Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ecmo w Wielkopolsce pomoże ratować uszkodzone serca i płuca

Marta Żbikowska
ECMO to forma krążenia pozaustrojowego. Stosowana jest zazwyczaj podczas operacji kardiochirurgicznych. Urządzenie to zastępuje pacjentom serce, płuca lub oba organy.
ECMO to forma krążenia pozaustrojowego. Stosowana jest zazwyczaj podczas operacji kardiochirurgicznych. Urządzenie to zastępuje pacjentom serce, płuca lub oba organy. Andrzej Wisniewski / Polskapress
O programie „ECMO dla Wielkopolski” rozmawiali eksperci podczas poniedziałkowej konferencji w Poznaniu. Celem programu jest stworzenie procedur, które będą stosowane w przypadku ratowania życia pacjentów przy użyciu ECMO.

ECMO to forma krążenia pozaustrojowego. Stosowana jest zazwyczaj podczas operacji kardiochirurgicznych. Urządzenie to zastępuje pacjentom serce, płuca lub oba organy. Od standardowego płuco-serca różni się mechanizmem działania, ale przede wszystkim tym, że można je stosować dłużej –przez dwa tygodnie, a w skrajnych przypadkach nawet miesiąc. To czas, kiedy uszkodzone serce lub płuca pacjenta mają czas na regenerację. W tym czasie ich funkcje przejmuje ECMO, które ratuje życie, ale też niesie duże ryzyko powikłań.

– To niesamowite, jak po podłączeniu do urządzenia człowiek, który przed chwilą był w stanie agonalnym, wraca do życia, jak zmienia się jego kolor skóry, jak zaczyna rozmawiać – mówi Małgorzata Ładzińska, perfuzjonistka obsługująca ECMO. – W sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia mózgu, taka przemiana nie jest możliwa.

Klinika Kardiochirurgii i Transplantologii UMP jest koordynatorem programu „ECMO dla Wielkopolski”, którego celem jest upowszechnienie stosowania ECMO w praktyce.

– To rozwiązanie stosowane do tej pory głównie w kardiochirurgii – tłumaczy profesor Marek Jemielity, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii UMP. – Badania pokazują, że można je z powodzeniem wykorzystywać także w innych przypadkach. Chodzi tu głównie o pacjentów z uszkodzeniem serca i płuc, do których doszło na przykład w wyniku zawału, infekcji, czy zatrucia, a także o pacjentów z hipotermią.

W tej chwili w poznańskich szpitalach jest kilkanaście urządzeń ECMO. Znajdują się one przede wszystkim na oddziałach kardiochirurgicznych, a także w Szpitalu Klinicznym im. Święcickiego w Poznaniu. Do zakupu przymierza się także Szpital Wojewódzki w Poznaniu.

– Celem naszego programu jest stworzenie pewnego algorytmu postępowania w przypadkach, kiedy ECMO może być zastosowane – tłumaczy prof. Jemielity. – Dlatego potrzebna jest współpraca między pogotowiem ratunkowym, szpitalnymi oddziałami ratunkowymi i anestezjologami.

Obecny na konferencji prof. Michael Czekajlo z uniwersytetu w Richmond uważa, że ECMO nie jest droższą procedurą niż stosowanie konwencjonalnych rozwiązań. – Zmiana pewnych standardów zawsze budzi opór, szczególnie w niepewnych czasach – mówi prof. Czekajlo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski