Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki poruszą świat

Katarzyna Kamińska
Nieodpowiednio leczona choroba RZS może się dla pacjenta skończyć na wózku
Nieodpowiednio leczona choroba RZS może się dla pacjenta skończyć na wózku S. Seidler
Szpital kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu jest jednym z trzech placówek w Wielkopolsce, w których realizowany jest program edukacyjny "Poruszyć świat".

Program przeznaczony jest dla pacjentów chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), a realizowany przez pielęgniarki ambasadorki akcji.

- Jest nas 20 w Polsce - mówi Ewa Strażewska, pielęgniarka oddziałowa kliniki reumatologiczno-rehabilitacyjnej i chorób wewnętrznych szpitala im. Degi w Poznaniu. - W Wielkopolsce z pacjentami spotykać się będą jeszcze pielęgniarki w Śremie i Koninie.

- Program jest odpowiedzią na potrzebę kompleksowego wsparcia osób cierpiących na przewlekłą chorobę autoimmunologiczną - tłumaczy dr Janusz Jaworski z Instytutu Reumatologii w Warszawie, członek Rady Ekspertów programu "Poruszyć świat".
Pielęgniarki na oddziałach reumatologicznych prowadzą spotkania edukacyjne, które mają za zadanie oswojenie osób dotkniętych RZS i ich bliskich ze specyfiką tej choroby.

- Pacjenci chorujący na RZS przeżywają szok, dowiadując się, że ich choroba jest postępująca, nieuleczalna, a nieodpowiednio leczona może skończyć się na wózku inwalidzkim - tłumaczy Ewa Strażewska. - A w Polsce są zostawieni samym sobie - jest jedno stowarzyszenie w Warszawie zajmujące się tą chorobą. Poznańska organizacja rozwiązała się m.in. z powodów finansowych.

Dużym wsparciem dla chorych przebywających w szpitalu jest wiedza i zaangażowanie pielęgniarek opiekujących się pacjentami z RZS. - Pielęgniarka może w sposób istotny przyczynić się do właściwego nastawienia pacjenta do życia z RZS - mówi Joanna Kosatka, naczelna pielęgniarka Instytutu Reumatologii w Warszawie. - Liczą się małe gesty: sprawdzenie wiedzy chorego na temat samoopieki przed wypisem do domu, pomoc w codziennych czynnościach, wsparcie psychologiczne chorego i jego bliskich.

W Polsce na RZS choruje blisko 400 tysięcy osób. Część swojego życia spędzają oni na oddziałach reumatologicznych pod opieką lekarzy i pielęgniarek. W ramach programu "Poruszyć świat" powstała strona www.poruszycswiat.pl, na której pacjenci mogą znaleźć informacje na temat choroby, a pielęgniarki porozumiewać się z sobą i wymieniać doświadczenia.
Najbliższe spotkanie w Poznaniu odbędzie się prawdopodobnie już za miesiąc.

Czym jest RZS
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą, zapalną, immunologicznie zależną, układową chorobą tkanki łącznej charakteryzującą się niespecyficznym, symetrycznym zapaleniem stawów, występowaniem zmian pozastawowych i powikłań układowych, prowadzącą do niepełnosprawności, kalectwa i przedwczesnej śmierci. Choroba występuje w różnym wieku, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Najwyższa zapadalność przypada na 4. i 5. dekadę życia. U większości chorych początek choroby charakteryzuje się zapaleniem stawów śródręczno-paliczkowych rąk oraz śródstopno-paliczkowych stóp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski