W tej szkole to nauczyciel nosi tornister

  W tej szkole to nauczyciel nosi tornister

  Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W tej szkole to nauczyciel nosi tornister
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Dembiński

  Mali pacjenci Szpitala Klinicznego UMP im. Jonschera biorą udział w lekcjach, choć nie chodzą do szkoły. To szkoła przychodzi do nich.
  Opowieści z Afryki, spotkanie z braćmi Golec oraz z polskimi olimpijczykami: Anitą Włodarczyk i Tomaszem Majewskim to atrakcje, jakie czekały na uczniów wyjątkowej szkoły nr 110 w Poznaniu z okazji rozpoczęcia roku szkolnego.

  Zespół Szkół numer 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych działa przy Szpitalu Klinicznym UMP im. Jonschera w Poznaniu. W niecodziennych lekcjach, każdego dnia bierze udział około 200 dzieci z 14 oddziałów placówki. Pracuje dla nich 50 nauczycieli.

  - Pracujemy z dziećmi przy szpitalnych łóżkach, do każdego przedmiotu musimy zatrudniać specjalistę, tak stanowią przepisy - tłumaczy Beata Łukomska, dyrektor szkoły. - Zgodnie z wymogami prawa, nauką w naszej szkole są objęte dzieci, które przebywają w szpitalu dłużej niż dziewięć dni. W rzeczywistości wygląda to różnie. Nasza szkoła to nie tylko przekazywanie wiedzy. To także wspieranie procesu leczenia, poprawianie nastroju - dodaje.

  Uczniami szkoły są dzieci, które w szpitalu spędzają nieprzerwanie kilka tygodni, ale też takie, które wracają tu często na krótsze pobyty.

  - Dzieci trafiają tu z różnych szkół, często mają zaległości, należy bowiem pamiętać, że są to dzieci chore, które w swoich dotychczasowych szkołach opuściły wiele zajęć - tłumaczy Beata Łukomska. - Nauczyciel pracuje z uczniem indywidualnie, rytm nauki dostosowuje nie tylko do poziomu wiedzy dziecka, ale też do jego samopoczucia, stanu zdrowia.

  W szkole numer 110 to nauczyciel przychodzi na lekcje do ucznia, ale to nie jedyna kwestia rozwiązana odwrotnie niż w tradycyjnych placówkach.

  - Każdy uczeń korzystał z innego podręcznika - wyjaśnia Beata Łukomska. - Nauczyciele muszą znać zawartość wszystkich tych książek. Na lekcje zabierają tornistry na kółkach, w których mają do wyboru różne książki do danego przedmiotu.

  Do uczniów przyjeżdża też niezwykła biblioteka w postaci Bajkowozu. W szpitalnych murach odbywają się zajęcia w ramach projektu „Muzeum bez ścian”. Prowadzą je pracownicy Muzeum Narodowego w Poznaniu, którzy przychodzą do dzieci z muzealnymi eksponatami.

  Zdarzają się pacjenci, szczególnie ze starszych klas, którzy początkowo są rozczarowani tym, że szpital nie będzie odpoczynkiem od szkoły. Z czasem jednak przekonują się do nauki w tej wyjątkowej formule.

  Ośmioletnia Laura na oddziale chirurgii dziecięcej przebywa od 1 czerwca. Od września rozpoczęła naukę w drugiej klasie. Lekcje jej się podobają, bo sprawiają, że łatwiej znieść godziny spędzone w szpitalnych murach.

  - Najbardziej lubię rysować - mówi dziewczynka, a jej wychowawczyni Agnieszka Grabowska potwierdza, że Laura to prawdziwa specjalistka od rysowania kolorowej tęczy.

  Zobacz galerię

  Jedna szkoła, dwa budynki oddalone o 3 kilometry. A między nimi kursuje autobus

  źródło: TVN24/x-news.pl.
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo