Dom w Twoim stylu
  Ogród leśny - jak urządzić ogród na leśnej działce

  Ogród leśny - jak urządzić ogród na leśnej działce

  Tomasz Rynkiewicz

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  Ogród na leśnej działce to pewne wyzwanie, ale jest sporo roślin, które będą w nim dobrze się czuły.

  Ogród na leśnej działce to pewne wyzwanie, ale jest sporo roślin, które będą w nim dobrze się czuły. ©Katarzyna Laszczak

  Ogród na leśnej działce to pewne wyzwanie, ale jest sporo roślin, które będą w nim dobrze się czuły.

  Ogród na leśnej działce to pewne wyzwanie, ale jest sporo roślin, które będą w nim dobrze się czuły. ©Katarzyna Laszczak

  Wybierając rośliny do ogrodu leśnego, pamiętajmy o tym, że najlepiej będą rosły w nim takie, które można spotkać na naturalnym stanowisku. Sadząc odpowiednie gatunki możemy stworzyć w ogrodzie odpowiednik runa leśnego. Dzięki temu rośliny będą rosły bujnie, tworząc namiastkę lasu.

  Rośliny, które będziemy nasadzać mogą pochodzić z rożnych kontynentów, ale ważne jest, aby występowały w podobnych układach przyrodniczych. Są to np. leszczyna, kalina, wierzba, jarzębina czy czarny bez. Egzotyczne rośliny nie sprawdzą się ze względu na inne wymagania środowiskowe.

  Pod drzewami zasłaniającymi słońce najlepiej rosną rośliny, które dobrze znoszą wilgoć i cień. Należą do nich np. klon palmowy, mahonia, ostrokrzew, sangwinaria, bergenia, jasnota, funkie, konwalia majowa, naparstnica, a także lilie oraz paprocie.

  Nawet jeśli jakieś miejsce ogrodu jest dobrze nasłonecznione, sadzenie tam roślin lubiących pełne słońce jest dość ryzykowne, gdyż w następnych latach korona drzew prawdopodobnie stworzy tam cień i rośliny zginą. Jeśli jednak obserwujemy miejsce, gdzie przez parę godzin dziennie dociera światło możemy pokusić się o stworzenie kępy wyższych roślin rosnących w naturze na obrzeżach lasu. Są to zazwyczaj ciepłolubne i światłolubne byliny.

  W ogrodzie leśnym bardzo ładnie prezentują się rośliny kwitnące wczesną wiosną, takie jak krokusy, narcyzy, śnieżyczki, tojady i leśne zawilce. Ożywią one ogród zanim pojawią się pierwsze liście na krzewach i drzewach.

  Rośliny okrywowe w ogrodzie leśnym


  Jeśli mamy na swojej posesji gęsty las liściasty, zakładanie w nim trawnika może mijać się z celem. Lepiej wtedy posadzić cieniolubne rośliny okrywowe, a miejsca między nimi wysypać korą. Na rynku jest bardzo dużo rodzajów takich roślin, więc dobór odpowiedniego gatunku nie powinien stanowić problemu. Rośliny okrywowe, które będą dobrze rosły w cieniu i wilgoci to np. bluszczyk kurdybanek, dąbrówka rozłogowa, jasnota plamista (odmiany o barwnych liściach), kopytnik pospolity, poziomkówka indyjska, tiarella ogrodowa, ułudka wiosenna.

  Trawnik w leśnym ogrodzie


  Przerzedzony las sosnowy sprzyja zakładaniu trawnika, ale należy liczyć się z tym, że może pojawić się na nim mech. Trawnik w ogrodzie leśnym nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Raz na jakiś czas można jedynie skosić trawę porastającą leśne ścieżki. Pozostałą część trawnika wystarczy kosić raz w roku u schyłku lata. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i pozwolimy ogrodowi przybrać swobodny i naturalny wygląd. Jeśli trawnik jest obsadzony roślinami cebulowymi, na jesieni należy skosić go do wysokości 5 cm. Dzięki temu na wiosnę kwiaty będą dobrze widoczne.
  Kalendarz pielęgnacyjny ogrodu leśnego

  Wiosna i lato
  Kosimy trawiaste ścieżki raz na dwa tygodnie. Uzupełniamy nawierzchnie z kory sosnowej między roślinami. Nowo posadzone rośliny obficie nawadniamy. Wokół nowo posadzonych drzew i krzewów utrzymujemy metrową strefę wolną od chwastów i trawy. Ułatwi nam to zastosowanie herbicydu zawierającego glifosat.

  Jesień
  Ścinamy wysokie trawy podkaszarką, skoszone resztki usuwamy, aby nie gniły i nie zakłócały wzrostu trawy w następnym roku. Grabimy opadłe liście, które po wysuszeniu i rozdrobnieniu razem ze ściętymi gałęziami możemy użyć jako naturalnej ściółki. Sadzimy drzewa i krzewy oraz niektóre rośliny cebulowe. Usuwamy samosiejki i odrosty korzeniowe.

  Zima
  Przycinamy pod koniec zimy zeschnięte połamane i chore pędy. Usuwamy też gałęzie tarasujące ścieżki, aby ułatwić poruszanie się po ogrodzie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Teraz prenumerata kwartalna Głosu kosztuje 50% mniej!

   Teraz prenumerata kwartalna Głosu kosztuje 50% mniej!

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych