Dom w Twoim stylu
  Ogród na skarpie

  Ogród na skarpie

  Ida Wróblewska

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Ogród na skarpie

  Kamienne schody i skarpa umocniona kamieniami to pomysł na skarpę naturalistyczną. ©Katarzyna Laszczak

  Skarpy w ogrodzie warto traktować jak elementy małej architektury, nie jak przeszkodę. Choć to często prawdziwe wyzwanie, dzięki nim można uzyskać niezwykle ciekawe efekty dekoracyjne.
  Ogród na skarpie

  Kamienne schody i skarpa umocniona kamieniami to pomysł na skarpę naturalistyczną. ©Katarzyna Laszczak

  Projektowanie ogrodu na skarpie warto rozpocząć od dokładnych pomiarów różnicy poziomów terenu. Od nich będzie bowiem zależała liczba skosów i zastosowanych murków oporowych. Znając stopień nachylenia zaplanujemy, w których miejscach stworzymy płaskie powierzchnie, gdzie będziemy mogli np. założyć trawniki, a w których zostawimy strome stoki. W zależności od stylu planowanego ogrodu skarpy i murki można prowadzić po liniach prostych lub zaprojektować rozmaite zaokrąglenia. Geometryczny rys podkreśla nowoczesny charakter ogrodu, zaś łagodne łuki zazwyczaj stosowane są w ogrodach tradycyjnych.

  Czym obsadzić skarpę w ogrodzie


  Najczęściej spotykanym sposobem zagospodarowania skarp jest obsadzanie ich różnymi odmianami iglaków o różnych kolorach igieł. Niestety, zbyt często stosujemy nadmierną ilość kontrastujących kolorów i kształtów, przez co ogród wygląda chaotycznie. Architekci krajobrazu proponują alternatywne metody zagospodarowania nachylonego terenu. Na nasłonecznionych skarpach świetnie sprawdzają się wrzosowiska. Wrzosy należy sadzić w grupach, tworząc barwne plamy. Kompozycję warto „złamać” karłowatymi iglakami. Dzięki temu skarpa będzie wyglądać efektownie przez cały rok. Innym pomysłem jest ogród skalny. Nie układamy kamieni równomiernie, ale tak, by przypominały naturalne formacje skalne. Między kamieniami sadzimy różnokolorowe byliny. Na skarpach należy unikać zakładania trawników, ze względu na trudności z koszeniem. Nie warto również stosować roślin wymagających częstej i skomplikowanej pielęgnacji - w pochyłym terenie jest to bardzo uciążliwe.

  Pomysły na murek ogrodowy


  - Nie bójmy się murków oporowych rozdzielających skarpy - zachęca Ewa Kalina, architekt krajobrazu z Gdańska. - Wielu właścicieli ogródków unika stosowania murków, gdyż sądzi, że ogród stanie się zbytnio uporządkowany i sztuczny. Tymczasem, nic tak nie dodaje ogrodowi uroku, jak ciekawie dobrane elementy małej architektury.

  Murki nie muszą być... murowane. Równie dobrze sprawdzą się polne kamienie przysypane ziemią. Na rynku oferowane są także dziesiątki gotowych rozwiązań - kamienne bloczki, palisady, imitacje klinkieru itp. Kwitnący murek oporowy uzyskamy, gdy szczeliny między kamieniami obsadzimy skalniakami. W nowoczesnych ogrodach często stosuje się również gabiony, czyli kamienie w koszach z metalowej siatki.
  Skarpa odpowiednio zagospodarowana z wykorzystaniem palisad może być pięknym elementem ogrodu. Buszrem


  Skarpy do wzmocnienia - murki oporowe


  Planując zagospodarowanie stromych skarp, warto zastanowić się nad rozwiązaniami zapobiegającymi osuwaniu podłoża w czasie deszczu. Osunięcie ziemi pod wpływem ulewy może całkowicie zniszczyć efekty wieloletniej pielęgnacji nasadzonych roślin. Do umacniania skarp przydadzą się podkłady kolejowe i duże głazy wbite w ziemię. Bardzo dekoracyjne wykończenie brzegu stromej skarpy stanowi również murek oporowy z granitu lub bloków piaskowca. Często stosowana jest także specjalna, czarna włóknina, którą pokrywa się skarpę, zostawiając odsłonięte fragmenty ziemi do posadzenia roślin. Zanim położymy siatkę, pamiętajmy o dokładnym odchwaszczeniu gleby. Inaczej, najpóźniej po roku, chwasty przebiją warstwę materiału zabezpieczającego.

  Bez schodów się nie obejdzie


  W ogrodzie na skarpie nie obejdzie się również bez schodów. Pamiętajmy, że stopnie nie powinny być wyższe niż 15 cm i mieć najwyżej 2-procentowy spadek. To zapewni odpływanie deszczówki. Schody można wykonać z dowolnego materiału - kamienia, klinkieru czy betonu. Ważne, by pasowały do charakteru ogrodu. Warto również pomyśleć o ich oświetleniu. Po pierwsze, poruszanie się po ogrodzie po zmroku będzie bezpieczniejsze. Po drugie, dobrze dobranym oświetleniem można osiągnąć ciekawe efekty dekoracyjne.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem