MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eksporterzy dłużej niż dotąd muszą poczekać na należne pieniądze

Monika Kaczyńska
Czas oczekiwania na zapłatę wydłuża się na całym świecie. Jednak różnice między krajami i branżami są bardzo duże - nawet do 141 dni Przeciętnie na świecie na pieniądze od kontrahenta czeka się 66 dni - wynika z danych Euler Hermes, firmy ubezpieczającej transakcje. Przeciętna różnica między firmami z krajów rozwijających się i wysoko rozwiniętych także nie jest wielka. W pierwszych można liczyć na przelew średnio w ciągu 65 dni, w ostatnich trzeba poczekać zaledwie trzy dni dłużej.

Te statystyki jednak bywają nieco mylące. Realny czas oczekiwania na zapłatę może wahać się od kilku do blisko 150 dni. Zależy to nie tylko od kraju, w którym działa kontrahent, ale i od branży.
Kraje, w których czas oczekiwania na pieniądze jest najkrótszy to Holandia i...Rosja.W obydwu można liczyć na zapłatę przeciętnie już po 47 dniach. O ile jednak w Holandii różnice pomiędzy okresem kredytowania się u dostawcy są pomiędzy poszczególnymi branżami dość duże, o tyle w Rosji czas regulowania płatności jest nieco bardziej wyrównany.

Sytuacja polityczna sprawiła, że rynek rosyjski jest zamknięty dla eksporterów żywności z Unii Europejskiej. Jednak w innych dziedzinach okresy oczekiwania na płatności nie są długie. Najszybciej, bo już po 19 dniach regulują zobowiązania rosyjskie przedsiębiorstwa handlowe. Co prawda nieco brakuje im do Holendrów - (absolutnych liderów w tej dziedzinie, którzy płacą już po ośmiu dniach), ale i tak płacą prawie dwa razy szybciej niż firmy handlowe z Niemiec (35 dni), a także nieco szybciej niż Brytyjczycy (31 dni), Hiszpanie ( 28 dni), Francuzi (28 dni) czy Turcy (23 dni). W Polsce firmy handlowe płacą dostawcom przeciętnie po 41 dniach.

Na rynkach rozwiniętych jest duża konkurencja, ale krócej czeka się na zapłatę za towar
 

Znacznie dłużej na pieniądze poczekają handlujący z Włochami. Średnio Włosi zwlekają z regulowaniem faktur ponad 3 miesiące (99 dni). Ale handlujący z firmami z branży maszynowej, chemicznej czy telekomunikacyjnej muszą uzbroić się w więcej cierpliwości. Czas oczekiwania na zapłatę wynosi w nich odpowiednio 149, 148 i 118 dni.

W statystykach całkiem nieźle wypadają Chiny i Indie. Tam na pieniądze czeka się przeciętnie 74 i 77 dni. Jednak jak zwracają uwagę eksperci Euler Hermes to właśnie tych krajów dotyczy wydłużanie się w ostatnich latach terminów płatności. Jest to związane m.in. ze spowolnieniem gospodarczym.

- Postulowane zwiększenie polskiego eksportu na rynki rozwijające się wiązać się musi zatem z gotowością do dłuższego kredytowania odbiorców - podkreśla Tomasz Starus.- Warto więc czasami poszukać odbiorców na tradycyjnych rynkach, np. w Holandii - gdzie panuje większa konkurencja, ale sprzedaż wiąże się z mniejszymi kosztami kredytowania odbiorców.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski