Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Drugie życie" - V edycja kampanii zakończona

MCC
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wągrowcu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu oraz Zespół Szkół w Puszczykowie to zwycięzcy V Edycji kampanii "Drugie Życie". W konkursie wzięło udział 30 szkół z Wielkopolski. Ich zadaniem było przeprowadzenie działań podnoszących świadomość na temat przeszczepów narządów.

- W ramach kampanii odwiedziłem wiele szkół, rozmawiałem z młodzieżą, odpowiadałem na często trudne pytania - mówi doktor Maciej Głyda, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii i ordynator oddziału transplantologii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. - Widzę, że świadomość i wiedza o dawstwie narządów bardzo się zmienia. Na lepsze.

WPolsce na przeszczep czeka dziś ponad 2360 osób. Najdłuższa lista to oczekujący na dawcę nerki lub wątroby. Jest na niej 1,8 tysiąca osób.

Czytaj też:
Kampania Drugie Życie w Poznaniu: Tak dla przeszczepów. Podpisz oświadczenie woli!

- Czas oczekiwania na przeszczep w Polsce jest ciągle zbyt długi - uważa Marta Andrzejewska z Fresenius Medical Care Polska, firmy, która zorganizowała kampanię “Drugie życie" w Wielkopolsce. - Od momentu wpisania na listę to samej operacji to często więcej niż 11 miesięcy. Dla wielu chorych to za długo. Umierają, nie doczekując nowego narządu.

Nagrodami w kampanii były czeki po 1000 zł, które nagrodzone szkoły mogły przeznaczyć na dowolny cel charytatywny.
- Jestem pod wrażeniem inicjatywy i kreatywności młodych ludzi, którzy brali udział w tych działaniach - mówił wicewojewoda Przemysław Pacia gratulując szkołom i wręczając nagrody.

Filmy i piosenki o przeszczepach, flash moby, happeningi, zawody sportowe, rajdy rowerowe, udział w targach i festynach, listy poparcia dla przeszczepiania narządów, koncerty, prowadzenie blogów transplantacyjnych, konkursy na hasło (w jednym z nich wygrało: “Nerka twoja, radość moja") to tylko niektóre akcje podejmowane przez uczniów. Elementem kampanii były także prelekcje z lekarzami oraz spotkania z osobami po przeszczepach.

Polecamy:
Przeszczepy płuc w Poznaniu! Nowy blok operacyjny [ZDJĘCIA]

Renata Maternik od trzech lat współpracuje z kampanią wspierając ją swoim doświadczeniem. Pani Renata osiem lat temu otrzymała nowe serce. Uważa, że to ogromne szczęście.

- Dzielę życie na to sprzed przeszczepu i po - mówi Renata Maternik. - Nie potrafię słowami porównać tych okresów. Teraz cieszę się z każdej sekundy życia, mojego drugiego życia.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski