony jest z 27 stycznia po 9 lutego. W ten czas wiele rodzin planuje wyjazd na wakacje za granicę. NFZ przypomina, by wziąć ze sobą EKUZ, która na terenie UE daje prawo w nagłych wypadkach skorzystać z pomocy lekarza.
EKUZ na ferie: Termin ferii w Wielkopolsce w 2020 roku wyznaczony jest z 27 stycznia po 9 lutego. W ten czas wiele rodzin planuje wyjazd na wakacje za granicę. NFZ przypomina, by wziąć ze sobą EKUZ, która na terenie UE daje prawo w nagłych wypadkach skorzystać z pomocy lekarza. pixabay
Podczas ferii zimowych wiele osób wybiera wyjazdy na narty m.in. do Włoch, Francji, Szwajcarii, Czech, Słowacji czy Austrii. W Polsce jesteśmy chronieni ubezpieczeniem zdrowotnym, jednak poza granicami kraju kwestia ewentualnego leczenia wygląda już nieco inaczej. NFZ przypomina, by wziąć ze sobą EKUZ, czyli kartę która na terenie UE daje prawo w nagłych wypadkach skorzystać z pomocy lekarza. Jak długo się czeka na odbiór karty EKUZ? Do czego ona uprawnia?

By mieć dostęp do podstawowych świadczeń w jednym z krajów europejskich, osoby ubezpieczone w NFZ powinny przed wyjazdem wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wniosek o EKUZ można złożyć osobiście w siedzibie NFZ (wtedy dostaniemy ją od razu po złożeniu wniosku) lub przez internet (weryfikacja zajmuję ok. 2-3 dni). Niezależnie od wybranego sposobu dostarczenia wniosku do oddziału NFZ, trzeba go wydrukować i podpisać. Jeżeli zdecydujemy się na wysłanie wniosku pocztą elektroniczną, trzeba zeskanować wypełniony i podpisany wniosek a następnie wysłać go na adres wydziału albo delegatury NFZ.

Jak wypełnić wniosek o wydanie EKUZ?

Pobrać wniosek można na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Wydrukować, wypełnić i podpisać trzeba pierwszą stronę. Z treścią drugiej i trzeciej strony wniosku powinniśmy się zapoznać.

We wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego trzeba podać swoje dane osobowe, między innymi imię i nazwisko, numer PESEL oraz datę urodzenia. Dodatkowo trzeba podać numer telefonu kontaktowego oraz e-mail w przypadku, gdy wniosek chcemy złożyć za pośrednictwem poczty, a nie osobiście.

Dodatkowo, jeżeli chcemy, by karta EKUZ została do nas przesłana pocztą, musimy podać adres, na który powinny być dostarczona.

Gdzie wysłać wniosek o wydanie EKUZ online:

Jak długo się czeka na wydanie karty EKUZ?

- Jeśli do wyjazdu na ferie zostało kilka dni, lepiej udać się do siedziby wielkopolskiego NFZ lub jednej z delegatur i wyrobić kartę na miejscu. Obecnie na weryfikację wniosku złożonego online czeka się 2-3 dni, ale należy jeszcze doliczyć czas przesyłki - mówi Marta Żbikowska z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Jak długo jest ważna karta EKUZ?

Od 1 czerwca 2019 roku osoby zatrudnione, osoby prowadzące pozarolniczą oraz rolniczą działalność gospodarczą, osoby pobierające zasiłek/świadczenie przedemerytalne otrzymują EKUZ na 3 lata.
5 lat jest ważna karta karta wydana dla:

  • osób pobierających świadczenia emerytalne;
  • osób zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku poniżej 18 roku życia1) (okres ważności karty kończy się z dniem ukończenia przez te osoby 18 rok życia);
  • osób nieubezpieczonych, które nie ukończyły 18 roku życia i posiadają polskie obywatelstwo (okres ważności karty nie może być dłuższy niż data ukończenia przez te osoby 18 rok życia);
  • Dzieci / uczniów, posiadających własny tytuł do ubezpieczenia w wieku poniżej 18 roku życia2) (okres ważności karty nie może być dłuższy niż data ukończenia przez te osoby 18 rok życia);
  • osób pobierających nauczycielskie świadczenie kompensacyjne

36 miesięcy karta wydana dla osób ubezpieczonych, które są:

  • zatrudnione
  • prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą;
  • pobierają zasiłek / świadczenie przedemerytalne;
  • 18 miesięcy karta wydana dla osób ubezpieczonych, które:
  • pobierają rentę;
  • są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18 roku życia
  • są studentami zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię;
  • są dziećmi / uczniami, posiadającymi własny tytuł do ubezpieczenia w wieku powyżej 18 roku życia3)

6 miesięcy karta wydana dla osób uprawnionych na podstawie przepisów krajowych, tj.:

  • nieubezpieczonych kobiet posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP w okresie ciąży i porodu;
  • nieubezpieczonych kobiet posiadających status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy oraz miejsce zamieszkania na terytorium RP w okresie ciąży i porodu;
  • nieubezpieczonych osób, które nie ukończyły 18 roku życia i posiadają miejsce zamieszkania na terytorium RP, które uzyskały status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy (okres ważności karty nie może być dłuższy niż data ukończenia przez
  • te osoby 18 roku życia).

2 miesiące karta wydana dla osób:

  • bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy,
  • niewymienionych wcześniej osób ubezpieczonych.

W jakich państwach obowiązuję EKUZ?

Państwa, w których obowiązują przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, można podzielić na dwie kategorie: państwa UE oraz państwa EFTA.

Przepisy te obowiązują w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej - Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy oraz w państwach członkowskich EFTA - Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria.

Brexit a EKUZ:
W przypadku bezumownego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, począwszy od pierwszego dnia po dacie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, wygasną wszelkie uprawnienia do świadczeń zdrowotnych, wynikające z unijnego mechanizmu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, posiadane przed tą datą przez osoby ubezpieczone w Polsce – na terytorium Wielkiej Brytanii oraz osoby ubezpieczone w Wielkiej Brytanii – na terytorium Polski.

Warto pamiętać, że zasady bezpłatnej opieki zdrowotnej w krajach, w których działa EKUZ, mogą być zupełnie inne niż w Polsce. - Przed podróżą do wybranego państwa należy sprawdzić, na jakie leczenie, w przypadku nagłego zachorowania, można tam liczyć. Warto wiedzieć, że w niektórych krajach jest możliwość współpłacenia pacjenta za leczenie - dodaje Marta Żbikowska.

Przykładowo, w Czechach posiadacz EKUZ bezpłatnie skorzysta z konsultacji u lekarzy podstawowej opieki medycznej, jednak w przypadku pobytu na szpitalnym oddziale ratunkowym, zobowiązany jest do uiszczenia jednorazowej opłaty w wysokości około 90 koron. A we Włoszech leczenie w szpitalu jest bezpłatne, jednak za transport do niego trzeba zapłacić.

Karta EKUZ zapewnia pomoc tylko w placówkach publicznej służby zdrowia, a takie nie zawsze znajdziemy w miejscu naszego urlopu. Dlatego warto sprawdzić jakie placówki medyczne znajdują się najbliżej naszego miejsca odpoczynku.

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski