Dom w Twoim stylu
  Skończył się sezon truskawkowy. Co dalej z truskawkami w...

  Skończył się sezon truskawkowy. Co dalej z truskawkami w ogrodzie

  Ilona Burkowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Będziemy mieć na pewno mniej pracy przy pielęgnacji truskawek, jeśli zastosujemy np. czarną ogrodniczą folię.

  Będziemy mieć na pewno mniej pracy przy pielęgnacji truskawek, jeśli zastosujemy np. czarną ogrodniczą folię. ©Ilona Burkowska

  Będziemy mieć na pewno mniej pracy przy pielęgnacji truskawek, jeśli zastosujemy np. czarną ogrodniczą folię.

  Będziemy mieć na pewno mniej pracy przy pielęgnacji truskawek, jeśli zastosujemy np. czarną ogrodniczą folię. ©Ilona Burkowska

  Pozostawiona bez opieki truskawkowa grządka prędko zamienia się w chwastowisko. Chwasty mogą tak bardzo zdominować truskawki, że jesienią trzeba będzie ich wręcz szukać w zielonej gęstwinie.

  Rozłogi osłabiają macierzystą roślinę


  Pielenie przestrzeni między truskawkowymi rzędami jest równie niezbędne, jak usuwanie rozłogów. To „dzieci" truskawki – matki. Jeden krzaczek może wydać ich na świat kilka.


  Rozłogi można wykorzystać jako sadzonki. Wtedy oczywiście należy im pozwolić się rozrosnąć i ukorzenić. Jeśli jednak nie będziemy ich chcieli użyć jesienią na sadzonki, trzeba jak najszybciej odciąć je od macierzystej rośliny i wyrzucić. Po to, żeby jej niepotrzebnie nie osłabiały.

  Koniecznie usuń stare liście i spleśniałe truskawki


  Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym po owocowaniu jest usunięcie starych liści. Często są one porażone chorobami. Bezwzględnie trzeba też usunąć spleśniałe owoce. Taki zabieg pozwoli zlikwidować zarodniki grzybów i szkodniki oraz ich jaja.
  Niektórzy ogrodnicy po owocowaniu ścinają po prostu wszystkie liście truskawek 6-7 cm nad ziemią. Hamuje to też wyrastanie nowych rozłogów.
  Zbyt późne ścięcie wszystkich liści jest szkodliwe, bo mogą nie zdążyć odrosnąć przed chłodami.
  Ścinanie liści nie dotyczy rzecz jasna odmian powtarzających owocowanie. Wytwarzają one owoce od lipca niemal do pierwszych przymrozków.

  Czasem trzeba podsypać trochę ziemi pod krzaczki truskawek


  Kiedy już dokładnie odchwaścimy grządkę i zetniemy liście, warto przyjrzeć się, czy bryła korzeniowa krzaczków truskawek nie zaczyna wystawać ponad powierzchnię ziemi. Jeśli tak się dzieje, podsypujemy odpowiednią ilość dobrze rozłożonego kompostu. Wcześniej ziemię oczywiście spulchniamy.
  Te wszystkie zabiegi spowodują, że kiedy za kilka tygodni truskawki zaczną zawiązywać pąki kwiatowe, z których w przyszłym roku powstaną owoce, będą to robić w lepszej kondycji.

  Lifting truskawek konieczny co trzy-cztery lata


  Truskawki owocują ładnie najwyżej przez cztery lata. Po tym czasie należy krzaczki usunąć i posadzić nowe. Niektórzy radzą nawet przeprowadzać taki lifting co trzy lata.
  Trzeba koniecznie pamiętać, żeby nową truskawkową grządkę założyć w innym miejscu. Rośliny będą mniej narażone na choroby grzybowe.

  Najlepiej posadzić nowe truskawkowe krzaczki jeszcze latem. Będą wtedy miały dostatecznie dużo czasu na rozrośnięcie się i wytworzenie silnego systemu korzeniowego. Zbyt późne posadzenie grozi przemarzaniem sadzonek zimą. Jest też przyczyną niskich plonów w pierwszym roku uprawy.

  Nowych sadzonek truskawkowych nie sadź zbyt gęsto


  Dla nowych sadzonek należy wybrać miejsce słoneczne, bo truskawki lepiej rosną w ziemi szybko nagrzewającej się. Szybciej też na słońcu obsychają po deszczu, co zmniejsza ryzyko chorób grzybowych.

  Pamiętajmy, że krzaczków truskawek nie powinniśmy sadzić zbyt blisko siebie. Rzędy trzeba wyznaczyć co 60 cm, a w rzędzie umieścić truskawki do 35 cm. Nie wolno też sadzić truskawek w miejscu, gdzie wcześniej rosły poziomki lub maliny, bo narazi się je na choroby typowe dla tych owoców. Na dwa-trzy tygodnie przez posadzeniem nowych sadzonek należy ziemię zasilić kompostem lub rozsypać nawóz mineralny i wymieszać grabiami.

  Wiosną koniecznie usuń stare liście


  Nawet jeśli po zbiorach ścięliśmy liście truskawek, to i tak do jesieni urośnie trochę nowych. Wiosną trzeba te liście koniecznie usunąć, najlepiej ręcznie. Można je też wygrabiać, ale ostrożnie, żeby nie uszkodzić wierzchołków nowych pędów.

  Pamiętajmy, że stare liście i pozostałości rozłogów są doskonałą pożywką dla szkodników i źródłem wielu chorób. Zimują w nich przędziorki, formy przetrwalnikowe grzybów powodujących białą i czerwoną plamistość liści oraz mączniak prawdziwy truskawki.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama