Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom w ogródku działkowym nie będzie stałym adresem. Zobacz oferty działek rekreacyjnych w Rodzinnych Ogrodach Działkowych i nie tylko

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Kupując dom na działce Rodzinnych Ogrodów Działkowych z zamiarem stałego zamieszkania narażamy się nawet na utratę dachu nad głową. Na taką nieruchomość nie dostaniemy też kredytu hipotecznego.

Ceny mieszkań i domów, zwłaszcza w dużych miastach sprawiają, że wiele osób szuka sposobu na obniżenie kosztów. Jednym z pomysłów, na który wpadają zdesperowani poszukiwacze dachu nad głową jest zakup ogrzewanego domu letniskowego na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych i zamieszkanie tam na stałe. To poruszanie się na granicy prawa i rodzi określone konsekwencje.

Na działkach bez meldunku

Dlaczego nie można mieszkać na działce Rodzinnych Ogrodów Działkowych? Ponieważ jest sprzeczne z przepisami ustawy o ROD. Na jej mocy na działce nie można ani mieszkać, ani prowadzić działalności gospodarczej.

Co to oznacza w praktyce? Nie oznacza to, że na działce nie można nocować. Bardzo często działkowcy przebywają w swoich ogródkach od wiosny do jesieni i robią to w całym majestacie prawa. Ponieważ jednak ogródek działkowy nie może być miejscem stałego pobytu nie można się tam zameldować.

W codziennym funkcjonowaniu kłopotliwe może być też dostarczanie korespondencji. Ogródki działkowe nie mają indywidualnych adresów, więc odbieranie korespondencji będzie możliwe albo za pośrednictwem skrytki pocztowej, albo pod innym adresem.

Trzeba pamiętać, że kupując dom na działce rekreacyjnej nie kupujemy gruntu pod nią. Należy on w dalszym ciągu do Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Ich zarząd może wypowiedzieć dzierżawę, jeśli uzna, że użytkownik narusza regulamin. Zdarza się także, że zarządy Rodzinnych Ogrodów Działkowych walcząc z całorocznymi lokatorami na przykład odcinają jesienią wodę w ogródkach. A to może stanowić już poważny kłopot.

Przymierzając się do kupna domku w Rodzinnych Ogrodach Działkowych niestety trzeba albo dysponować gotówką, albo jeśli chce zaciągnąć się kredyt hipoteczny, dysponować inną nieruchomością, która będzie stanowiła jego zabezpieczenie. Działka ROD za takie nie może zostać przez bank uznana, ponieważ nie można założyć dla niej księgi wieczystej.

Altanka dozwolona

Tym co można zbudować na działce legalnie i bez pozwolenia na budowę jest... altanka. Może być murowana, zaizolowana, mieć system ogrzewania, ale jej powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35 m kw., a wysokość 5 m. Teoretycznie jest także możliwe wybudowanie domu letniskowego (przy czym powierzchnia zabudowy nie może być większa niż 10 proc. powierzchni działki). Na to jednak musi wyrazić zgodę właściciel gruntu - czyli zarząd Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

W przypadku takich inwestycji zarządy ROD prowadzą rozmaitą politykę. Są takie, które zgadzają się na większe budowle, inne stanowczo się im sprzeciwiają i nie ma prawnych sposobów, by zmusić je do zmiany stanowiska. Trzeba mieć tego świadomość kupując działkę z zamiarem postawienia tam domku letniskowego. Jeśli kupujemy gotowy domek na działce, warto sprawdzić czy poprzedni właściciel postawił go za zgodą właściciela terenu.

Legalnie cały rok w letniaku

Są sytuacje, kiedy legalnie możemy przeprowadzić się do domu letniskowego i tam zameldować. Dzieje się tak wtedy, gdy zostajemy właścicielami zarówno domu jak i gruntu. Dom letniskowy może stać na działce o różnym przeznaczeniu:

  • budowlanej - w tym wypadku obowiązują na niej te same prawa, co na każdej innej działce budowlanej
  • działce siedliskowej
  • działce rekreacyjnej , której nadano takie przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego

Jakie domki na działkach są oferowane w Poznaniu? Zobacz w galerii zdjęć:

Dom w ogródku działkowym nie będzie stałym adresem. Zobacz o...

Takie działki są przeznaczone pod zabudowę letniskową, ale plan może wprowadzać rozmaite ograniczenia dotyczące na przykład powierzchni zabudowy czy projektu budynku: wysokości, konta nachylenia dachu itp.

Czym się różni dom letniskowy od całorocznego? Prawo budowlane nie określa tego jasno. Na dobrą sprawę więc nic nie stoi na przeszkodzie, by na działce pod zabudowę letniskową postawić dom, który może być wykorzystywany całorocznie.

To nie żart! Oto najgorsze mieszkania do wynajęcia - nie chciałbyś tu zamieszkać! [ZDJĘCIA]

To nie żart! Najgorsze mieszkania do wynajęcia - nie chciałb...

Decydując się na mieszkanie o powierzchni domu możemy wybierać między zabytkowymi kamienicami, willami miejskimi i budynkami całkiem współczesnymi. Na ogół nie potrzeba wielkich remontów, jeśli odpowiada nam gust poprzednich właścicieli. Różnice w cenach są ogromne. Zależą od standardu wykończenia i lokalizacji.Zobacz najciekawsze mieszkania --->

Poznań: Mieszkania większe niż dom? Tego typu oferty można z...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski