Dziesiąte miejsce Ratajczak na I etapie kobiecego Tour de Pologne

Kolarki z Kórnika miały udany początek etapu, bo dwa razy zajmowały drugie miejsce na górskich premiach. Do mety dojechały jednak tylko trzy zawodniczki, Alicja Ratajczak, Nikol Płosaj i Sabina Napieralska Fot. Archiwum Mróz Colnago Jedynki Kórnik
Szwajcarka Jolanda Neff wygrała I etap Tour de Pologe Women. Najwyżej z kórniczanek, bo na dziesiątym miejscu, ukończyła zmagania Alicja Ratajczak.

77 zawodniczek stanęło na starcie pierwszego etapu Tour de Pologne Women Zakopane – Zakopane. Peleton miał do pokonania we wtorek 100 km z metą pod Wielką Krokwią.

Pierwsza edycja Tour de Pologne Women składa się z trzech etapów, które zostaną rozegrane w ciągu dwóch dni. W sumie zawodniczki miały do przejechania 100 kilometrów – dwie rundy wokół Zakopanego dobrze znane z męskiego Tour de Pologne UCI World Tour.

W sumie na pierwszym etapie zawodniczki miały do pokonania sześć górskich premii i dwa lotne finisze Lotto – Poronin i Kościelisko. W pierwszej edycji Tour de Pologne Women bierze udział czternaście drużyn – w tym pięć z Polski: TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team, MAT Atom Sobótka, Planet X/Bo-Go Szczecin i Mróz Colnago Jedynka Kórnik oraz reprezentacja Polski w składzie Ewelina Szybiak, Aurela Nerlo, Dorota Przęzak, Natalia Mielnik, Patrycja Lorkowska i Monika Żur. Na starcie pojawiły się także grupy z Włoch, Słowenii i Czech oraz reprezentacje Ukrainy, Kazachstanu, Słowacji i Szwajcarii ze słynną Jolandą Neff – wielokrotną medalistką mistrzostw świata w MTB.

Decydujące rozstrzygnięcia w Tour de Pologne Women zapadną w środę w Bukowinie Tatrzańskiej. Tam najpierw zostanie rozegrana 4-kilometrowa jazda indywidualna na czas, a po południu trzeci etap o długości 78 km – dwie królewskie rundy wokół Bukowiny z sześcioma górskimi premiami. Nagrodą główną w Tour de Pologne Women jest samochód Hyundai Elantra.
W Tour de Pologne Women, kórniczanki, pod opieką trenera Roberta Taciaka, startują w składzie: Nikol Płosaj, Alicja Ratajczak, Viktoria Żegleń, Weronika Humelt, Sabina Napieralska i Kamila Płoszczyca. „Mrozówki” pojechały do Zakopanego po naukę, ale na pewno będą chciały pokazać lwi pazur.

Przed przyjazdem do Zakopanego nasze kolarski startowały w czeskim wyścigu wieloetapowym Tour de Feminin. Na selektywnej i trudnej czasówce (15 km) Nikol Płosaj zajęła 15. miejsce, Weronika Humelt 79., a Viktoria Żegleń była 145.

Etap IV liczący 77 km był najkrótszy podczas całej rywalizacji. Płosaj przyjechała w peletonie na miejscu 62, Humelt była 141, a Żegleń 154. Ostatni , najcięższy etap został rozegrany na 99-kilometrowym dystansie, podczas którego zawodniczki miały do pokonania trzy podjazdy pod Vapenke . Tego dnia dobrze poradziła sobie Płosaj, która ukończyła rywalizację na 13 miejscu. W klasyfikacji generalnej najwyżej została sklasyfikowana właśnie podwójna akademicka mistrzyni świata, zajmując 17. miejsce.