Dom w Twoim stylu
  Dekoracyjna i praktyczna wisząca półka na zioła - zrób to...

  Dekoracyjna i praktyczna wisząca półka na zioła - zrób to sam

  Katarzyna Laszczak

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Dekoracyjna półka na zioła
  1/11
  przejdź do galerii

  Półka na zioła to piękna i pachnąca dekoracja kuchni. Dzięki niej zawsze będziemy mieli świeże zioła z zasięgu ręki, a nasze potrawy nabiorą bogatszego smaku. ©Bosch

  Świeże zioła w kuchni są niezastąpione i z powodzeniem możemy uprawiać je sami. Podpowiadamy, jak przygotować miejsce na uprawę ziół, które sprawdzi się nawet w niewielkiej kuchni.
  Świeże zioła są niezastąpionym dodatkiem do wielu potraw, pięknie aromatyzują powietrze i wyglądają bardzo atrakcyjnie. W dodatku wiele z nich jest bardzo łatwa w uprawie – wystarczy zapewnić im światło i podlewać. Argumentów za uprawą ziół w domu jest wiele, ale jako pewna trudność pojawia się czasem brak miejsca na doniczki. Ale i na to jest sposób. Pokażemy Wam, jak zrobić praktyczną półkę na zioła (lub inne rośliny) – ponieważ jest ona wisząca, nie zabierze Wam miejsca w kuchni.


  Wybieramy zioła do kuchni


  Sadzonki ziół najlepiej kupować w sklepach ogrodniczych lub na bazarkach – te z supermarketów często są „jednorazowe” (krótko wyglądają bardzo ładnie, ale nie są obliczone na dłuższy okres wzrastania). Do łatwiejszych w uprawie ziół należą: melisa, rozmaryn, kolendra, mięta, rzeżucha, estragon. Jeśli nasza kuchnia jest słoneczna, to spokojnie możemy posadzić też tymianek, bazylię, majeranek czy oregano.

  Pamiętajmy, żeby kupione zioła przesadzić do doniczek i dać im świeżą ziemię. Na dno doniczki wysypmy warstwę żwiru lub keramzytu, który zapewni drenaż (chodzi o to, żeby korzenie roślin nie tkwiły w wodzie, bo zgniją), doniczki powinny też mieć dziurki w dnie. Zwykle doniczki stawiamy na podstawkach, ale w przypadku wiszącej półki lepiej sprawdzą się dekoracyjne osłonki, w które wstawimy doniczki.
  Zastanówmy się nad umiejscowieniem półki – najlepsze będzie miejsce jak najbliżej okna, żeby rośliny miały dobry dostęp do światła.

  Robimy wiszącą półkę na zioła  Zrobienie wiszącej półki nie jest skomplikowane – jej wykonanie nie powinno zająć nie więcej niż ok. dwóch godzin. Do pracy będziemy potrzebować kilku narzędzi, no i materiały, takie jak:
  • drewniana deska
  • 4 linki stalowe do zawieszenia zielnika (długość wedle uznania)
  • 8 zacisków dopasowanych do linki stalowej
  • 4 kołki rozporowe z haczykami (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
  • 6 doniczek na zioła (średnica górnej krawędzi ok. 12 cm)
  • cyrkiel.


  Potrzebne narzędzia
  • wyrzynarka z brzeszczotem do drewna
  • wiertarko-wkrętarka
  • (dobrze sprawdzą się narzędzia akumulatorowe)
  • wiertła: do drewna (2,5 mm i 18 mm) i do wywiercenia otworów w suficie (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
  • przyda się również szlifierka uniwersalna


  Półka na zioła - krok 1


  Przycinamy deskę na odpowiednią długość - nasza ma długość 1 m i pomieści 6 doniczek. Cyrklem zaznaczamy otwory na doniczki – pamiętajmy, że ich średnica musi być o ok. 1 cm mniejsza niż średnica doniczki górnej krawędzi doniczki (jeśli doniczki będą umieszczone w osłonkach, pod uwagę bierzemy oczywiście zewnętrzną średnicę osłonki).

  Półka na zioła - krok 2


  Wiercimy otwory do przeciągnięcia linek, na których zawiśnie półka – powinny być 4, w pobliżu naroży deski (ale 2-3 cm od jej krawędzi). Do tego używamy wiertła do drewna (w naszym przykładzie jest to wiertło 2,5 mm odpowiadające grubości linki stalowej).
  Po jednym otworze trzeba też wywiercić przy wewnętrznej krawędzi każdego z okręgów zaznaczonych cyrklem. Ułatwi nam to wycięcie otworu na doniczkę.

  Półka na zioła - krok 3


  W wywiercony otwór wkładamy brzeszczot piły i wycinamy otwory pod doniczki. Krawędzie otworów wygładzamy szlifierką (możemy też to zrobić ręcznie, używając papieru ściernego, ale potrwa to dłużej i będzie bardziej uciążliwe).
  I półka na zioła prawie gotowa – pozostaje nam tylko wywierć otwory w suficie (tu przyda się wiertarko-wkrętarka). Odstępy pomiędzy otworami powinny być identyczne jak te pomiędzy otworami wywierconymi wcześniej w desce. Następnie mocujemy tuleje kołków i wkręcamy w nie haki.

  Półka na zioła - krok 4


  Czas na mocowanie półki. W tym celu skracamy linkę stalową do odpowiedniej długości. Dolne końce linki przekładamy przez otwory w desce i mocujemy zaciskami. W ten sam sposób mocujemy górne końce linki do haków przy suficie i zabezpieczamy pozostałymi czterema zaciskami.

  Nie pozostaje nam już nic innego, jak wstawić doniczki z ziołami – i cieszyć się ich smakiem i aromatem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama