Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolina Baryczy - przyrodniczy raj

Marek Weiss
Takich urokliwych miejsc nad Baryczą znajdziemy bardzo wiele.
Takich urokliwych miejsc nad Baryczą znajdziemy bardzo wiele. M. Radziszewski
Park Krajobrazowy Dolina Baryczy rozciąga się wzdłuż płynącej ze wschodu na zachód Baryczy, która wyróżnia się spośród wszystkich polskich rzek najmniejszym spadkiem.

Dzięki temu już od najdawniejszych czasów w jej dolinie możliwe było budowanie tanim kosztem dużych zbiorników wodnych, w których hodowano ryby. Obecnie łączna powierzchnia stawów rybnych na terenie parku wynosi blisko 7500 hektarów. Pogrupowane są one w kompleksy różnej wielkości, z których największy jest kompleks Stawno zajmujący 1630 hektarów. Stawy są obecnie najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu Doliny Baryczy. Jako siedliska wielu cennych gatunków roślin i zwierząt mają wysokie walory przyrodnicze.

Około 44 procent powierzchni parku zajmują zbiorowiska leśne. Wśród nich przeważają lasy sosnowe, ale występują także m.in. podmokłe łęgi i lasy bukowe. Spośród stwierdzonych na terenie parku gatunków chronionych na uwagę zasługują figurujące w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin grzybieńczyk wodny oraz lindernia mułowa.

Niezwykle bogaty jest świat zwierzęcy parku, reprezentowany m.in. przez 34 gatunki ryb (łącznie z hodowlanymi), 13 gatunków płazów, 5 gatunków gadów oraz 56 gatunków ssaków (w tym dwa z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt - leśny gryzoń popielica i nietoperz borowiaczek). Najcenniejszym elementem fauny parku jest oczywiście bogactwo ptaków. Łącznie odnotowano tu aż 277 gatunków, w tym 169 lęgowych.

Walory parku udostępniono wytyczając na jego terenie siedem dydaktycznych ścieżek przyrodniczych, prowadzących przez najciekawsze fragmenty lasów i udostępnione do zwiedzania kompleksy stawów. Przez teren parku prowadzi blisko 200 kilometrów znakowanych szlaków turystycznych.

O ile dojazd do głównych ośrodków Doliny Baryczy z Poznania czy Wrocławia nie powinien nastręczać problemów, to znacznie gorzej rozwinięta jest sieć komunikacji publicznej między miejscowościami regionu. Połączenia autobusowe są nieliczne, zwłaszcza w dni wolne od pracy. Dlatego najlepszym sposobem poruszania się po dolinie jest własny środek komunikacji. Idealnym rozwiązaniem jest rower, który umożliwi nam dotarcie nawet do najbardziej ciekawych i ustronnych miejsc.

Park Krajobrazowy "Dolina Baryczy'' został utworzony w 1996 roku na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska. Całkowita jego powierzchnia wynosi 87 tysięcy hektarów, z czego jedna piąta znajduje się w granicach województwa wielkopolskiego.

Ciekawostką na skalę europejską jest zjawisko bifurkacji Baryczy. Polega ono na tym, że jej wody w początkowym biegu, pomiędzy Ostrowem a Kotłowem, nie mają określonego kierunku odpływu. Płyną jednocześnie w dwóch kierunkach - na zachód przez Odolanów i Milicz do Odry (Barycz Właściwa) oraz na wschód, uchodząc do Ołoboku i Prosny (Barycz Leniwa). Tak więc Barycz ma dwa ujścia do dwóch różnych rzek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski