Dom w Twoim stylu
  Najpopularniejsze jednoroczne kwiaty na rabaty

  Najpopularniejsze jednoroczne kwiaty na rabaty

  Michał Laszczak

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Assamitka rozpierzchła
  1/11
  przejdź do galerii

  Niektóre odmiany aksamitek mieć nawet metr wysokości (aksamitka wzniesiona). Jednak najbardziej popularne są niższe odmiany – aksamitka rozpierzchła (widoczna na zdjęciu) i wąskolistna. Kliknij w zdjęcie i zobacz resztę zdjęć pięknych kwiatów.
  ©PIX1861 (Pixabay.com)

  Rośliny jednoroczne kwitną wprawdzie tylko jeden sezon, ale za to bardzo obficie i kolorowo.
  Kwiaty jednoroczne doskonale nadają się na rabaty ogrodowe. Możemy zdecydować się tylko na takie gatunki i co roku tworzyć nowe kompozycje roślinne. Dobrym pomysłem jest też posadzenie roślin jednorocznych w sąsiedztwie wieloletnich, czyli bylin. Dzięki temu urozmaicimy nasze rabaty.
  Warto zresztą wiedzieć, że niektóre rośliny uprawiane w Polsce jako jednoroczne, w naturze są wieloletnie. Jednak nie mają szans na przetrwanie polskiej zimy. Większość kwiatów jednorocznych wysiewa się wiosną do gruntu, jednak w ciągu sezonu nie ma problemu z kupieniem sadzonek większości z nich.
  Przedstawiamy siedem najpopularniejszych kwiatów jednorocznych, które warto mieć w swoim ogrodzie.

  Aksamitki małe i duże


  Aksamitki mają kilka odmian, ale wszystkie łączy to, że są mało wymagające. Rosną dobrze praktycznie w każdej glebie i choć lubią słońce, poradzą sobie także w półcieniu. W zależności od odmiany mają różną wysokość – aksamitki wyniosłe mogą dorastać nawet do 70–80 cm wysokości. Jednak do wyboru mamy też mnóstwo odmian, które osiągają 20–30 cm (aksamitki rozpierzchłe). Kwiaty aksamitek są w kolorach od jasnożółtego po intensywnie pomarańczowy i brązowo-pomarańczowy (kwiaty dwubarwne). Aksamitki mają najczęściej kwiaty pełne, ale są też odmiany o kwiatach pojedynczych (należą do nich przede wszystkim aksamitki wąskolistne, ale nie tylko). Większość aksamitek ma dość charakterystyczny zapach, ale wyhodowano też odmiany bezwonne. Kwiatami aksamitek będziemy się cieszyć przez całe lato – od maja/czerwca, nawet do października.

  Begonie stale kwitnące


  Wprawdzie określenie „stale kwitnące" to część nazwy tej begonii, ale dobrze oddaje jej charakter. Te kwiaty posadzone wczesnym latem będą pięknie wyglądały do późnej jesieni. Begonie stale kwitnące wyglądają jak niewielkie (do 30 cm wysokości) krzaczki, pokryte kwiatkami. Mają mięsiste łodygi i liście, a ich dodatkowym walorem ozdobnym jest to, że mogą one być w różnych odcieniach zieleni, a także niemal bordowe. Zaś kwiaty mają białe, różowe, czerwone.
  Begonia stale kwitnąca najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i w żyznej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Dodatkową zaletą tego gatunku begonii jest fakt, że nie atakują ich ślimaki.

  Cynie w kolorach tęczy


  Cynie wyglądają bardzo efektownie, ale są też dość wymagające. Wyższe odmiany (do 1 m wysokości) doskonale nadają się na wysokie piętro rabat, ale jest też dużo cynii niższych (20–30 cm) ładnym, zwartym pokroju. Cynie mają kwiaty pełne oraz pojedyncze. Ich żywe kolory – żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony, bordowy, fioletowy, stanowią piękny akcent kolorystyczny.

  Cynie lubią ciepło, dlatego najlepiej rosną w słonecznych miejscach, najlepiej osłoniętych od wiatru. Potrzebują żyznej i wilgotnej gleby, dlatego trzeba je regularnie podlewać i nawozić. Kwitną przez całe lato i jesień, doskonale nadają się też na kwiat cięty – w wazonie mogą stać nawet dwa tygodnie.

  Nasturcje – ozdobne i jadalne


  Znacznie łatwiejsze w uprawie są nasturcje. Bardzo dobrze udają się z nasion. Szybko rosną, wytwarzając długie pędy, na których wyrastają niemal okrągłe liście i kolorowe kwiaty. Najpopularniejsze są nasturcje pomarańczowe, ale są także żółte i czerwone, a także o kwiatach dwubarwnych. Nasturcjom warto zapewnić podpory, po których będą się piąć, mogą rosnąć także np. przy płocie. Ich pędy mogą się także płożyć. Zarówno liście, jak i kwiaty nasturcji są jadalne (i zdrowe) – mają ciekawy, pikantny smak. Nasiona można marynować – tak potraktowane, w smaku przypominają kapary.

  Nasturcje dobrze rosną nawet na ubogich glebach, nie trzeba ich też nawozić. Za to warto je regularnie podlewać i zapewnić słoneczne miejsce. W takich warunkach będą kwitły jeszcze jesienią.

  Niecierpki – idealne do cienia


  Jeśli szukamy kwiatów do półcienia i cienia, świetnym wyborem będą niecierpki. Najpopularniejsze odmiany to niecierpki sułtańskie (mają drobniejsze liście) oraz nowogwinejskie (o dłuższych, lancetowatych i ząbkowanych liściach). Kwitną na biało, czerwono, różowo, czerwono, bordowo, są też odmiany dwubarwne. Liście i łodygi niecierpków nowogwinejskich też występują w różnych odcieniach zieleni, ale mogą być także przebarwione na bordowo.

  Niecierpki trzeba regularnie podlewać i nawozić.

  Szałwia błyszcząca nie tylko czerwona


  Szałwie błyszczące pokrojem nieco przypominają choinki. Najczęściej spotyka się czerwone, ale mogą mieć też fioletowe kwiaty (i liście), występują także odmiany białe i łososiowe. Kwitną obficie i długo nawet do października. Lubią słońce i żyzną glebę. Warto zasilać je nawozami wieloskładnikowymi i od czasu do czasu podlewać – preferują umiarkowanie wilgotne warunki.

  Starzec popielny, zwany mrozem


  Starce to rośliny, które uprawia się przede wszystkim ze względu na ozdobne liście. Są one srebrzysto-zielone, obficie pokryte drobnymi włoskami – kutnerem. Dodatkowo są głęboko powycinane, co nadaje im atrakcyjny kształt. Nie mają specjalnych wymagań co do gleby, natomiast najładniej wyglądają, jeśli rosną w słońcu lub półcieniu. Nie mają też dużego zapotrzebowania na wodę, dlatego podlewa się je przy dłuższym braku opadów. Starce są świetnym uzupełnieniem rabat kwiatowych. Pięknie wyglądają w połączeniu np. z szałwią błyszczącą.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem