Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa lata temu zawalił się dach hali w szkole Poznaniu. Omal nie doszło do tragedii. Prokuratura postawiła zarzuty

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
- Prokurator dwóm projektantom wykonawczym konstrukcji z drewna klejonego oraz głównej projektantce budowli zarzuca zaprojektowanie nieprawidłowego projektu węzła montażowego dachowego dźwigara kratowego - wyjaśnia Łukasz Wawrzyniak, rzecznik poznańskiej prokuratury.
- Prokurator dwóm projektantom wykonawczym konstrukcji z drewna klejonego oraz głównej projektantce budowli zarzuca zaprojektowanie nieprawidłowego projektu węzła montażowego dachowego dźwigara kratowego - wyjaśnia Łukasz Wawrzyniak, rzecznik poznańskiej prokuratury. Waldemar Wylegalski
Nieumyślne sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa - takie zarzuty w związku z zawaleniem się dachu hali sportowej w szkole na os. Pod Lipami w Poznaniu usłyszało troje projektantów. Do groźnej sytuacji doszło w czerwcu 2021 roku w Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1.

Przypomnijmy, że do katastrofy doszło 22 czerwca 2021 roku. Tego dnia nad Poznaniem przeszła ogromna nawałnica, która przyczyniła się do zawalenia części dachu niespełna rocznej wtedy hali sportowej na os. Pod Lipami.

- Najtrudniejszy moment, który śni mi się po nocach, to ten, kiedy już razem z trenerem wyszłam z sali. Odwróciłam się i zobaczyłam, jak to wszystko runęło. Nie było nawet huku, bo w całym tym hałasie od deszczu i burzy nie było niczego słychać. Widziałam tylko, jak to się zawala. To było jak niemy film. To traumatyczne przeżycie - mówiła tuż po zdarzeniu dyrektor szkoły.

Tuż przed zawaleniem się dachu z hali ewakuowano 26 dzieci i 3 dorosłych.

Od tego czasu nikt nie usłyszał zarzutów w związku z tą sprawą. Aż do teraz. Jak tłumaczy rzecznik prokuratury, postawiono je trzem osobom.

- Przedmiotowe postępowanie jest nadal w toku. Prokurator trzem osobom postawiła zarzuty nieumyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia w postaci zawalenia się dachu hali sportowej - wyjaśnia Łukasz Wawrzyniak, rzecznik poznańskiej prokuratury.

I dodaje: - Prokurator dwóm projektantom wykonawczym konstrukcji z drewna klejonego oraz głównej projektantce budowli zarzuca zaprojektowanie nieprawidłowego projektu węzła montażowego dachowego dźwigara kratowego – projektu niezgodnie z przepisami prawa budowlanego, wiedzą i sztuką budowalną.

Czytaj też: Dlaczego zawalił się dach nowej hali sportowej w Poznaniu? Ujawniamy kulisy jej budowy

Dlaczego tak długo trwa to postępowanie?

- O winie i karze zadecyduje sąd. Każde postepowanie, a zwłaszcza takie, w którego toku przeprowadzany jest szereg czynności procesowych oraz sporządzana jest specjalistyczna opinia, wymaga czasu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Silver Andersia ma być rekordowym budynkiem w Poznaniu. Osiągnie wysokość 116 metrów (na więcej nie pozwala korytarz powietrzny dla samolotów nad centrum miasta) i tym samym stanie się najwyższym wieżowcem w stolicy Wielkopolski. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Najwyższy budynek w Poznaniu pnie się do góry. Tak powstaje ...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski