Dom w Twoim stylu
  Zakładamy ogród w stylu śródziemnomorskim

  Zakładamy ogród w stylu śródziemnomorskim

  Katarzyna Laszczak

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Ogród w stylu śródziemnomorskim
  1/17
  przejdź do galerii

  Jeśli lubicie śródziemnomorskie klimaty, wokół tarasu możecie stworzyć egzotyczny zakątek. Wiele kwiatów, to całkiem dobrzy znajomi, wystarczy je odpowiednio zestawić. ©Katarzyna Laszczak

  Ogród śródziemnomorski to doskonały sposób na stworzenie wakacyjnej atmosfery. Kawałek Grecji czy Hiszpanii możemy przenieść w pobliże naszego domu, a kolorowe kwiaty i zapach ziół będą nas cieszyć przez całe lato.
  Ogród śródziemnomorski najlepiej zaaranżować wokół nasłonecznionego tarasu. Wyłożony kamiennymi lub terakotowymi płytkami podkreśli śródziemnomorski nastrój, będzie też doskonałym miejscem do wystawienia donic z bardziej wrażliwymi roślinami. Wokół tarasu możemy posadzić krzewy i kwiaty. Niektóre z nich występują w polskich ogrodach od lat, inne są mniej jeszcze popularne, ale dostępne w sklepach ogrodniczych.


  Rabata w stylu śródziemnomorskim


  Do popularnych składników śródziemnomorskiego ogrodu należą swojskie pelargonie. Kojarzone głównie z balkonowymi skrzynkami, występują też w odmianie rabatowej, którą można zasadzić w ziemi. Kiedy posadzimy przy nich róże oraz lawendę, będziemy na dobrej drodze do stworzenia typowej śródziemnomorskiej rabaty. Warto też dodać bajecznie kolorowe cynie oraz gazanie, których kwiaty otwierają się w słoneczne dni. Stylowo będą również wyglądać lantany oraz akanty, których liście zainspirowały antycznych mistrzów do stworzenia korynckiej kolumny, a kwiaty wyrastają na wyniosłej, dekoracyjnej łodydze. Zestaw można uzupełnić szarłatem. Jest on nie tylko bardzo ozdobny, ale i pożyteczny - jego jadalne i zdrowe nasiona zyskują coraz większą popularność. Szarłat ma purpurowe kwiaty, ale w tym kolorze może być cała roślina, występują również odmiany zielone. Cynie, gazanie i szarłat są roślinami jednorocznymi, a pelargonie i lantana nie przetrwają naszej zimy, dlatego trzeba liczyć się z koniecznością uzupełniania nasadzeń.

  Krzewy i pnącza w donicach


  Problem zimowania dotyczy też krzewów charakterystycznych dla śródziemnomorskich ogrodów. Jednak doskonałym sposobem na ich utrzymanie jest posadzenie w ceramicznych donicach, latem wystawianych na taras (tak samo można potraktować pelargonie). Odpowiednio dobrane donice będą dodatkową dekoracją. Do nieodzownych krzewów w naszym ogrodzie należą oleandry. Ich gwiaździste kwiaty mogą być białe, żółte czy bordowe, a także różowe. Te ostatnie pięknie pachną wanilią, trzeba jednak uważać, bo roślina jest trująca.

  Niezwykle atrakcyjne i charakterystyczne dla południowych ogrodów są hibiskusy. Ich kielichowate kwiaty występują w olbrzymiej gamie kolorów i odcieni, a odpowiednio pielęgnowana roślina kwitnie całe lato. Warto też zasadzić budleję, której kwiaty przyciągają motyle.

  Odpowiedni charakter pomogą nam stworzyć też pnącza. Dwa najbardziej charakterystyczne – bugenwilla i milin wprawdzie pochodzą z Ameryki, jednak trudno wyobrazić sobie bez nich jakikolwiek ogród na śródziemnomorskim wybrzeżu. Kwitnące bugenwille wyglądają jak puszysty kobierzec. Efekt ten tworzy masa kolorowych przylistków (właściwe kwiaty, białe i delikatne, kryją się między nimi). Najbardziej popularne są intensywnie różowe, ale występują też w delikatniejszym odcieniu, a także białe i pomarańczowe. Na południu pną się po murach, sięgając kilku pięter, w Polsce dobrze sprawdzają się przycinane w doniczkach.
  Tak pięknie kwiaty ma bugenwilla. Mogą one mieć różne kolory. DEZALB (Pixabay.com)

  Milin natomiast może zimować w gruncie, choć musi być osłonięty od wiatru. Ma nie tylko piękne trąbkowate, czerwono-żółto-pomarańczowe kwiaty, ale i dekoracyjne, intensywnie zielone liście. Doskonałym uzupełnieniem będzie też jaśmin (Jasminum L., tego pnącza nie należy mylić z popularnym krzewem, jaśminowcem). Zapach jego delikatnych, białych kwiatków przypomina nieco aromat kwiatów pomarańczy. Szczególnie intensywny jest o zmierzchu i od razu przywodzi na myśl wakacyjne wieczory.

  Ziołowy dodatek


  Doskonałym uzupełnieniem ogrodu w południowym stylu będą zioła w doniczkach, ustawione na tarasie. Warto wykorzystać różne odmiany poszczególnych roślin – na przykład oprócz klasycznej bazylii, także jej wersję drobnolistną lub fioletową. Atrakcyjnie wygląda kolorowa szałwia, a także tymianek, o listkach w różnych odcieniach. Na stałe można także zasadzić jego rodzimą odmianę czyli macierzankę. Na stole i w ogrodzie przyda się także rozmaryn i oregano.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem