Obrzeża rabat. Jak wydzielić rabaty

  Obrzeża rabat. Jak wydzielić rabaty

  Katarzyna Laszczak

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Kamienne obrzeża rabat
  1/11
  przejdź do galerii

  Obrzeża rabat porządkują architekturę ogrodu i dają ciekawe możliwości aranżacyjne. ©Erbs55 (Pixabay.com)

  Obrzeża rabat mogą być wykonane z różnych materiałów. Elementy te porządkują wizualnie architekturę ogrodu.
  Obrzeża rabat pełnią funkcje estetyczne i praktyczne. Rabaty, których granice wyznaczają obrzeża wyglądają na bardziej uporządkowane, łatwiej też im nadać odpowiedni kształt. Jeśli więc lubicie takie formalne rozwiązania, warto pomyśleć o obrzeżach rabat. Tym bardziej, że pozwolą one „trzymać w ryzach” kwiaty i utrudnią też chwastom oraz trawie przenikanie na rabaty kwiatowe. Są też bardzo przydatne, kiedy rabaty są ściółkowane, albo ścieżki wykonane ze żwiru. Obrzeża pozwalają utrzymać sypkie materiały na miejscu.

  Obrzeża można podzielić na takie, które są wysokie i stanowią element dekoracji oraz niskie - niemal niewidoczne, ale spełniające funkcje praktyczne.

  Niskie obrzeża rabat


  Niskie obrzeża rabat i trawników są wykonane z plastikowych elementów. Można je łączyć na różną długość i nadawać praktycznie dowolny kształt. Z takich obrzeży można kształtować łuki i koła. Obrzeża są niskie, ale dostępne w kilku wysokościach od ok. 4 cm do ponad 7 cm. Wybór zależy od zastosowania - możemy dobrać je do wysokości kostki brukowej, tworząc niewidoczne, ale skuteczne oddzielenie bruku od np. otaczającego trawnika. Dzięki temu trawa nie będzie przerastała na ścieżkę.
  Takie obrzeża dobrze też sprawdzają się w przypadku, kiedy nasze rabaty są obsypane korą, czy żwirem. Wtedy materiał ściółkujący jest stabilniejszy i nie rozpływa się. To zapewnia nie tylko estetyczny wygląd, ale sprawia też, że koszenie trawnika wokół ściółkowanej rabaty jest wygodniejsze. Natomiast samo obrzeże jest niemal niewidoczne.

  Wysokie obrzeża rabat


  Wysokie obrzeża rabat z założenia są dobrze widoczne i są elementem architektury ogrodu. Dlatego trzeba je dobrać tak, żeby pasowały do jego stylu. Takie obrzeża w ekstremalnej postaci mogę mieć formę niskich murków.

  Wysokie obrzeża rabat mogą być wykonane z różnych materiałów. Popularnym rozwiązaniem są palisady z betonu, oferowane przez producentów kostki. Dobrze komponują się z nawierzchniami z kostki brukowej. Poza gotowymi palisadami, jako obrzeża można wykorzystać też krawężniki, wkopane pionowo w ziemię. To sposób na stworzenie obrzeża o wysokości kilkudziesięciu centymetrów.

  Można zastosować też gotowe palisady z drewna (dostępne np. w centrach ogrodniczych, czy marketach budowlano-ogrodowych). Wyglądają one naturalnie, jednak żeby zapewnić ich trwałość, trzeba pamiętać o zaimpregnowaniu drewna.
  W ogrodach o naturalnym charakterze dobrze sprawdzą się też obrzeża kamienne. W zależności od rodzaju kamienia, uzyskamy różne efekty dekoracyjne. Duże znaczenie dla ostatecznego wyglądu ma też to, czy użyjemy gładkich otoczaków, czy kamienia o łupanej fakturze.

  Ciekawym rozwiązaniem są także obrzeża z klinkieru. Jednak, żeby naprawdę dobrze wyglądały w naszym ogrodzie, klinkier powinien pojawić się również np. na fragmentach (lub całej) elewacji domu, ogrodzeniu, czy nawierzchni.

  Wysokie obrzeża pozwalają też urozmaicić przestrzeń ogrodu. Z ich pomocą możemy tworzyć wyższe i niższe rabaty, co wygląda bardzo oryginalnie i daje ciekawe możliwości aranżacyjne.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]