Dom w Twoim stylu
  Mole w mieszkaniu - sposoby ich zwalczania

  Mole w mieszkaniu - sposoby ich zwalczania

  Katarzyna Dębek

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Niestety pojawieniu się moli spożywczych w domu nie da się uniknąć. Ale jest kilka sposobów, aby skutecznie się ich pozbyć.

  Niestety pojawieniu się moli spożywczych w domu nie da się uniknąć. Ale jest kilka sposobów, aby skutecznie się ich pozbyć. ©Pexels Pixabay.com

  Nasze mieszkanie to gniazdko, które pięknie aranżujemy, dbamy o czystość i chronimy przed intruzami, w tym celu zakładamy drzwi antywłamaniowe i rolety. Jednak takie zabezpieczenia nie są straszne np. molom. Jak się przed nimi uchronić i co robić, jak się już pojawią się w mieszkaniu? Podpowiadamy.
  Niestety pojawieniu się moli spożywczych w domu nie da się uniknąć. Ale jest kilka sposobów, aby skutecznie się ich pozbyć.

  Niestety pojawieniu się moli spożywczych w domu nie da się uniknąć. Ale jest kilka sposobów, aby skutecznie się ich pozbyć. ©Pexels Pixabay.com

  Przede wszystkim musimy wiedzieć, że w naszym domu mogą pojawić się dwa rodzaje moli – spożywcze i odzieżowe.

  Zacznijmy od tych spożywczych, które najczęściej spotykamy w kuchni wśród produktów do jedzenia. Pojawienie się moli w domu jest dosyć częstym zjawiskiem ponieważ przynosi się je w produktach spożywczych:
  • ziarno zbóż,
  • nasiona motylkowych (fasola, groch),
  • produkty przemiału zbóż (mąka),
  • wyroby piekarnicze,
  • orzechy, suszone owoce i warzywa,
  • przyprawy.


  Niestety pojawieniu się moli spożywczych w domu nie da się uniknąć. Ponieważ mole rozwijają się w młynach i magazynach zbożowych, a ich jaja dostają się do opakowań, które są sprzedawane w sklepach, kupowane przez konsumenta i przechowywane w domowych szafkach.

  Kiedy mole się już zadomowią, trudno się ich pozbyć. Problem z nimi jest taki, że gdy się już pojawią i zaczynają latać po domu, to i wszędzie składają jaja. Dlatego, gdy wybijemy starsze osobniki, to urodzą się młode mole. Walka z nimi jest trudna ale możliwa. Oto skuteczne, domowe sposoby na mole spożywcze.

  Domowe sposoby na zwalczanie moli


  Po pierwsze zawsze sprawdzajmy produkty mączne i zbożowe. Po otwarciu opakowania popatrzmy czy coś dziwnego i odbiegającego wyglądem od produktu nie jest w środku.

  Produkty ziarniste po zakupie wstawmy na 4 dni do lodówki wtedy niska temperatura powinna zabić jajeczka i larwy. Żywność lubianą przez mole najlepiej jest przechowywać w pojemnikach metalowych, szklanych lub plastikowych, do których wrzućmy liść laurowy lub ziele angielskie, których mole strasznie nie lubią. Nie używajmy plastikowych torebek do przechowywania żywności. Jak już się pojawią mole to wyrzućmy wszystkie produkty i dokładnie wymyjmy szafki, a następnie przetrzyjmy octem winnym lub wodą z octem w proporcji 1:1 z dodatkiem olejku cytrusowego lub goździkowego. Powinniśmy poodsuwać wszystkie szafki i półki i dokładnie je odkurzyć i wymyć. Mole nie lubią pewnych zapachów, tak więc powinna je odstraszyć pomarańcza z goździkami.

  W domach możemy zauważyć także mole w szafach. Te natomiast skutecznie odstraszy naftalina, jednak ten zapach może i nam przeszkadzać, zwłaszcza wtedy kiedy przesiąkną nią ubrania. Podobnie jak mole spożywcze tak i te w szafach nie lubią zapachu goździków, pomarańczy, ziela angielskiego i liścia laurowego. Na półkach można pozostawiać pokrojone na niewielkie kawałki mydło. Dobrym sposobem na mole jest porobienie woreczków z żywymi roślinami takimi jak: sosnowe igły, ziele bagna, szałwie, mięte, lawendę, zasuszoną skórkę cytryny. Mole nie lubią także zapachu druku, więc można na półkach rozłożyć gazety. Pamiętajmy, żeby często wietrzyć szafy i luźno wieszać ubrania. Jeżeli zauważymy, że do naszych ubrań dorwały się mole. Dokładnie je wypierzmy, a następnie wsadźmy do foliowej torebki i zamroźmy je na 3–4 dni. Jak już wspomnieliśmy wcześniej nie lubią one niskich temperatur.
  Jeżeli domowe sposoby zawiodą warto sięgnąć po środki chemiczne i to we wzmożony sposób. Np. zastosować: pułapkę na mole spożywcze, płytkę na owady i trzeci to koncentrat na owady latające.

  Zastosowanie tych produktów w jednym czasie, spowoduje, że mole będą przyciągane przez pułapkę, zanim do niej dolecą, przelecą przez strefę oddziaływania płytki (trutka emitowana w powietrze) i potem ich wyginięcie będzie szybkie i skuteczne (albo w pułapce, albo jeszcze przed nią). Powinniśmy sobie dać czas około 1–2 tygodni.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem