Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Wronieckie Alcatraz i jarociński spichlerz mają zwabić turystów

Marcin Kostaszuk
Wronki: wieża ciśnień i przyszłe muzeum więziennictwa?
Wronki: wieża ciśnień i przyszłe muzeum więziennictwa? Archiwum UMiG Wronki
Myśląc o muzeum większość z nas ma przed oczami długie korytarze pełne płócien na ścianach i pamiątek przeszłości w szklanych gablotach. Tak na pewno nie będzie w Jarocinie, gdzie rozpoczynają się prace nad Spichlerzem Polskiego Rocka, a także we Wronkach. Tam urodziła się koncepcja muzeum... więziennictwa.

Nietypowe muzea w obu przypadkach związane są z najnowszą historią obu miast. Ich pomysłodawcy liczą, że staną się atrakcjami turystycznymi.

- Hasło naszego projektu to "Posiedźmy razem" - śmieje się Paweł Bugaj, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej, które wczoraj przedstawiło swą koncepcję wojewodzie Piotrowi Florkowi.

Na pomysł naprowadziła ich zabytkowa wieża ciśnień stacji wodociągowej, która od kilkunastu lat nie służy już Zakładowi Karnemu.

- Jest w niej sześć kondygnacji, były tam również pomieszczenia mieszkalne dla pracowników technicznych. Zbudowana jest wyjątkowo solidnie, granitowe stopnie są praktycznie niezniszczalne - opowiada Jan Kwaśny z TMZW, który kilka lat temu brał udział w remoncie dachu obiektu.

Obecnie wieżą dysponuje starosta wroniecki, który po wyborach zdecydował się na jej sprzedaż. To zmusiło pomysłodawców muzeum do szybkiego działania.

- Na razie, dzięki przychylności wojewody, udało nam się na jakiś czas wstrzymać procedurę sprzedaży wieży. Chcemy, by wróciła ona pod zarząd burmistrza Wronek, o czym w lutym mogłaby zadecydować rada miasta i gminy. Liczymy na użyczenie obiektu towarzystwu - jeśli to się uda, będziemy pracować nad kosztorysem i dokumentacją techniczną - dodaje Paweł Bugaj i barwnie opowiada o pomysłach na działalność muzeum "wronieckiego Alcatraz". Chodzi między innymi o przypomnienie pobytu słynnych postaci, które kiedyś znalazły się za jego kratami, takich jak Róża Luksemburg, Stepan Bandera, Stanisław Skalski czy Jacek Kuroń. Ekspozycję stałą wzbogaciłyby wystawy twórczości osadzonych oraz koncerty (np. festiwal piosenki więziennej). W samej wieży znalazłoby się miejsce na gospodę oraz pokoiki (a raczej cele) hotelowe.

- A w dawnej "widzeniówce" stworzylibyśmy punkt informacji turystycznej - marzą wronczanie.
O ile Wronki są znane w kraju za sprawą więzienia, o tyle Jarocin do dziś chlubi się rockowym festiwalem. Tyle że to tylko trzy dni w roku - stąd pomysł stałej ekspozycji w Spichlerzu Polskiego Rocka w centrum Jarocina. W sobotę dyskutować będzie o tym 20 zaproszonych przez jarociński samorząd muzyków, dziennikarzy i animatorów kultury. W przeciwieństwie do zapaleńców z Wronek jarocinianie mają już solidne podstawy finansowe: prawie 1,6 miliona złotych z funduszy unijnych. Dostępne będą oryginalne nagrania i filmy z koncertów oraz filmy dokumentalne pokazujące fenomen Jarocina.

- Oba pomysły mi się podobają, bo wynikają z charakteru obu miast. Warto spróbować, bo dzięki temu tworzy się atrakcje dla turystów, dostępne przez cały rok, a nie tylko przez kilka dni, jak w przypadku festiwalu w Jarocinie - ocenia Ewa Przydrożny, dyrektor Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej.

Zgadza się z nią dr Marcin Szeląg z poznańskiego Muzeum Narodowego.
- Muzea niegdyś skupione były wyłącznie na przedmiotach z danej epoki. Dziś niezbędny jest też pomysł, jaką historię opowiedzieć przy ich użyciu. W obydwu przypadkach jest to możliwe, pod warunkiem stworzenia przy tej okazji także programów edukacyjnych - uważa muzealnik.
Nietypowe muzea rozsławiają już Puszczykowo (dzięki podróżnikowi Arkademu Fiedlerowi) i Szreniawę, gdzie w otoczeniu starych maszyn rolniczych kultywowane są tradycyjne jarmarki i obrzędy. Na kolejne atrakcje miejsca jest jeszcze wiele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski