Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendium naukowe tylko dla wybranych

Katarzyna Sklepik, Monika Kaczyńska
Wysokie oceny już nie wystarczą, by dostać stypendium
Wysokie oceny już nie wystarczą, by dostać stypendium
W tym roku studentów czeka rewolucja stypendialna. Więcej pieniędzy będzie do rozdzielenia między osoby w trudnej sytuacji materialnej (nie mniej niż 60 proc. funduszu stypendialnego). Tzw. stypendia naukowe, dotąd przydzielane automatycznie studentom, którzy uzyskali odpowiednio wysoką średnią, zostaną zastąpione przez stypendia rektora. Student będzie musiał o nie wnioskować i będzie mógł je otrzymać jedynie co dziesiąty żak. Do tego będą brane pod uwagę nie tylko stopnie, ale i inne osiągnięcia studentów - badania, publikacje, udział w konferencjach czy kołach naukowych, a także osiągnięcia sportowe czy artystyczne.

Politechnika Poznańska rocznie przyznaje kilka tysięcy stypendiów socjalnych i naukowych. Nowe przepisy regulujące ich przyznawanie, zdaniem prof. Adama Hamrola, rektora Politechniki Poznańskiej, w żaden sposób nie dyskredytują studentów.

CZYTAJ TEŻ:
Miasto dało stypendia najzdolniejszym
Nagrody miasta dla artystów

- Co prawda stypendia naukowe są teraz wieloskładnikowe, ale nadal głównym kryterium ich przyznawania jest średnia z ocen uzyskanych przez studenta - tłumaczy prof. Hamrol. - Pozostałe czynniki będą kolejnymi składnikami oceny - uspokaja.

Podobnie rzecz się ma na poznańskim UAM.

- Studenci, którzy otrzymywali stypendia naukowe, a obawiają się, że w tym roku nie dostaną stypendium rektora, nie mają powodów do niepokoju - mówi prof. Zbigniew Pilarczyk, prorektor ds. studenckich. - Regulaminy są tak skonstruowane, że będzie można je elastycznie dostosowywać do potrzeb. Nie będziemy porównywać osiągnięć studentów I czy II roku, z sukcesami magistrantów - dodaje.

Prawdopodobnie najszybciej stypendia otrzymają żacy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
- Mamy już regulaminy ustalone i zaakceptowane przez samorząd studencki - podkreśla Jerzy Lorych, rzecznik prasowy uczelni. - Wypłaty zaczniemy po 20 października - dodaje.

Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego na wypłaty poczekają znacznie dłużej, mimo że mają już gotowe i zatwierdzone regulaminy.

Bardzo dobre oceny już nie wystarczą

- Stypendia przyznajemy od października, jednak wypłaty będą prawdopodobnie w listopadzie lub nawet w początkach grudnia - mówi prof. Piotr Banaszyk, prorektor do spraw edukacji i studentów. - Musimy rozpatrzyć kilka tysięcy wniosków. W tym roku, w związku ze zmianą kryterium dochodowego wpłynęło ich o połowę więcej niż w ubiegłych latach.

Obecnie o stypendium socjalne może się starać student, u którego w rodzinie dochód nie przekracza 782,60 zł na osobę. To znacznie więcej niż w ubiegłym roku. Stąd tak znaczna różnica w liczbie wniosków.

W tym roku akademickim stypendia socjalne będą jednoskładnikowe. - W latach ubiegłych osobno rozdzielaliśmy pomoc na wyżywienie, mieszkanie itp. Teraz będzie jedno stypendium socjalne - tłumaczy prof. Banaszyk. Regulamin przyznawania stypendiów socjalnych na Uniwersytecie Ekonomicznym przewiduje jednak zwiększenie stypendium ze względu np. na konieczność wynajęcia lokum w Poznaniu. Dodatkową pomoc w postaci specjalnego stypendium, nie stanowiącego części socjalnego, będą mogli otrzymać niepełnosprawni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski