Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert z Doliny Krzemowej przyjechał do Poznania. Co tutaj robi?

NK
Ekspert od automatyki zawitał do Poznania
Ekspert od automatyki zawitał do Poznania Adrian Wykrota
Devin Fidler, dyrektor Instytutu Przyszłości w Dolinie Krzemowej, a jednocześnie ekspert w zakresie automatyki i wykorzystywania nowoczesnych technologii w przedsiębiorstwach, przyjechał do Poznania na kilkudniową wizytę.

Amerykanin specjalizuje się w kreowaniu scenariuszy przyszłości przedsiębiorstw pod kątem ich automatyzacji, kierunków działalności czy dopasowania się do otaczającej je rzeczywistości. Ponadto zajmuje się również badaniami nad kompetencjami przyszłych pracowników oraz czego będzie oczekiwał od nich rynek.

Jego wizyta w Polsce potrwa kilka dni, a głównym punktem jest właśnie przyjazd do Poznania. W stolicy Wielkopolski wygłosił w środę wykład otwarty dla wszystkich mieszkańców dotyczący obszarów, które w największym stopniu będą kształtowały przyszłość. Jednym z nich jest właśnie technologia, która może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ.

– Z jednej strony dzięki technologii możemy się komunikować z każdym w każdym miejscu na świecie, co nas do siebie zbliża. Z drugiej strony nie może być jednak tak, że dwie osoby siedzą przy stole i zamiast ze sobą rozmawiać, piszą sms – opowiadał Devin Fidler.

Jednocześnie, jako przykłady niesamowitego rozwoju technologii, podawał testy nad samochodami, które nie potrzebują kierowców. Testy nad takimi pojazdami już trwają w USA. – W praktyce w przyszłości wielkie przedsiębiorstwa przewozowe być może nie będą potrzebowały kierowców – mówił Devin Fidler.

W czwartek Devin Fidler spotka się z wielkopolskimi przedsiębiorcami, którzy należą do Wielkopolskiej Sieci Edukacyjno-Gospodarczej. To sieć, którą Politechnika Poznańska tworzy w ramach tzw. Akceleratora Wiedzy Technicznej, który ma na celu jak najlepsze dostosowanie przyszłych pracowników do potrzeb pracodawców.

– Skupiamy się na analizie potrzeb pracodawców wobec konkretnych zawodów. Analizujemy to pod kątem kształcenia w szkołach średnich, zwłaszcza zawodowych i technikach. Wskazujemy, czego uczy się za mało, a czego za dużo. Chodzi o to, by po skończeniu nauki na poziomie średnim uczniowie mieli większe szanse na znalezienie pracy, a pracodawcy nie poświęcali wiele czasu na ich dokształcanie – tłumaczy dr Magdalena Graczyk-Kucharska z Politechniki Poznańskiej.

W piątek, ostatniego dnia wizyty w Poznaniu, Devin Fidler spotka się za to z przedstawicielami Wielkopolskiego Klastra Teleinformatycznego. – Mamy nadzieję, że to wszystko przyczyni się do wymiany wiedzy i doświadczeń – mówi dr Graczyk-Kucharska.

W międzyczasie Amerykanin odwiedzi również niektóre polskie przedsiębiorstwa, zwiedzając je przede wszystkim pod kątem ich automatyzacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski