Enea AZS Politechnika Poznań po emocjonującej końcówce pokonuje Energę Toruń! Przewaga topniała, ale Amerykanki zachowały spokój

Amerykanka Michaela Houser zdobyła 12 punktów dla Enei AZS Politechniki Poznań, w tym kilka kluczowych w czwartej kwarcie Glos Wielkopolski
Trener Enei AZS Politechniki Poznań, przed niedzielnym meczem z Energą Toruń, mówił, że akademiczki będą teraz bawić kibiców swoją grą. Z nowymi Amerykankami poznanianki to nie jest jeszcze Harlem Globetrotters, ale najważniejsze, że dziewczyny z Piotrowa wróciły na zwycięski szlak i odniosły pierwsze zwycięstwo u siebie w sezonie, w dodatku nad sąsiadem w tabeli EBLK.

Wtedy do akcji wkroczyły nasze Amerykanki, czyli Chennedy Carter i Michaela Houser. Przewaga miejscowych urosła nawet do 8 „oczek”, ale w ostatniej minucie Quinntavia Bennett rzutem zza linii 6,25 m mogła Eneę AZS pozbawić wygranej. Wszystko skończyło się jednak dobrze dla poznanianek i po końcowej syrenie mogły one świętować trzecią wygraną w sezonie.

W sobotę w meczu na szczycie grupy B I ligi MUKS Poznań utrzymał miano niepokonanej drużyny we własnej hali w tym sezonie. Podopieczne Macieja Brodzińskiego podejmowały na własnym parkiecie lidera grupy B, zespół Korony Kraków.

Pod Wawelem poznanianki przegrały 7 punktami i niewątpliwie przed własną publicznością chciały się rywalkom zrewanżować. Początek nie był udany dla gospodyń, bo krakowianki zdobyły 9 punktów z rzędu. Pierwsze punkty MUKS zdobył z rzutów wolnych i wynik drgnął, ale pierwsza połowa należała do przyjezdnych, które na przerwę schodziły z 11 punktową przewagą.

Rozmowa w poznańskiej szatni na pewno nie należała do najprzyjemniejszych, ale najważniejsze, że podziałała mobilizująco. Po przerwie Muksiary popracowały mocniej w obronie i punkt po punkcie zaczęły zbliżać się do rywalek. Tak naprawdę to właśnie trzecia kwarta, jedyna wygrana przez MUKS (27:3!), była kluczem do zwycięstwa. Ostatnie 10 minut było wyrównane i dzięki temu z wygranej na własnym parkiecie mogły cieszyć się gospodynie.

– W pierwszej połowie mieliśmy za dużo strat i rzutów z nieprzygotowanych pozycji. Mimo to nie ponieśliśmy tak dużych strat, by nie wierzyć w zwycięstwo. Druga połowa pokazała, że stać nas na bardziej skuteczną grę – podkreślił Maciej Brodziński, trener poznanianek, które zajmują czwarte miejsce w grupie B I ligi.

W II lidze koszykarzy kolejne zwycięstwo odniósł w grupie A Sokół Międzychód, który pokonał AZS Toruń. Cenne zwycięstwo wywiozła ze Szczecina Pyra Poznań, a pewną wygraną w grupie D zanotowali Rycerze Rydzyna.

Energa Basket Liga Kobiet: Enea AZS Politechnika Poznań – Energa Toruń 76:74 (15:17, 20:26, 24:17, 17:14)
Enea AZS: Carter 25,Popović 14, Houser 12, Liubinets 8,Marciniak 7, Demczur 4, Rogozińska 3, Piechowiak 3.
Energa: Adebayo 30, Podkańska 10, Pszczolarska 9, Wieczyńska 8, Bennett 7, Nowicka 5, Grzenkowicz 3, Urban 2.
Inne wyniki: BC Polkowice – Pszczółka Lublin 79:68, Arka Gdynia – GTK Gdynia 88:38, Polonia Warszawa – Ślęza Wrocław 77:75.
Energa Basket Liga: Legia Warszawa – Enea Zastal Zielona Góra 79:85, Czarni Słupsk – Anwil Włocławek 83:77, Arged BM Stal Ostrów – MKS Dąbrowa Górnicza 91:80.
I liga koszykarek: MUKS Poznań – Korona Kraków 60:50 (14:18, 7:14, 27:3, 12:15)
Najwięcej dla MUKS: Joks 15, Łakoma 14, Masłowska 12;
UKS Basket Zgorzelec – Pompax Tęcza Leszno 67:71 (16:21, 18:18, 21:14, 12:18) Najwięcej dla Tęczy: Szloser 15, Hołtyn 14, Ratajczak 13.
II liga koszykarzy: (grupa A) Sokół Międzychód – AZS Toruń 94:79, Ogniwo Szczecin – Pyra Szkoła Gortata Poznań 82:87; (grupa D) Nabzdyk BM Slam Stal Ostrów – Djio Maximus Kąty Wrocławskie 80:96, Team -Plast KK Oleśnica – Rycerze Rydzyna 88:106.