Ilu nauczycieli w Wielkopolsce straci pracę?

  Ilu nauczycieli w Wielkopolsce straci pracę?

  AJ

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Czy tak ma wyglądać dobra zmiana w edukacji?

  Czy tak ma wyglądać dobra zmiana w edukacji? ©Damian Kujawa

  Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego, skutki reformy oświaty – wbrew temu, co mówi minister edukacji – mocno odczują nauczyciele w całym województwie.
  Czy tak ma wyglądać dobra zmiana w edukacji?

  Czy tak ma wyglądać dobra zmiana w edukacji? ©Damian Kujawa

  – Związek Nauczycielstwa Polskiego od wielu miesięcy prezentował stanowisko odmienne od stanowiska Anny Zalewskiej, która solennie przyrzekała, ze żaden nauczyciel w wyniku reformy nie straci pracy. Zapewnienie pani minister, nie tylko w tym zakresie, okazały się nieprawdziwe – informuje Joanna Wąsala, prezes Okręgu Wielkopolskiego ZNP.

  Jak tłumaczy, zwolnienia, ograniczenia etatów, nieprzedłużanie umowy o pracę, obligowanie nauczycieli do przejścia na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne to zjawisko powszechne w niemal każdej gminie.

  Z danych ZNP wynika, że efektem reformy oświaty w Wielkopolsce będzie rozwiązanie stosunku prace z 501 nauczycielami. Na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne odejdzie 226 osób, a 81 zostanie przeniesione w stan nieczynny. Ograniczenie zatrudnienia do mniej niż pół etatu dotnie 89 nauczycieli. Aż 579 z nich nie przedłużono umowy o pracę (dane tylko z rejonów konińskiego, leszczyńskiego i miasta Poznania). Zmiany dotkną też wielu pracowników administracyjnych szkół. Według danych z 60 proc. oddziałów ZNP, 30 osób straci pracę, a 61 zmienią się warunki zatrudnienia.

  – Nie bez znaczenia jest fakt, że wieli nauczycieli zmuszonych będzie do pracy w dwóch lub kilku placówkach, często oddalonych od siebie o kilka czy kilkanaście kilometrów, bez możliwości przemieszczania się środkami komunikacji publicznej, gdyż tej zwyczajnie nie ma - zauważa Joanna Wąsala.

  Jak podkreślają związkowcy, konieczność zatrudnienia w kilku szkołach i rotacje na stanowiskach wpłynie negatywnie nie tylko na komfort pracy nauczycieli, ale też jakość procesu dydaktyczno-wychowawczego.

  - Czy tak ma wyglądać dobra zmiana w edukacji? - pyta Joanna Wąsala.

  Referendum szkolne - Obywatele powinni móc się wypowiadać:

  Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo