Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura: Czekać na listonosza, czy wpłacać na konto? Jak lepiej pobierać świadczenie?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Jeżeli listonosz przyjdzie, kiedy nie ma nas w domu - pieniądze trzeba odebrać w placówce pocztowej.
Jeżeli listonosz przyjdzie, kiedy nie ma nas w domu - pieniądze trzeba odebrać w placówce pocztowej. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Jak lepiej odebrać emeryturę? Zaczekać, aż przyniesie ją nam listonosz, czy zdecydować się na przelew na konto bankowe? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie mają swoje wady i zalety. Co wybrać? Sprawdzamy i podpowiadamy, z czego warto skorzystać.

Spis treści

Ilu emerytów pobiera swoje świadczenie na konto, a ilu przynosi je do domu listonosz?

Na koniec 2020 r. prawie 77 proc. seniorów swoją emeryturę otrzymywało emeryturę na konto. Według ostatnich danych z ZUS-u aktualnie jest to już ponad 80 proc. wszystkich emerytów.

- Na koniec 2020 r. wskaźnik ubankowienia w obszarze emerytur wyniósł 76,9 proc., co oznacza, że ponad 6,2 mln emerytur wpływało na rachunki bankowe. Roku później wskaźnik ten wynosił 78,4 proc., a na koniec 2022 r. – 79,8 proc. – poinformował ZUS.

W 2005 r. emerytów pobierających emerytury przy pomocy przelewu na rachunek bankowy było ok. 40 proc. W 2008 r. - już połowa.

- Dzisiejsi seniorzy to zupełnie inne osoby niż jeszcze 10-15 lat temu. Nie są narażeni tak bardzo, jak jeszcze kilka lat temu na wykluczenie cyfrowe. Nie oznacza to jednak, że to zjawisko nie istnieje. Należy mu skutecznie przeciwdziałać i ZUS aktywnie działa na tym polu – powiedziała Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie są zalety i wady odbierania emerytury w domu, którą przynosi listonosz?

Przechodząc na emeryturę, podejmujemy decyzję, czy nasze świadczenie chcemy dostawać do domu pod wskazany adres, czy może przelewem na konto.

Jeżeli zdecydujemy się na tę pierwszą opcję – listonosz będzie musiał nosić ze sobą większą ilość gotówki, co może być dla niego niebezpieczne. Na przelewach korzysta również ZUS. Wynika to z faktu, ze przelew bankowy jest tańszy, niż przekaz pocztowy. Przekaz pocztowy to dla ZUS-u wydatek rzędu 9,55 zł, a przelew kosztuje jedynie 9 groszy.

Natomiast dla seniora osobisty odbiór pieniędzy zwiększa ryzyko, że zostanie okradziony metodą „na policjanta” lub „na wnuczka”.

Na listonosza czasami musi również czekać cały dzień w domu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy trudno jest przewidzieć godzinę dotarcia doręczyciela.

Czy warto zdecydować się emeryturę przekazywaną przelewem bankowym? Takie mogą być korzyści

Nie musimy czekać na listonosza w domu oraz mamy pewność, że pieniądze dotrą do naszego konta bankowego w danym dniu. Ponadto możemy wyciągnąć gotówkę z bankomatu o każdej porze dnia i nocy – dokładnie tyle, ile będzie nam potrzeba.

Minusem niewątpliwie jest to, że „pieniądz elektroniczny” jest mniej uchwytny i nie każdy umie kontrolować swoje wydatki trzymając pieniądze w banku.

Niewątpliwie coraz więcej emerytów decyduje się na pobieranie swojego świadczenia z pominięciem Poczty Polskiej. Należy się spodziewać, że ten trend będzie się utrzymywać w kolejnych latach. Wg stanu na marzec 2023 r. w Polsce mieliśmy 7 890,4 tys. emerytów i rencistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emerytura: Czekać na listonosza, czy wpłacać na konto? Jak lepiej pobierać świadczenie? - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski