Dobry pomysł na wakacje: zapraszamy do lasu!

Materiał informacyjny Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu
Nie masz pomysłu na wakacje? Może skusi cię wyprawa do lasu? Zanocujesz w nim bez problemu, a dzięki dobrze rozwiniętej sieci ścieżek turystycznych poznasz lokalne walory przyrodnicze.

- W okolicach Poznania miejsc do rodzinnych wycieczek nie brakuje - zapewnia Ireneusz Niemiec, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Babki. W babickich lasach bez większego problemu odnajdziemy wiele atrakcyjnych miejsc, w tym pomniki przyrody, zarówno tej ożywionej – jak i nieożywionej oraz miejsc pamięci, kultu, o które dbają leśnicy, a które przypominają o przeszłych zdarzeniach i osobach z nimi związanych. Wyjątkowym miejscem w skali kraju jest utworzony przed dziesięciu laty „Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych”, w którym można upamiętnić ważne dla siebie wydarzenie - na przykład narodziny dziecka lub zaślubiny - sadząc własne drzewko dębowe. Kilkaset okolicznościowych drzew rośne już w dwóch takich laskach, a Nadleśnictwo planuje następne powierzchnie do obsadzenia.

Do wszystkich przyrodniczych atrakcji Nadleśnictwa Babki można dotrzeć dzięki dobrze rozwiniętej sieci ścieżek pieszych i rowerowych. Od kilku lat w lasach można zaobserwować wzrost zainteresowania biegami na orientację i siecią Zielonych Punktów Kontrolnych. To bardzo ciekawa forma aktywności, w której poprzez zabawę możemy nauczyć się korzystać z mapy oraz wyrabiać sobie kondycję i orientację w terenie.

- Las ma bawić, uczyć i dawać wytchnienie po pracy oraz być miejscem do uprawiania sportów– podkreśla Ireneusz Niemiec. W myśl tej zasady tworzymy ścieżki edukacyjne, na których można poznać leśne ciekawostki, zdobyć podstawową wiedzę np. o grzybach, zwierzętach leśnych, tropach zwierząt albo o lokalnych, ciekawych gatunkach roślin. Nie zapominamy też o miejscach odpoczynku, wiatach, ławkach czy altanach, w których można przysiąść, wsłuchać się w śpiew ptaków i się zrelaksować.

Warto dodać, że Nadleśnictwo jest dumne z tego, że miejsca, które tworzy, są tak chętnie odwiedzane przez okolicznych mieszkańców.

- Do lasu warto wejść, by go poznać, by w nim odpocząć, ale ważne jest też by uszanować jego piękno – zaznacza Ireneusz Niemiec. - Można w nim robić różne ciekawe rzeczy, np. w wyznaczonym miejscu rozbić namiot i spędzić noc z dala od miejskiego zgiełku. Wystarczy skorzystać ze strony internetowej Czaswlas.pl lub skontaktować się z nadleśnictwem. Miłośnicy bushcraftu i survivalu na pewno będą zadowoleni, ponieważ programem Zanocuj w lesie zostały objęte wszystkie nadleśnictwa w kraju. Jeśli planowany nocleg ma być dłuższy niż dwie noce lub liczba uczestników przekracza dziewięć osób, należy zgłosić to w nadleśnictwie. Wypełniając odpowiedni formularz, dostaniemy zgodę wraz z mapką wyznaczonych do nocowania miejsc i cennymi wskazówkami.

Dzięki aplikacji czaswlas.pl, obejmującej teren całej Polski, można szybko znaleźć trasy piesze, rowerowe i konne, w wybranym przez nas rejonie, a także miejsca do biwakowania, izby edukacyjne, czy parkingi, na których można zostawić auto przed wejściem na wybrany szlak.

Planując leśne wycieczki trzeba jednak dostosować się do panujących tam zasad, dzięki którym las będzie latami służył wszystkim odwiedzającym a jego mieszkańcy i wszyscy goście – będą czuć się bezpiecznie. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że do lasu nie wolno wjeżdżać samochodem, motocyklem, czy quadem – trzeba je pozostawić na wyznaczonych parkingach. Jeśli wchodzimy z psem, to prowadźmy naszego pupila na smyczy, również i dla jego własnego bezpieczeństwa. Zachowujmy ciszę, nie płoszmy zwierząt, pozostawiamy rośliny w nienaruszonym stanie. Jeśli napotkamy grzyby niejadalne – pomyślmy o zwierzętach, dla których stanowią one element diety i nie niszczmy ich. Biwakujmy i rozpalajmy ognisko wyłącznie w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach. Wszelkie odpady zabierajmy ze sobą, by wyrzucić je później do śmietnika, a nigdy pod drzewa. Dodatkowo – jeśli boimy się zagubienia w lesie – warto pamiętać by wziąć ze sobą telefon z w pełni naładowaną baterią oraz trzymać się wyznaczonych dróg. Nie schodząc ze ścieżek chronimy również runo leśne. Do orientacji w terenie posłużą nam dostępne mapy m.in. te ze strony Banku Danych o Lasach (www.bdl.lasy.gov.pl).

- Zachęcamy do kontaktu: chętnie przekażemy informacje o ciekawych i wyjątkowych miejscach wartych odwiedzin, ale też praktyczne wskazówki dotyczące bezpiecznego pobytu w lesie – kończy Ireneusz Niemiec. - Przypominamy – las jest naszym wspólnym dobrem, które, jeśli o nie odpowiednio zadbamy, potrafi odwdzięczyć się i dostarczyć nam wspaniałych wrażeń.

https://czaswlas.pl/wyprawy/?p=1

Dobry pomysł na wakacje: zapraszamy do lasu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski