Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Poznania wróci taras widokowy

Błażej Dąbkowski
Najprawdopodobniej na początku przyszłego roku Poznań odzyska taras widokowy z prawdziwego zdarzenia. Oprócz niego na XVIII piętrze Collegium Altum powstanie restauracja na co najmniej 250 miejsc.

Inne miasta mogą pochwalić się nawet kilkoma punktami widokowymi, tymczasem Poznań od ponad dekady nie posiada tarasu, dzięki któremu turyści i mieszkańcy mogliby podziwiać panoramę stolicy Wielkopolski. To może się zmienić już w przyszłym roku, bowiem kończy się dopełnianie formalności, które mają doprowadzić do modernizacji tarasu i przekształcenia XVIII piętra Collegium Altum w restaurację na co najmniej 250 miejsc oraz przestrzeń dla działań kulturalnych.

Widok z nowego budynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Tarasy widokowe w Poznaniu naprawdę istnieją! [ZDJĘCIA]

– Uzyskaliśmy już zgodę senatu uczelni, która była konieczna do wynajęcia piętra zainteresowanej firmie – informuje Iwona Cieślik, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W tej chwili do rozpoczęcia działalności konieczne jest jeszcze zielone światło od Ministerstwa Skarbu.

– Dogrywamy szczegóły dotyczące prawa budowlanego i przecipożarowego, zważywszy na specyfikę budynku to skomplikowane sprawy, jednak rektor jest życzliwy tej inicjatywie, bowiem wie, że jest miastotwórcza – dodaje I. Cieślik.

Rzecznik nie chce jeszcze zdradzać szczegółów dotyczących planów najemcy, jednak potwierdza, że jego oferta ma charakter gastronomiczno - kulturalny.

Wiadomo już, że zainteresowanej firmie, udało się już uzyskać zgodę na sprzedaż alkoholu. Bez tego, jak się dowiedzieliśmy, trudno byłoby pozyskać zainteresowanego wynajęciem XVIII piętra Collegium Altum.

Do rozmów z inwestorem włączyło się miasto, a temat tarasu widokowego wrócił już kilka miesięcy temu podczas posiedzenia Komisji Rewitalizacji. Jej przewodnicząca radna PO Małgorzata Woźniak przyczyniła się zresztą do znalezienia firmy chcącej nie tylko prowadzić w budynku biznes, ale także udostępnienia jego części poznaniakom oraz turystom.

– Cieszę się, bo znalazłam się w odpowiednim czasie i miejscu, by podjąć takie działania, tym bardziej, że miasto nie ma środków by wybudować taras widokowy od podstaw – zauważa radna. Jej zdaniem połącznie obu funkcji - komercyjnej i kulturalnej - tego miejsca, wpisze się w zapowiadaną, kompleksową rewitalizację ul. Św. Marcin i jej okolic. – Życie w centrum wymiera, a taki punkt w pewnym stopniu pozwoli je przywrócić – dodaje M. Woźniak.

– Jeśli wszystko się powiedzie, będzie to obiekt, którego nam w Poznaniu brakowało i z pewnością podniesie on atrakcyjność Śródmieścia. Powstanie miejsce spotkań kultury, artystów, biznesu – komentuje Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

– To świetna wiadomość dla miasta. Do tej pory goście różnych konferencji i MTP byli skazani na hotele lub stadion, a teraz zyskają coś zupełnie nowego i w Poznaniu unikalnego – cieszy się Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski