Dom w Twoim stylu
  Zimowy ogród pełen kolorów – krzewy ozdobne przez cały rok

  Zimowy ogród pełen kolorów – krzewy ozdobne przez cały rok

  Katarzyna Józefowicz

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  W ogrodzie warto posadzić krzewy o dekoracyjnych owocach, pędach i kształcie. Dzięki nim ogród będzie wyglądał ciekawie również zimą.
  1/9
  przejdź do galerii

  W ogrodzie warto posadzić krzewy o dekoracyjnych owocach, pędach i kształcie. Dzięki nim ogród będzie wyglądał ciekawie również zimą. ©Jennyshouten - pixabay.com

  Sadząc w ogrodzie krzewy o ozdobnych owocach, pędach lub korze, sprawimy, że nasz ogród będzie wyglądał atrakcyjnie o każdej porze roku.
  Choć mogłoby się wydawać, że zimowy ogród nie jest miejscem szczególnie atrakcyjnym, wcale nie musi być to prawda, gdyż istnieje wiele gatunków roślin, których walory ozdobne najlepiej prezentują się właśnie zimą. Kolorowe pędy, wielobarwne owoce, zimozielone liście czy ciekawy kształt pędów, doskonale wyglądają na tle białego śniegu i szarego krajobrazu. Jeśli więc posadzimy w ogrodzie odpowiednie gatunki roślin, będziemy mogli cieszyć się ich urodą także zimą.


  Ogniki - krzewy barwnych owocach


  Czołowe miejsce wśród roślin ozdobnych zimą, zajmują gatunki tworzące kolorowe owoce. W ogrodzie szczególnie atrakcyjnie prezentują się ogniki szkarłatne, których czerwone, pomarańczowe lub żółte jagody, wspaniale kontrastują z bielą śniegu lub jasną ścianą budynku. Ogniki mają kolczaste pędy i mogą dorastać do ok. 1,5 m wys., dlatego znakomicie sprawdzają się w roli żywopłotów obronnych. Rośliny można też sadzić w grupach lub pojedynczo, gdyż pięknie prezentują się na trawniku lub rabacie. Decydując się na uprawę ogników, musimy jednak pamiętać, że nie są to rośliny zbyt mrozoodporne (znoszą spadki temperatur do -20°C), dlatego należy uprawiać je tylko w najcieplejszych rejonach kraju i na osłoniętych stanowiskach.

  Dekoracyjne ostrokrzewy


  Wśród gatunków o ozdobnych owocach znajdują się też ostrokrzewy, z których większość to także rośliny zimozielone (z wyjątkiem obficie owocującego ostrokrzewu okółkowego). Wprawdzie najbardziej znany ostrokrzew kolczasty, którego czerwone owoce i zielone liście zdobią stroiki bożonarodzeniowe, nie czuje się w naszym kraju zbyt dobrze i często przemarza, ale za to kilka innych radzi sobie u nas całkiem nieźle. Należą do nich przede wszystkim ostrokrzew Meservy, posiadający liczne odmiany o czerwonych lub żółtych owocach, ostrokrzew amerykański, ostrokrzew okółkowy oraz nieco mniej popularny ostrokrzew japoński.

  Uprawiając ostrokrzewy, musimy jednak pamiętać, że są to rośliny dwupienne. Dlatego chcąc doczekać się ich atrakcyjnych owoców, musimy posadzić w ogrodzie zarówno rośliny żeńskie jak i męskie. Na owocowanie nie możemy natomiast liczyć u odmian typowo męskich (np. „Ferox Argentea”), u których ozdobą są atrakcyjne liście. Rośliny są też zwykle mniej odporne na mróz niż gatunek, dlatego wymagają zimowego okrycia.

  Inne krzewy o ozdobnych owocach


  Wspaniałą dekoracją ogrodu mogą być też czerwone owoce berberysów. Krzewy mają wiele atrakcyjnych i pięknych odmian, dlatego każdy może wśród nich znaleźć rośliny najbardziej odpowiadające jego oczekiwaniom. Ciekawą rośliną o ozdobnych owocach jest też pięknotka Bodiniera. Wprawdzie jej owoce utrzymują się na pędach tylko do pierwszych mrozów, ale ich niezwykły, intensywny, fioletowo-lilowy kolor, z pewnością zasługuje na uwagę.

  Gatunkami o ozdobnych owocach, utrzymujących się na pędach do pierwszych mrozów lub dłużej, są także irgi poziome, cisy pospolite, śnieguliczki, kaliny koralowe, ligustry pospolite, róże dzikie i pomarszczone, jarzęby pospolite oraz rokitniki wąskolistne (rośliny dwupienne - tylko żeńskie osobniki mają owoce).

  Derenie – krzewy o kolorowych pędach


  Kolejną grupą roślin dekoracyjnych zimą, są gatunki o ozdobnych pędach lub ciekawej korze. Jednymi z najatrakcyjniejszych są derenie, a w szczególności dereń biały, rozłogowy i świdwa, których kolorowe pędy pięknie prezentują się na tle białego śniegu. Pierwszy z nich posiada wiele ciekawych odmian o pędach w czerwonym kolorze (np.„Sibirica”, „Elegantissima”), drugi prezentuje pędy żółte (np. „Flaviramea”, „Silver and Gold”), natomiast pędy ostatniego mają kolor pomarańczowy („Midwinter Fire”). Nie tylko jednak barwa pędów może stanowić o atrakcyjności rośliny.

  Drzewa i krzewy o ciekawym pokroju


  Równie piękne mogą być też gatunki, których pędy mają ciekawy kształt (np. wierzba mandżurska, leszczyna pospolita odm. „Contorta”, modrzew japoński odm. „Diana”, robinia akacjowa odm. „Tortuosa”, wierzba sachalińska odm. „Sekka”) lub których pień, gałęzie i pędy pokrywa dekoracyjna kora (np. u białych brzóz np. brzozy brodawkowatej i papierowej oraz brzozy pożytecznej odm. „Doorenbos” i „Long Trunk”, klonu strzępiastokorego, u którego pomarańczowo-brązowa kora, łuszczy się w ciekawy sposób oraz stewarcji kameliowatej, trzmieliny oskrzydlonej i korkowej.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Cyfrowa prenumerata Głosu Wielkopolskiego w świątecznej cenie!

  Cyfrowa prenumerata Głosu Wielkopolskiego w świątecznej cenie!

  Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

  Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

  Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

  Okna dachowe i rolety zasilane słońcem