Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś zakończenie roku szkolnego. Początek wakacji [ZDJĘCIA]

KS
W piątek zakończył się rok szkolny. W szkołach odbyło się rozdanie świadectw. Teraz przed uczniami dwa miesiące wakacji. Zobacz jak wyglądało zakończenie roku w Zespole Szkół Gimnazjalno-Licealnym przy ulicy Wyspiańskiego w Poznaniu

Na wręczenie świadectw i dzwonek sygnalizujący wakacje czekali z utęsknieniem nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele. Ten rok szkolny był trudny dla wszystkich. Rozpoczęty 1 września trwał 303 dni.

Dlaczego? Decyzją ministra edukacji uczniowie chodzili do szkoły o tydzień dłużej niż zwykle. Nie oznacza to jednak, że wszystkie te dni spędzili w szkole. Na naukę poświęcono średnio 188 dni, wolnych było 115 (w tym soboty i niedziele). Według MEN na zrealizowanie programu nauczania potrzeba około 32 tygodni nauki. W tym roku poświęcono na nią raptem... 27. Choć był to najdłuższy rok szkolny, to rekordowa była w nim głównie liczba wolnych dni.

W tym czasie gimnazjaliści musieli przygotować się do nowych (sześciu zamiast trzech) egzaminów, które zdawali w kwietniu. Wiemy już, że osiągnięte przez nich wyniki nie są porywające. Uczniowie zrobili postępy, ale nadal nie można mówić o sukcesie. Wyniki po sprawdzianie szóstoklasistów tylko potwierdziły, że problemy z matematyką i przedmiotami przyrodniczymi polscy uczniowie mają już od najmłodszych lat.

Porażką okazał się tegoroczny test kompetencji dla uczniów trzecich klas szkół podstawowych. Jego autorzy w jednym z zadań zaproponowali, by dziewięciolatkowie wypowiedzieli się na temat likwidacji szkół i poprosili samorząd, by nie zamykał ich szkoły. Wywołało to oburzenie nie tylko rodziców, ale także nauczycieli, którzy dodatkowo zwrócili uwagę, na zbyt trudny tekst popularno-naukowy, do którego uczniowie mieli wykonać zadania.

Nadciągający do szkół niż demograficzny spowodował, że samorządy chcą zlikwidować ponad 700 szkół w kraju. Tym samym dla kilkuset, a - zakładając najgorszy scenariusz - nawet dla kilku tysięcy nauczycieli może zabraknąć pracy. W tej chwili trudno oszacować liczbę zwolnień, bowiem część szkół udało się uratować lub połączyć w zespoły, a część jest w fazie wygaszania lub przekształcania.

Zmieniony harmonogram egzaminów maturalnych (podział części podstawowej i rozszerzonej na dwa dni), nowa formuła ustnego egzaminu z języka obcego nie zrobiła na maturzystach większego wrażenia. Za to udało się to hakerom, którzy włamali się w połowie maja na stronę internetową Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i zamieścili na niej filmiki ośmieszające polski system edukacji i papieża Jana Pawła II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski