Dom w Twoim stylu
  Wrzesień - czas sadzenia i przesadzania kwiatów

  Wrzesień - czas sadzenia i przesadzania kwiatów

  Katarzyna Laszczak

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Wrześniowe kwiaty ogrodowe

  Wrzesień w ogrodzie mieni się kolorami ©AKuptsova (Pixabay.com)

  Wrzesień to najlepszy miesiąc, by pomyśleć o wiośnie w ogrodzie. Choć na razie wiosna wydaje się odległa, to wiele kwiatów należy zasadzić i posiać już teraz, by w przyszłym roku cieszyć się kwitnącym ogrodem.
  Wrześniowe kwiaty ogrodowe

  Wrzesień w ogrodzie mieni się kolorami ©AKuptsova (Pixabay.com)

  We wrześniu nasz ogród jest jeszcze w rozkwicie, ale warto już pomyśleć o przyszłym roku i posadzić kwiaty.

  Sadzimy rośliny cebulowe


  Przede wszystkim należy pomyśleć o roślinach cebulowych, zimujących w gruncie. Należą do nich szafirki, przebiśniegi, krokusy, śnieżniki, ranniki, cebulice, puszkinie, hiacynty, śniedki, lilie, szachownice cesarskie, tulipany. Ich cebulki można sadzić przez cały miesiąc – choć rośliny kwitnące najwcześniej (przebiśniegi, krokusy, cebulice) dobrze jest posadzić na początku miesiąca, a z sadzeniem tulipanów poczekać do końca września.


  Do posadzenie należy wybierać duże, zdrowe cebulki, bez uszkodzeń mechanicznych, nie należy też sadzić cebul, z których wyrastają liście, czy korzenie. Aby zabezpieczyć rośliny przed działaniem różnego rodzaju szkodników warto namoczyć cebulki w roztworze preparatu grzybobójczego (większe dłużej, mniejsze – krócej). Cebulki też można umieścić w plastikowych lub metalowych koszyczkach (dostępne w sklepach ogrodniczych), które zabezpieczą je przed gryzoniami. Cebulki sadzimy na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebuli.

  Sadzimy rośliny dwuletnie i wieloletnie


  Na początku września powinniśmy też zasadzić rośliny dwuletnie, takie jak bratki czy stokrotki, malwy, dzwonki ogrodowe, niezapominajki, czy naparstnice. Jest to też czas na wysianie nasion takich roślin jak: chabry, ubiorki, czarnuszka, nagietki, ostróżeczki, maki, goździki brodate, laki.
  Wrzesień to też najlepszy czas na sadzenie wrzosów. Kwitnące rośliny ułatwiają kolorystyczne skomponowanie rabaty i od razu ożywiają jesienny ogród. Rabata dla wrzosów powinna być wyściółkowana korą, trzeba też pamiętać, że wrzosy potrzebują kwaśnej gleby. Skutecznym sposobem na jej zapewnienie jest zdjęcie ok. 10-15 cm warstwy ziemi i zastąpienie jej kwaśnym torfem. Warto też zastosować szczepionkę mikoryzową dla roślin wrzosowatych, dzięki czemu łatwiej się przyjmą i będą odporniejsze.

  Przesadzamy i rozsadzamy byliny


  We wrześniu przesadzamy i rozsadzamy też rośliny wieloletnie, które już przekwitły. Przy przesadzaniu bylin należy podzielić korzenie roślin. Ten zabieg odmładza rośliny i dostarcza nowego materiału do nasadzeń. Podzielone fragmenty powinny mieć po kilka zdrowych pędów i korzeni. W ten sposób powinniśmy potraktować barwinek, bergenię, bodziszek, dąbrówki, floksy, funkie, gęsiówki, goździki pierzaste, krwawniki, liliowce, serduszki okazałe, skalnice, tawułki, zawciągi, czy żagwiny.

  Przygotowanie gleby


  Przed posadzeniem roślin glebę należy odchwaścić i spulchnić. Trzeba też zadbać o żyzność gleby – kompost lub nawóz wieloskładnikowy należy rozsypać w wybranym miejscu, a następnie przemieszać go z ziemią.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem