Dom w Twoim stylu
  Przed budową domu – te rzeczy musisz sprawdzić

  Przed budową domu – te rzeczy musisz sprawdzić

  Katarzyna Laszczak, Dobre Domy Flak&Abramowicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Budowa domu murowanego

  Budowa domu to duże przedsięwzięcie i wymaga starannego przygotowania, jeszcze zanim zaczniemy jakiekolwiek prace budowlane. ©Magdalena Kmita-Kulesza

  Budowa domu to spore wyzwanie. Ale zanim zaczniemy budowę, musimy koniecznie sprawdzić i ustalić kilka rzeczy.
  Budowa domu murowanego

  Budowa domu to duże przedsięwzięcie i wymaga starannego przygotowania, jeszcze zanim zaczniemy jakiekolwiek prace budowlane. ©Magdalena Kmita-Kulesza

  Budowę domu trzeba dobrze przygotować – w ten sposób unikniemy wielu rozczarowań, nerwów i niepotrzebnych wydatków. Etap przygotowań rozpoczyna się na długo, zanim zarysują się fundamenty naszego domu i wymaga przede wszystkim dopilnowania i sprawdzenia spraw urzędowych, ale nie tylko. Oto podstawowa lista rzeczy, które musisz zrobić, planując budowę domu.

  Sprawdź księgę wieczystą nieruchomości


  Z księgi wieczystej dowiesz się, czy na danej działce w ogóle możesz wybudować dom. Jeśli planujesz jej zakup, dowiesz się też kto jest jej właścicielem i czy na działce nie występują jakieś obciążenia.

  Sprawdź Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub wystąp o Warunki Zabudowy


  Z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dowiesz się jaki rodzaj zabudowy oraz kształt domu jest dopuszczalny na danym terenie. Sprawdzisz także jakie budynki mogą w przyszłości powstać w okolicy Twojego domu, czy będzie tam przebiegać droga itp. Wyrys z MPZP można dostać w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub na stronie internetowej urzędu bądź gminy.
  Niestety – wiele gmin nie ma MPZP, w takiej sytuacji możesz wystąpić o Warunki Zabudowy – dzięki temu dowiesz się, jaki dom możesz zbudować na swojej działce (może być określona np. forma dachu, wysokość domu itp.).

  Wybierz projekt domu


  Wybór projektów domów jest ogromny – jego wykonanie możesz zlecić architektowi (pewnie będzie drożej, ale masz większy wpływ na to, jak dom będzie wyglądał) lub wybrać projekt gotowy – ich wybór jest tak wielki, że łatwo znaleźć coś dla siebie.
  Wybierając projekt domu, pamiętaj, że musi on być zgodny z wytycznymi Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub Warunkami Zabudowy). Zastanów się też dobrze, jaki domu chcesz mieć i jaki dom rzeczywiście potrzebujesz. Zmiany w projektach są możliwe, ale kosztują dodatkowo, a utrzymanie zbyt dużego domu będzie Cię obciążać przez lata. Uwzględnij też wielkość i kształt działki, tak żeby korzystanie z domu i ogrodu było wygodne.

  Weź pod uwagę koszty budowy (i utrzymania domu)


  Planując budowę domu trzeba liczyć się nie tylko z kosztami samych materiałów budowlanych i wykonania prac, ale również opłatami urzędowymi, czy np. kosztami aktu notarialnego (przy zakupie działki). Żeby wstępnie oszacować koszty, do dyspozycji mamy różne kalkulatory budowlane i aplikacje, jednak najdokładniejsze dane dotyczące kosztów materiałów budowlanych, będziemy mieć w kosztorysie, przygotowanym przez architekta (kosztorys jest najczęściej dodatkowo płatny, jednak jest to stosunkowo niewielki wydatek).

  Podstawową zasadą jest to, że im dom będzie miał prostszą formę, tym będzie tańszy (koszt materiałów i robocizny). A domy o prostych formach mogą być piękne, w dodatku są ponadczasowe.
  Weź też pod uwagę przyszłe koszty utrzymania domu – zastanów się, jakiej wielkości dom jest Ci naprawdę potrzebny, pomyśl też o energooszczędnych materiałach. Wprawdzie na etapie budowy będzie nieco drożej, ale później dom będzie tańszy w utrzymaniu.

  Zastanów się, kto wybuduje Twój dom


  Ekipa budowlana, czy budowa metodą gospodarczą? Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady. Z ekipą budowlaną będzie drożej, ale szybciej i pewniej, nie będziesz musiał też inwestować swojego czasu. Metoda gospodarcza, przy której sam wykonujesz wiele prac jest tańsza, ale bardziej długotrwała, no i wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Musisz zainwestować czas i wysiłek. A jeśli nie masz doświadczenia budowlanego, możesz popełnić błędy, które będą Cię kosztować więcej, niż poczynione oszczędności. Oczywiście w przypadku ekipy budowlanej ryzyko też istnieje, ale przy starannym wyborze i podpisanej umowie, jest znacznie mniejsze.

  Zgłoś budowę domu lub wystąp o pozwolenie na budowę


  Obecnie na budowę domu jednorodzinnego nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę – pod warunkiem jednak, że dom mieści się w wymaganej granicy działki. Jednak to nie znaczy, że nie są potrzebne żadne formalności – w urzędzie należy złożyć zgłoszenie robót wraz z projektem domu. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie wyrazi sprzeciwu – będzie można rozpoczynać budowę.
  Jeżeli chcesz budować dom blisko granicy działki (albo na terenie objętym ochroną konserwatorską), będziesz musiał uzyskać pozwolenie na budowę domu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama