Sprawdzian 2016 szóstoklasisty [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]

  Sprawdzian 2016 szóstoklasisty [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]

  KS, KAEF, AB

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Sprawdzian 2016 szóstoklasisty [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]
  1/28
  przejdź do galerii

  Sprawdzian 2016 szóstoklasisty [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE] ©CKE

  Za Wami sprawdzian 2016 szóstoklasisty. ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE - to wszystko znajdziecie u nas. Sprawdźcie razem z nami, jak poszedł Wam sprawdzian 2016 szóstoklasistów. Odpowiedzi się zgadzają z Waszymi?

  Sprawdzian 2016 szóstoklasisty [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]


  We wtorek uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych zdawali sprawdzian 2016 szóstoklasisty. Odpowiedzi, jakich trzeba było udzielić na egzaminie, znajdziecie poniżej.

  Sprawdź też: Sprawdzian 2016 szóstoklasisty. Odpowiedzi, arkusze CKE i wszystko o egzaminie

  Ta część obejmowała pytania z języka polskiego i matematyki (łącznie z przyrodą i historią). Sprawdźcie, jak Wam poszło!

  Sprawdzian 2016 szóstoklasisty. Odpowiedzi:

  Tekst do zadań 1.–6.
  KAKAO

  O ziarnach kakaowych wspominał już Krzysztof Kolumb, ale nie wzbudziły w nim ani w jego załodze większego zainteresowania. Dopiero Hernán Cortés* miał szczęście spróbować u Azteków* wspaniałego aromatycznego napoju, zwanego xocoatl. Był on tak cenny, że podobno władca Azteków Montezuma pił go tylko w złotych kubkach, które po jednorazowym użyciu wyrzucano. Nic więc dziwnego, że ziarna kakaowe służyły w starożytnym Meksyku jako pieniądze. Hiszpanie dodali do gorzkiego xocoatl cukru i zaczęli podawać napój na gorąco. Pijalnie czekolady zaczęły wkrótce powstawać w całej Europie. Natomiast pierwsza tabliczka czekolady pojawiła się niedługo po tym, jak holenderski chemik odkrył sposób wytłaczania z ziarna masła kakaowego i wyrobu kakao w proszku. Zanim białe ziarno kakaowca stanie się brązową czekoladą, musi przejść wiele zabiegów. Niezbyt wysokie drzewa kakaowe mają bardzo charakterystyczne, wyrastające wprost z pnia lub gałęzi, wydłużone owoce przypominające kształtem duże ogórki. Mają one od 20 do 30 cm długości i dojrzewając, przybierają kolor czerwony. Każdy owoc zawiera od 20 do 50 białych ziaren. Wyłuskuje się je i poddaje fermentacji w tropikalnym upale. Nabierają wówczas koloru i smaku. Wysuszone brunatne ziarna trafiają do fabryk czekolady. Kto produkuje najlepszą czekoladę na świecie? Zdania na ten temat są podzielone. W Europie za najlepszą uchodzi czekolada szwajcarska wytwarzana z mieszanki wielu gatunków ziarna kakaowego. Być może najlepsza jest czekolada z małej fabryczki w Londynie, która reklamuje się bez fałszywej skromności hasłem: „Prawdopodobnie najlepsza czekolada na świecie”. Czekoladę próbowano stosować jako lekarstwo, niektórzy ludzie uważają, że może ona obniżyć gorączkę. Inni zaś twierdzą, że jest dla zdrowia szkodliwa, na przykład powoduje próchnicę zębów, prowadzi do otyłości czy zaburza trawienie. Radykalne zdanie ma na ten temat pewien angielski lekarz: „czekolada jest zbyt dobra, by mogła być lekarstwem”. Na podstawie: Jan Rurański, Dlaczego zebra jest w paski, czyli odpowiedzi na głupie pytania, Warszawa 1988.

  1 Hernán Cortés – hiszpański szlachcic, który w XVI w. uczestniczył w wyprawach do Ameryki.
  2 Aztekowie – indiański lud ze środkowego Meksyku, podbity w XVI w. przez Hiszpanów.

  Zadanie 1.
  Dokończ zdanie. Wybierz odpowiedź A albo B i jej uzasadnienie – 1. albo 2.


  odpowiedź: B2

  Zadanie 2. Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
  Opis owoców kakaowca zamieszczono w akapicie
  A. drugim.
  B. trzecim.
  C. czwartym.
  D. piątym.

  1 3 4 5 ... 10 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprawdzian klas szóstych

  gabi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Ciekaw jesteśmy kiedy artykuł o niekompetencji w Niemczynie, gdzie egzamin rozpoczęto przed czasem.Jedyny przypadek w Polsce.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo