Dom w Twoim stylu
  Jakie rośliny sadzić, gdy mamy mało czasu na pracę w...

  Jakie rośliny sadzić, gdy mamy mało czasu na pracę w ogrodzie

  Katarzyna Józefowicz

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Liatry warto posadzić w miejscach słonecznych i suchych.
  1/15
  przejdź do galerii

  Liatry warto posadzić w miejscach słonecznych i suchych. ©Uroboros (Pixabay.com)

  Chcesz mieć kwitnący ogród, ale nie masz zbyt wiele czasu, żeby się nim zajmować? Podpowiadamy, jakie rośliny posadzić, żeby ogród wyglądał pięknie, a przy tym nie wymagał wiele pracy.
  Jeśli kochamy ogród, ale nie mamy zbyt wiele czasu na jego pielęgnację, poszukajmy roślin, które będą dobrze rosły bez szczególnej opieki. Zanim jednak nabędziemy ich sadzonki, przyjrzyjmy się najpierw naszemu ogrodowi i sprawdźmy, jakie warunki w nim panują. Dzięki temu będziemy mogli dobrać takie rośliny, które będą się w nim czuły naprawdę dobrze. Jeśli bowiem postanowimy uprawiać na suchym i słonecznym stanowisku funkie lub w miejscu zacienionym i suchym liliowce, nie liczmy na to, że będą wspaniałą ozdobą ogrodu. Wprawdzie gatunki te prawie nie wymagają pielęgnacji i mogą doskonale radzić sobie bez naszej pomocy, ale tylko wtedy, gdy mają zapewnione odpowiednie warunki uprawy.

  Mało wymagające rośliny do słonecznych ogrodów


  Jeśli więc posiadamy ogród słoneczny, w którym gleba szybko wysycha, wybierzmy lawendy lekarskie (wymagają dwukrotnego przycinania: wczesną wiosną i po kwitnieniu), rozchodniki (m.in. okazałe i ostre), rogownice kutnerowate, czyśćce wełniste, krwawniki pospolite, żarnowce miotlaste, kostrzewy sine, juki karolińskie, bodziszki, kłosowce (np. czerwony, fenkułowy), ozdobne odmiany szałwii (np. omszona, muszkatołowa, srebrzysta) i macierzanki (np. Doerflera, cytrynowa, ozdobne odmiany macierzanki piaskowej), liatry kłosowe, wilczomlecze (np. białobrzegi), niektóre goździki (np. piaskowy, siny, pierzasty) oraz mało wymagające krzewy np. interesujące odmiany berberysów Thunberga, ciekawe jałowce czy oryginalne sosny.
  Na słonecznym, ale trochę bardziej wilgotnym stanowisku, dobrze będą rosły liliowce, piwonie, floksy wiechowate, dzielżany ogrodowe, lilie i żurawki.

  Mało wymagające rośliny do cienistych ogrodów


  Innych gatunków należy natomiast poszukać do zacienionego ogrodu, w którym gleba dobrze utrzymuje wilgoć. Takie miejsce będzie idealne dla funkii, tawułek Arendsa, licznych gatunków paproci, kosaćców syberyjskich, zawilców japońskich, dąbrówek rozłogowych, a także kaliny koralowej, hortensji ogrodowej, bukszpanu pospolitego (może też rosnąć na stanowisku słonecznym i bardziej suchym) i cisa.

  Mało wymagające rośliny z wiejskiego ogródka


  Wybierając do uprawy mało wymagające rośliny, możemy też inspirować się kwiatami z ogródków naszych babć i prababć. Kwiaty uprawiane w wiejskich ogrodach nie mogły liczyć na szczególna opiekę, dlatego często musiały radzić sobie same i mogły przetrwać tylko wtedy, gdy dobrze znosiły polski klimat (w tym zimowe chłody i letnie upały), rzadko chorowały, dobrze się rozrastały i łatwo rozmnażały.

  Do najciekawszych gatunków uprawianych w wiejskich ogrodach należą między innymi: floksy wiechowate (obecnie podatne na mączniaka prawdziwego), lilie tygrysie, margerytki (złocienie właściwe), lwie paszcze, rudbekie, nagietki lekarskie, aksamitki, kosmosy podwójnie pierzaste (onętki), firletki, jeżówki, łubiny, dziewanny, pnące wilce trójbarwne, słoneczniczki szorstkie, orliki, niezapominajki oraz maki. Niektóre z nich to rośliny jednoroczne lub dwuletnie (np. aksamitki, nagietki), ale ponieważ są dość odporne i łatwo się rozsiewają, nie trzeba każdego roku martwić się o ich sadzonki. Dzięki starym gatunkom kwiatów, możemy stworzyć w ogrodzie uroczy i barwny zakątek w rustykalnym, romantycznym lub wiejskim stylu, który nie będzie wymagał zbyt dużo pielęgnacji.

  Wybierz byliny i ogranicz trawnik


  Wybierając do takiego ogrodu rośliny, powinniśmy zdecydować się głównie na byliny i łatwe w uprawie krzewy ozdobne. Jeśli zechcemy posadzić atrakcyjne kwiaty jednoroczne (z wyjątkiem gatunków dających obfity samosiew), musimy liczyć się z tym, że będą oczekiwały sporo uwagi, gdyż wiosenne sadzenie, systematyczne pielenie, nawadnianie, ochrona i usuwanie przekwitłych kwiatostanów, zajmują naprawdę dużo czasu.

  Zakładając ogród od podstaw, nie przeznaczajmy też zbyt dużo miejsca na trawnik, choć pozornie może się to wydawać dobrym rozwiązaniem. Jeśli bowiem chcemy cieszyć się piękną, zieloną murawą, musimy pamiętać, że trzeba będzie poświęcić jej sporo czasu, gdyż wiosenne prace pielęgnacyjne (min. grabienie, wertykulacja, areacja, nawożenie), częste koszenie, nawadnianie i ochrona przed chorobami oraz szkodnikami są bardzo pracochłonne.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama