Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Przygotowania do beatyfikacji papieża

Mateusz Pilarczyk, Maciej Roik, współpraca: SK, MWE, AK, OBAR, AND
Na beatyfikację, podobnie jak na pogrzeb Jana Pawła II, wybierają się tysiące pielgrzymów z Polski
Na beatyfikację, podobnie jak na pogrzeb Jana Pawła II, wybierają się tysiące pielgrzymów z Polski Fot. Sławomir Seidler
Cała Wielkopolska zastanawia się, jak sprawić, by 1 maja - dzień beatyfikacji Jana Pawła II - był wyjątkowy. Będą papieskie koncerty, czuwania i wspólne oglądanie transmisji z Watykanu. Poznaniacy obejrzą mszę na telebimie. W Ostrowie powstanie pomnik Jana Pawła II.

- Na Łęgach Dębińskich będzie rozstawiony telebim, na którym będzie transmitowana beatyfikacja - informuje ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy poznańskiej kurii archidiecezjalnej.

Czy do Poznania zjadą się też wierni z innych miejscowości? - Przewidujemy, że na uroczystości przyjdą głównie poznaniacy. Nie ma zgłoszeń z podpoznańskich parafii. Zakładamy, że większość wiernych będzie przeżywać beatyfikację w swoich wspólnotach parafialnych - dodaje ks. Szczepaniak.

Wspólne obchody beatyfikacji w archidiecezji poznańskiej, rozpoczną się już dzień wcześniej. We wszystkich kościołach 30 kwietnia, do północy, potrwają specjalne czuwania. Oddzielnych uroczystości nie zorganizuje poznański Urząd Miasta.

- Chcemy razem z kurią zaprosić wszystkich poznaniaków na uroczystości na Łęgi Dębińskie - mówi Sławomir Hinc, zastępca prezydenta Poznania. - Obecnie trwają ustalenia co do wydarzeń, które mogą poprzedzać, a także odbyć się w kilka dni po uroczystości.

Prawdopodobnie dojdzie do spotkań wiernych na placu Adama Mickiewicza. Jaka będzie ich formuła? Tego w tej chwili nie wiadomo. Pewnym jest jednak, że w dzień beatyfikacji, o godzinie 21 rozpocznie się apel przy pomniku Jana Pawła II na placu Katedralnym, a 3 maja o tej samej godzinie wierni będą czuwać przed krzyżem papieskim na Łęgach Dębińskich.

Na razie nie wiadomo, gdzie spędzą 1 maja marszałkowie Wielkopolski i wojewoda. Do Rzymu najprawdopodobniej poleci prezydent Poznania Ryszard Grobelny, który być może wejdzie w skład oficjalnej delegacji prezydenta Bronisława Komorowskiego.

O papieżu Polaku pamiętać będzie nie tylko stolica Wielkopolski. W Ostrowie mieszkańcy wybudują pomnik Jana Pawła II. Stanie on dokładnie w miejscu, w którym 35 lat temu papież odprawił mszę świętą. Monument ma być gotowy jeszcze przed majową uroczystością.

- Staramy się własnymi siłami zgromadzić potrzebne pieniądze. Wierzę, że to się uda, ale oczywiście jesteśmy otwarci na wszelkie wsparcie ze strony innych osób czy instytucji - mówi proboszcz ks. Tomasz Ilski. - Szacowany koszt postawienia pomnika, według gotowego już projektu, wyniesie około 30 tysięcy złotych.

W Lesznie beatyfikacja nie pokrzyżuje planów sportowych. 30 kwietnia zostaną rozegrane zawody Grand Prix. W tym czasie na rynku odbywać się będzie impreza plenerowa "Szlifowanie bruku".

Planowany jest również papieski koncert, którego organizatorami będzie leszczyńska kolegiata oraz Miejski Ośrodek Kultury. Termin nie został jeszcze dokładnie ustalony. Ponadto Kolegiata jest organizatorem pielgrzymki na beatyfikację Jana Pawła II do Rzymu.

W Kaliszu odbędzie się tradycyjna pielgrzymka robotników i przedsiębiorców do sanktuarium św. Józefa. Jej organizatorem jest Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa.

- Pielgrzymka będzie swego rodzaju pomostem między Rzymem a Kaliszem. Planujemy transmisję na żywo na telebimie w bazylice. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania zaproszeń. Wiemy, że obecny będzie prezydent miasta - zapowiada Jan Mosiński, szef kaliskiej "Solidarności".

1 maja to jednak nie tylko dzień beatyfikacji, ale także Święto Pracy. Co w związku z tym planuje wielkopolski Sojusz Lewicy Demokratycznej? - W większości powiatów obchody 1 maja odbędą się dzień wcześniej. Jest to również dzień wolny od pracy. Nie chcemy wchodzić w celebrowanie beatyfikacji Jana Pawła II - mówi Leszek Aleksandrzak, szef Rady Wojewódzkiej SLD.

Od poczynań SLD, swoją aktywność uzależnia poznańska Naszość, która co roku 1 maja organizuje happeningi przeciw lewicy.
- Nie mamy jeszcze planów, ale mamy świadomość, że w tym roku jest to wyjątkowy dzień - zapewniaPiotr Lisiewicz, lider Naszości.

Wciąż są miejsca dla pielgrzymów

Biura podróży wciąż mają w swojej ofercie wyjazdy na uroczystości beatyfikacyjne do Watykanu.
Ceny wahają się w granicach od 1,5 do nawet 3 tysięcy złotych za dwu-dniowy wyjazd. Choć zainteresowanie wciąż jest zauważalne, nie ma już boomu sprzed ostatnich kilku tygodni.

- W momencie gdy pojawiły się pierwsze oferty, zainteresowanie było ogromne, ale teraz jest już znacznie spokojniej - mówi Karol Cylwik z biura podróży 24 Holiday. - Oferty są najrozmaitsze, bo zależą od noclegu, wyżywienia i dojazdu, ale na wyjazd trzeba przeznaczyć przynajmniej 1,5 tysiąca złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski