Enea Basket z dwunastą wygraną w I lidze. Koszykarze z Poznania rozpędzili się w trzeciej kwarcie i znów mogą po cichu myśleć o play-off

Wojciech Fraś (nr 91), środkowy Enei Basket został uznany najlepszym zawodnikiem meczu z Polonią Warszawa Beata Brociek/Enea Basket Poznań
Koszykarki Enei AZS tym razem nie grały w EBLK, więc zainteresowanie sympatyków basketu wiązało się przede wszystkim z koszykarzami Enei Basketu. Poznaniacy nie sprawili zawodu i pokonali Czarne Koszule 86:71.

Sobotnie spotkanie w pierwszej lidze miało dwa oblicza. W pierwszej połowie trwało przeciąganie liny między dwoma zespołami. Częściej na prowadzeniu byli gospodarze, ale i oni mieli słabsze momenty, po których poloniści wychodzili na minimalne prowadzenie. Po zmianie stron w ekipę Przemysława Szurka wstąpiła dodatkowa energia. Doprowadziła ona do tego, że w trzeciej kwarcie miejscowi zdominowali rywali. Wypracowali sobie bezpieczną przewagę i w ostatnich 10 minutach skoncentrowali się już tylko na jej utrzymaniu.

– Trener powtarza nam, że musimy grać szybko, bo w ten sposób w końcu zamęczymy każdego rywala. W pierwszej połowie Polonia wytrzymała narzucone przez nas tempo, ale takim kosztem, że po zmianie stron nie była już w stanie zablokować naszych kontr. Myślę, że pomogło nam też to, że goście mieli ograniczoną rotację składu – przyznał Wojciech Fraś, uznany najlepszym zawodnikiem meczu.

Nie tylko jego chwalił trener poznaniaków, Przemysław Szurek, który dopiero w ostatnich trzech minutach meczu nie musiał się martwić o końcowy wynik.

– W trzeciej kwarcie wreszcie mogliśmy prowadzić swoją grę. Nie dość, że dobrze broniliśmy, to jeszcze wyprowadziliśmy kilka zabójczych kontr. Ta część spotkania mocno osłabiła motywację ekipy ze stolicy. W czwartej kwarcie mieliśmy słabszy moment, ale wtedy złą passę przełamał Marcin Dymała, który zwłaszcza w ataku był dla nas niezastąpionym graczem – podkreślił szkoleniowiec poznańskiej drużyny.

Wypowiedział się on też na temat szans poznańskiego beniaminka w kolejnych meczach. – Następny mecz gramy w sobotę o godz. 15 z kandydatem do awansu, czyli GKS Tychy. Podejmiemy rękawicę, choć wiem, że rywal przyjedzie do nas po zwycięstwo. Nasza sytuacja w tabeli poprawiła się na tyle, że znów możemy podtrzymywać nadzieję na grę w play-off – dodał Przemysław Szurek.

W I lidze koszykarek zrehabilitował się MUKS, po środowej porażce u siebie z Koroną Kraków. Wicelider grupy B, po ciężkim meczu z rezerwami Ślęzy Wrocław, przywiózł zwycięstwo do Poznania. Świetne zawody rozegrała Marta Dymała, która zdobyła 22 punkty.
Z kolei Lider Swarzędz rozgromił w Aleksandrowie Łódzkim miejscowy Basket. Koncertowa gra przyjezdnych przełożyła się na wysokie zwycięstwo i świetny wynik punktowy Marty Wdowiuk, która zaliczyła 27 „oczek”.

I liga koszykarzy:    Enea Basket Poznań    – Polonia Warszawa    86:71 (22:22, 15:14, 29:10, 20:25)
Basket: Dymała 24, Fraś 19, Tomaszewski 12, Wielechowski 11, Nowicki 8, Andrzejewski 8, Ciechociński 2, Fiszer 2, Stankowski 0, Jakubiak 0, Maćkowiak, Bednarek 0.
Najwięcej dla    Polonii:      Gospodarek 15, Barnes-Thompkins 11, Kierlewicz 10.
Inne wyniki:    Dziki Warszawa – SKS Starogard Gdański 81:75, Polonia Bytom – Turów Zgorzelec 86:64, WKK Wrocław – Politechnika Opolska 83:82, Kotwica Kołobrzeg – Decka Pelplin 79:68, HydroTruck Radom – GKS Tychy 79:69.
I liga koszykarek: Basket Aleksandrów Łódzki – Lider Swarzędz 51:90 (9:22, 14:24, 12:22, 16:22)
Najwięcej dla Lidera:    Wdowiuk 27, Pisera 15,