Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Wrona honorowym obywatelem Leszna!

Daniel Andruszkiewicz
Dziś leszczyńscy radni przyznali tytuł ,,Honorowego Obywatela Miasta Leszna" pilotowi Boeinga 767 Tadeuszowi Wronie, który 1 listopada uratował życie 220 pasażerom lądując awaryjnie na warszawskim lotnisku Okęcie.

Wrona od kilkunastu lat jest członkiem miejscowego aeroklubu i trenuje tam regularnie. Samorządowcy mają nadzieję, że kapitan LOT-u pojawi się w Lesznie 11 listopada, by osobiście odebrać odznaczenie podczas Święta Niepodległości.

CZYTAJ TEŻ:
Tadeusz Wrona - zobacz zdjęcia
Tadeusz Wrona - to on uratował pasażerów boeinga
Boeing 767 został ochrzczony w Poznaniu

- Dlaczego tytuł honorowego obywatela Leszna? Trafniej byłoby powiedzieć, że nadajemy mu tytuł obywatela leszczyńskiego nieba, na którym trenują najlepsi piloci w kraju - mówi Mariusz Poźniak, prezes Aeroklubu Leszczyńskiego.

Boeing z Nework do Warszawy miał lądować planowo o godzinie 13.30, ale pojawiły się problemy techniczne. Pilot krążył nad Okęciem przez ponad godzinę, by wytracić paliwo i zmniejszyć ryzyko pożaru podczas ewentualnego lądowania awaryjnego. Jednocześnie załoga próbowała opuścić podwozie. Bezskutecznie. Godzinę później było już pewne, że ważąca ponad sto ton maszyna będzie musiała lądować bez podwozia ,,na brzuchu". O godzinie 14.40 kapitan Wrona rozpoczął awaryjne podejście.

- Oglądaliśmy to w telewizji, podczas obiadu. Manewr został przeprowadzony idealnie. Na żywo komentował go nasz syn, który także jest pilotem LOT-u. Trenują takie sytuacje na symulatorach, ale podczas awaryjnego lądowania zdarzyć może się wszystko - mówi Adela Dankowska, utytułowana pilotka szybowcowa i wieloletnia instruktorka Aeroklubu Leszczyńskiego.

Chwilę później Boeing tarł już kadłubem i silnikami o beton i po kilkuset metrach bezpiecznie zatrzymał się na pasie startowym. Koledzy Tadeusza Wrony z Aeroklubu Leszczyńskiego nie mają wątpliwości, że podczas tego niezwykle trudnego manewru, podczas którego najmniejszych obrażeń nie odniósł żaden z 220 pasażerów i 11 członków załogi, kapitanowi pomogły umiejętności pilotowania szybowca. Podczas treningów i zawodów często zdarza się bowiem, że lądują one bez kół, czy to z powodu awarii, czy też po prostu ich braku.

W projekcie uchwały dotyczącym uhonorowania Tadeusza Wrony, który pomagali opracować piloci AL, radni doceniają między innymi jego ,,ogromne doświadczenie zawodowe, profesjonalizm i niezwykłą siłę woli". W uznaniu dla umiejętności lotniczych kapitana LOT-u, jego odpowiedzialności za dobro powierzonych jego opiece pasażerów, samorządowcy jednogłośnie nadali mu dziś tytuł ,,Honorowego Obywatela Miasta Leszna.

Władze zamierzają teraz wysłać bohaterskiemu pilotowi oficjalne zaproszenie. Mają nadzieję, że Tadeusz Wrona odwiedzi Leszno podczas obchodów Święta Niepodległości 11 listopada, kiedy to tradycyjnie w ratuszu wręczane są odznaczenia dla zasłużonych i honorowych mieszkańców.

Nie udało nam się skontaktować z kapitanem Boeinga i potwierdzić jego wizyty. Takich informacji nie posiadają jeszcze władze Aeroklubu Leszczyńskiego.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski