MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłacą do utylizacji padłego bydła

Wiesław Zdobylak
Dopłacą do utylizacji padłego bydłaKoszty unieszkodliwienia padłego bydła zostaną pokryte w 75 lub 100 procentach
Dopłacą do utylizacji padłego bydłaKoszty unieszkodliwienia padłego bydła zostaną pokryte w 75 lub 100 procentach archiwum
EKO-STOK zajmie się utylizacją padłych zwierząt w powiecie krotoszyńskim. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do końca grudnia br. podpisze umowę z firmą EKO-STOK z województwa podlaskiego na odbiór, transport i utylizację podłych zwierząt gospodarczych na terenie całej Wielkopolski. Co ważne dla rolników z powiatu krotoszyńskiego, w północno--wschodniej części woj. dolnośląskiego, a więc w pogranicznych gminach Cieszków i Milicz, operować będzie również firma utylizacyjna ZHP Rakowscy z Krobi (powiat gostyński).

Firmy te złożyły odpowiednie wnioski do ARiMR i zostały one wysoko ocenione przez centralę w Warszawie. Nasi rolnicy zanim zdecydują się komu zlecą wykonanie takich usług, powinni zapoznać się z cenami oferowanymi przez przedsiębiorców działających w ich regionie. W tym celu powinni skontaktować się z centralami firm utylizacyjnych: Zakład Utylizacyjny EKO-STOK Sp. z o.o., Górskie Ponikły Stok 50, 18-312 Rutki-Kossaki, woj. podlaskie, tel. kom.: 668 155 216, tel.: 86 270 11 47; ZPH Rakowscy Sp. j., ul. Poniecka 7, 63-840 Krobia, woj. wielkopolskie, tel.: 65 571 17 29.

Zasady korzystania w 2016 r. z usług utylizacyjnych z dofinansowaniem Agencji dla producentów rolnych nie ulegają zmianie w stosunku do obowiązujących dotychczas. Oznacza to, że pomoc może otrzymać rolnik prowadzący gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub działu specjalny produkcji rolnej. Pomoc może być udzielona na dofinansowanie kosztów zbioru, transportu i unieszkodliwienia padłych zwierząt gospodarskich z gatunku bydło, owce, kozy, konie oraz świnie. Kwota jaką ewentualnie będą zobowiązani zapłacić rolnicy zależy od wieku i gatunku padłego zwierzęcia. I tak Agencja sfinansuje za rolnika pełne koszty zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń, a także pokryje w 100 proc. koszty unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48  miesiąc życia oraz owiec i kóz, które ukończyły 18 miesiąc życia (zwierzęta z tych grup podlegają badaniom na zakaźne encefalopatie gąbczaste). Natomiast w przypadku unieszkodliwienia padłego bydła poniżej 48 miesiąca życia, a owiec i kóz poniżej 18 miesiąca życia oraz świń i koni niezależnie od ich wieku, Agencja może dofinansować do 75 proc. poniesionych kosztów. Dofinansowanie nie obejmuje kwoty podatku VAT.

Pomoc udzielana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na pokrycie kosztów zbioru, transportu i unieszkodliwiania padłych zwierząt gospodarskich jest, obok kredytów preferencyjnych, jedną z tzw. form „pomocy krajowej” w całości finansowanych z budżetu krajowego i w obecnej formie jest ona udzielana od 2008 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski