Osiedle Kwiatowe: Spór o nowe przedszkole

  Osiedle Kwiatowe: Spór o nowe przedszkole

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Osiedle Kwiatowe: Spór o nowe przedszkole
  1/5
  przejdź do galerii

  Osiedle Kwiatowe: Spór o nowe przedszkole ©Grzegorz Dembiński

  Przy ulicy Żonkilowej ma powstać Zespół Szkolno - Przedszkolny. Powód? Brak miejsc dla najmłodszych dzieci. Pojawiają się jednak głosy, że budynek jest za mały.
  Władze miasta Poznania chcą, by w Zespole Szkół, przy ul. Żonkilowej powstało nowe przedszkole. Tłumaczą to brakiem miejsc dla najmłodszych dzieci. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się nauczyciele, rodzice uczniów i radni osiedlowi. Uważają, że w budynku już teraz jest ciasno. Kiedy będzie tam więcej dzieci, warunki jeszcze bardziej się pogorszą.

  W skład zespołu wchodzi Szkoła Podstawowa nr 78 i Gimnazjum nr 55. Znajdują się tam oddziały integracyjne.

  - Mamy dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, niedowidzące i niedosłyszące, niepełnosprawne ruchowo oraz upośledzone umysłowo w stopniu lekkim - wylicza Wanda Hańczew- ska, jedna z nauczycielek Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Nr 2. - Te dzieci potrzebują specjalnych warunków lokalowych.

  Jak mówi nauczycielka, z tym już teraz jest ciężko. W szkole jest za mało sal lekcyjnych (wielu uczniów musi mieć zajęcia indywidualne). Sala gimnastyczna jest mała, więc dzieci ćwiczą na auli lub w przystosowanej na ten cel piwnicy. Wiele do życzenia pozostawia też szkolna świetlica. - Ma powierzchnię zaledwie około 60 mkw., a przebywa tam ok. 150 uczniów. Poza tym znajduje się na drugim piętrze, co jest problemem dla dzieci i rodziców - tłumaczy Wanda Hańczewska.

  Jak mówią nauczyciele, gdy część pomieszczeń zostanie zaadaptowana na przedszkole, warunki uczniów jeszcze bardziej się pogorszą. Sceptycznie odnoszą się do pomysłu władz miasta także rodzice dzieci. - Jesteśmy przeciwni rozwiązaniom, które doprowadzą do wprowadzenia w szkole dwuzmianowości - mówi Maciej Kokorniak, przewodniczący Rady Rodziców.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkoła to nie miejsce dla trzylatków!!!

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Dzieci w klasach 1-3nie maja zwykłego w-f-u bo nie ma wolnej sali gimnastycznej..., a tu jeszcze przedszkole?? to właśnie na sali kolumnowej często odbywaj się zajęcia z wychowania fizycznego... W...rozwiń całość

  Dzieci w klasach 1-3nie maja zwykłego w-f-u bo nie ma wolnej sali gimnastycznej..., a tu jeszcze przedszkole?? to właśnie na sali kolumnowej często odbywaj się zajęcia z wychowania fizycznego... W tej szkole teraz brakuje sal lekcyjnych, a świetlica jest przepełniona...Przedszkole tak, ale nie w szkole.....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niby dla dzieci ale nic o dzieciach.

  trzecie oko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Na wstępie wyjaśnię skróty. UMP - Urząd Miasta Poznania, FP - Familijny Poznań, DS - Dyrektor szkoły.
  A sprawa wygląda tak:
  FP i DS dogadali się i umówili na biznesik pt. przedszkole.
  FP...rozwiń całość

  Na wstępie wyjaśnię skróty. UMP - Urząd Miasta Poznania, FP - Familijny Poznań, DS - Dyrektor szkoły.
  A sprawa wygląda tak:
  FP i DS dogadali się i umówili na biznesik pt. przedszkole.
  FP przedstawiło zyski dla UMP i otrzymali zielone światło.
  A wiecie o co tak na prawdę chodzi ?
  Nie o przedszkole. Przedszkole jest tylko przyczółkiem do wielkiego biznesu.
  Chodzi o przejęcie SZKOŁY przez FP.

  Współczuję rodzicom, nauczycielom i wszystkim dzieciom. Jesteście w maszynce do robienia biznesu. Nikt o Was się nie martwi w UMP, DS, FP.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kwiatowe

  Anka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Zawsze prawda leży pośrodku, nie ma się oszukiwać, przedszkole publiczne, funkcjonujące w pełnym wymiarze godzin na osiedlu Kwiatowym od dawna jest potrzebne. Czy w szkole? Jeśli nie będzie to...rozwiń całość

  Zawsze prawda leży pośrodku, nie ma się oszukiwać, przedszkole publiczne, funkcjonujące w pełnym wymiarze godzin na osiedlu Kwiatowym od dawna jest potrzebne. Czy w szkole? Jeśli nie będzie to kosztem uczniów to czemu nie, ale dobro dzieci przede wszystkim.
  Co finansów, to różnica oczywiście jest kolosalna np. przedszkole przy ul. Frezjowej kosztuje 720zł, przedszkole przy Łubinowej kosztuje 550zł, a przedszkola publiczne zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania nr XVII/204/VII/2015 z dnia 29.09.2015 r. kosztują : darmowy pobyt w godzinach od 8:00-13:00; godzina pobytu do godziny 8:00 i od 13:00 wynosi 0,80 gr. i stawka żywieniowa max 7-8zł za dzień. Jest różnica, prawda?

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poszukać innego lokalu

  Rodzic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Rozumiem , że może brakować miejsc przedszkolnych w okolicy, tylko dlaczego próbuje się je uzyskać kosztem uczniów tej szkoły. Zwłaszcza , że jest tu sporo uczniów z różnymi niepełnosprawnościami ,...rozwiń całość

  Rozumiem , że może brakować miejsc przedszkolnych w okolicy, tylko dlaczego próbuje się je uzyskać kosztem uczniów tej szkoły. Zwłaszcza , że jest tu sporo uczniów z różnymi niepełnosprawnościami , którym ciężko jest się odnaleźć w zwykłej szkole, która nie jest do tego przystosowana lokalowo/kadrowo/ składem klas – tu mają kolegów/koleżanki z podobnymi problemami.
  Chętnych do tej szkoły jest więcej niż miejsc i już w tym roku szkolnym Pani Dyrektor odrzuciła 20-30 uczniów , gdyż stworzono jedną klasę gimnazjalną mniej niż w latach poprzednich.
  Ma być przerobiona aula, tyle że ona była często używana w klasach 1-3 jako miejsce WF-u, bo sala gimnastyczna jest prawie zawsze zajęta przez starsze dzieci, a salka w piwnicy jest mała i jak się dzieciak rozpędzi, to hamuje na ścianie , a sufit jest "na wyciągnięcie ręki " i nawet w "zbijaka" ciężko pograć (można tam uprawiać sporty statyczne - siłownia , joga, rozciągnie ,... ).
  Zatem gdy się zabierze aulę, to gdzie będzie WF dla 1-3 ? Czy się wpiszę w program, że dzieci mają ćwiczyć cały rok Jogę w piwnicy ? Chociaż trzeba przyznać , ze jakaś logika w tym jest, bo dzieci w tym wieku są nadpobudliwe ;)
  Dodatkowo obawiam się , że jeśli Familijny Poznań i Miasto chce wydać prawie milion złotych, żeby przerobić część holu i auli , to w kolejnym roku mogą chcieć uzyskać jakąś dodatkową salę i skończy się tak , że moje dziecko będzie chodziło w systemie dwuzmianowym. Jeżeli dziecko idzie na 9:50 to jest to jakiś problem, bo trzeba mu zapewnić opiekę z rana , gdy jest się w pracy . Jednak 1-2 godziny to nie to samo , gdyby iała to być 12:50 , to już jest bardzo duży problem (w czasach wyżu demograficznego w latach 80tych sam chodziłem do 1-3 w SP najczęściej na 12:45 ). Czy ktoś z Miasta zagwarantuje na piśmie, że nie zostanie zmniejszona liczba sal dla uczniów SP i Gimnazjum w najbliższych kilku latach ?
  Nie rozumiem dlaczego Miasto i Familijny Poznań uparło się , żeby zrobić przedszkole kosztem szkoły ? Przebudowa holu/auli 800 tys zł , nadbudowa nad łącznikiem pewnie drugie tyle . Dlaczego nie można poszukać innego budynku w tej okolicy ? Lub co byłoby najbardziej logiczne patrząc z boku, wybudować nowy budynek na nieużytkach , która szkoła posiada w tej chwili (za placem zabaw ). Dlaczego Miasto nie zastanowi się dlaczego ten teren od wiele lat się tylko kosi, a do niczego nie służy ?
  No i na koniec mam wątpliwości co do postepowania Dyrektor szkoły . Cały czas naciska na obcięcie sal/auli/holu dla uczniów , a teoretycznie ona powinna bronić swoich podopiecznych . Jak Pani to czyta, to proszę mi napisać co przeciętny uczeń Pani Zespołu Szkół zyska na tej zmianie ?
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rozwiazanie

  kwiatek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  jestem dobrej myśli. Jak wszyscy przedstawią racjonalne powody uda się osiągnąć kompromis. Prezydent pisze, że dzieci ze szkoły nie ucierpią bo szkoła zostanie rozbudowana nawet o kolejne 100 m....rozwiń całość

  jestem dobrej myśli. Jak wszyscy przedstawią racjonalne powody uda się osiągnąć kompromis. Prezydent pisze, że dzieci ze szkoły nie ucierpią bo szkoła zostanie rozbudowana nawet o kolejne 100 m. Szkoła ma fajną ofertę i chętnie z przedszkola dzieci będą przechodzić do szkoły. Zero stresu dla dzieciaków i rodziców. A może powstanie tam grupa integracyjna dla maluchów? to tez nie byłoby głupie...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  zający temat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  dzieci z przedszkola nie będą przyjmowane do szkoły - Fundacja Familijny Poznań chcę robić nabór dzieci z ościennych gmin (wywiad z p.dyrektor przedszkola WTK) - a szkołę obowiązuje obecnie...rozwiń całość

  dzieci z przedszkola nie będą przyjmowane do szkoły - Fundacja Familijny Poznań chcę robić nabór dzieci z ościennych gmin (wywiad z p.dyrektor przedszkola WTK) - a szkołę obowiązuje obecnie rejonizacja! wiec w większości będą one z automatu odrzucane, szkoła nie dostanie zgody Miasta na poszerzenie oferty z racji braku miejsc lokalowych (planowane jest zabranie 4 klas na rzecz przedszkola) czy to dobre rozwiązanie - wątpliwe!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Radni?

  Sokolański (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  W tej sprawie wypowiedział się jeden radny osiedlowy.
  W imieniu samorządu lokalnego wypowiadają się przewodniczący rady i zarządu osiedla.
  Sprawa stanie na sesji rady osiedla 19 kwietnia i tam...rozwiń całość

  W tej sprawie wypowiedział się jeden radny osiedlowy.
  W imieniu samorządu lokalnego wypowiadają się przewodniczący rady i zarządu osiedla.
  Sprawa stanie na sesji rady osiedla 19 kwietnia i tam podjęte zostaną wiążące decyzje.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sklep dla niepełnosprawnych dzieci i dorosłych

  4unlimited (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Zapraszamy do sklepu internetowego ze sprzętem rehabilitacyjnym dla dzieci i dorosłych 4unlimited.com

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kwiatowe

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Od dawna w tej okolicy brakuje przedszkola publicznego.
  Najbliższe są albo przy Perzyckiej albo przy Junikowskiej, na samym os Kwiatowym przedszkola brak (nie mówię o prywatnych).
  Ale też...rozwiń całość

  Od dawna w tej okolicy brakuje przedszkola publicznego.
  Najbliższe są albo przy Perzyckiej albo przy Junikowskiej, na samym os Kwiatowym przedszkola brak (nie mówię o prywatnych).
  Ale też przedszkole w szkole funkcjonujące od godziny 13 to też żadne rozwiązanie, a tak jest obecnie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomyślmy o przedszkolakach

  Aga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Mój syn nie dostał się do żadnego publicznego przedszkola na grunwaldzie. Nie rozumiem dlaczego nie można utworzyć dodatkowego przedszkola skoro są takie potrzeby. Większość dzieci sąsiadów...rozwiń całość

  Mój syn nie dostał się do żadnego publicznego przedszkola na grunwaldzie. Nie rozumiem dlaczego nie można utworzyć dodatkowego przedszkola skoro są takie potrzeby. Większość dzieci sąsiadów skończone 3 lata też się nie dostały. Mamy nabijać kieszenie prywatnym, skoro Familijny ma podejście, chęci i chce takie przedszkole utworzyć - kwota miesięczna ok 250 zł. Rynek musi dostosować się do potrzeb i w tym roku są to dodatkowe miejsca w przedszkolach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cóż począć

  kwiatek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  może rodzice ze szkoły i rada osiedla wskażą mi miejsce dla mojego syna w przedszkolu na osiedlu. Kto mi zapłaci za prywatne przedszkole 600 zł?! Przecież można te dwie rzeczy połączyć, przedszkole...rozwiń całość

  może rodzice ze szkoły i rada osiedla wskażą mi miejsce dla mojego syna w przedszkolu na osiedlu. Kto mi zapłaci za prywatne przedszkole 600 zł?! Przecież można te dwie rzeczy połączyć, przedszkole ze szkołą. Jak zwykle Polacy myślą tylko o sobie! Panie prezydencie niech się Pan nie poddaje! wyborcy chcą przedszkola.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ..

  znajacy temat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  teraz Pani nie opłaca przedszkola bo pracuje 5 godzin - jeśli czas pracy wydłuży się to firma prowadząca to przedszkole będzie oczekiwała od Pani opłat tak jak w prywatnych placówkach - to nie ma...rozwiń całość

  teraz Pani nie opłaca przedszkola bo pracuje 5 godzin - jeśli czas pracy wydłuży się to firma prowadząca to przedszkole będzie oczekiwała od Pani opłat tak jak w prywatnych placówkach - to nie ma być publiczne przedszkole - tylko niepubliczne prowadzące przez fundację - proszę zacząć się interesować ile będzie wynosiło czesne - bo takie będzie! a swoja droga na os. Kwiatowym jest bardzo duzo domów, które Fundacja mogłaby wydzierżawić i przekształcić na przedszkole - to nie pcha sie na gotowe!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  kwiatek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  jak to na gotowe? przecież tam jest szkoła a nie przedszkole! Te wszystkie przedszkola co mają w Poznaniu kosztują tyle co publiczne. W żadnym nie ma czesnego jak w prywatnym. wiele kłamstwa w tym...rozwiń całość

  jak to na gotowe? przecież tam jest szkoła a nie przedszkole! Te wszystkie przedszkola co mają w Poznaniu kosztują tyle co publiczne. W żadnym nie ma czesnego jak w prywatnym. wiele kłamstwa w tym co pisze "znający temat" ktoś....zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo