Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Twierdzy Poznań 2022 już w ten weekend. Co można zwiedzić? Rekordowo bogaty program!

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
W tym roku Dni Twierdzy odbędą się w weekend 27-28 sierpnia.
W tym roku Dni Twierdzy odbędą się w weekend 27-28 sierpnia. Robert Woźniak
Dni Twierdzy Poznań to jedna z najpopularniejszych imprez plenerowych w mieście. Na mapie znajduje się około 20 miejsc, które są wówczas udostępniane, a kilka tysięcy mieszkańców ogląda dawne obiekty fortyfikacyjne, gdyż to właśnie one cieszą się największym zainteresowaniem. Odbędą się od 27 do 28 sierpnia.

Spis treści

X Dni Twierdzy

Twierdza Poznań to jedna z największych twierdz XIX-wiecznej Europy złożona łącznie z 18 fortów. XIX-wieczne budowle obronne są największą atrakcją podczas Dni Twierdzy Poznań. Otoczone są fosą i mają mnóstwo zakamarków, korytarzy, a także pomieszczeń.

Mieszkańcom i turystom udostępnione zostaną m.in. Fort Ia (ul. Warowna), Fort IIa (ul. Kurlandzka), Fort III w Nowym Zoo przy ul. Krańcowej, Fort IVa (ul. Lechicka 637), Fort Va „Bonin” na Piątkowie pomiędzy ulicami: Wojciechowskiego, Lechicką i Księcia Mieszka I, Fort VI (ul. Lutycka), niedawno odnowiony Fort VII (Muzeum Martyrologii Wielkopolan - pierwszy obóz koncentracyjny na polskich ziemiach zorganizowany przez Niemców, ul. Polska). Dodatkowo odkryć będzie można schrony, jak np. ten, który znajduje się przy ul. Kościelnej 50 lub Jackowskiego 5-7.

X Dni Twierdzy: nowości programowe

Tegoroczną nowością jest Schron Jva, Kawaleryjskie Koszary Poznańskiego Garnizonu między Matejki a Ułańską, Podziemia Pomnika Ofiar Czerwca 1956 (Święty Marcin), spacer po reliktach podziemi Fortu Winiary (Park Cytadela), a także gra turystyczna śladami średniowiecznych murów miejskich.

Podczas Dni Twierdzy Poznań można zwiedzać obiekty reprezentujące średniowiecze, czasy nowożytne, wiek XIX i Twierdzę Poznań, okres I i II wojny światowej, a także zimną wojnę. Uzupełnieniem są rekonstrukcje historyczne, wycieczki tematyczne, gry i filmy.

Zwiedzanie części fortów jest bezpłatna, a niektórych w cenie: 10 zł (normalny), 5 zł (ulgowy). Większość fortów jest dostępna między godz. 11 a 16 (Fort III tylko o godz. 19.30). Szczegółowe dni otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Dni Twierdzy Poznań, KLIKAJĄC TUTAJ.

Koniec lata w Kaponierze Kolejowej w Poznaniu

W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych wyjątkowe podziemia Kaponiery Kolejowej zostaną udostępnione dla zwiedzających. Kaponiera Kolejowa to przez lata zapomniany (a przy tym jedyny w swoim rodzaju) obiekt forteczny, który zyskał nowe oblicze po przebudowie ronda komunikacyjnego, które od niego przejęło swoją nazwę.

W sierpniu wnętrza Kaponiery Kolejowej dostępne będą w czasie Dni Twierdzy Poznań.

Przewodnicy zorganizują niezwykłą podróż po historii Kaponiery Kolejowej - miejsca nierozerwalnie wpisanego w historię „Twierdzy Poznań”. W trakcie zwiedzania będzie też wyświetlana prezentacja multimedialna, wzbogacona wyjątkowymi zdjęciami oraz opisem o dziejach Twierdzy Poznań.

Ponadto każdy z odwiedzających Kaponierę Kolejową będzie mógł odebrać kartę fortyfikacyjnej gry turystycznej pod zagadkowym tytułem „Bezpieczny bądź, Poznaniu”.

Dodatkowo w każdą sobotę września w podziemiach będzie można wziąć udział m.in. w różnorodnych warsztatach oraz prelekcjach, a także odkryć Tajemnicę Kaponiery, która zmieni się w niezwykły pokój zagadek, by skorzystać z propozycji wystarczy na przystanku PST pod rondem odnaleźć półkoliste foyer. W głębi znajduje się wejście do podziemi. W przypadku większości propozycji ilość miejsc jest ograniczona i wymaga wcześniejszej rezerwacji na oficjalnej stronie: www.kaponierakolejowa.pl, gdzie można znaleźć również szczegółowy program.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

Temat broni jądrowej od wielu lat wzbudza liczne kontrowersje. Ma ona swoich gorących zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Dyskusja na ten temat rozgorzała w przestrzeni publicznej jeszcze bardziej przy okazji wojny w Ukrainie. Sprowokowała też rozmowy w Polsce i o Polsce właśnie w tym kontekście. Zobacz kolejne zdjęcie --->

Broń atomowa w Wielkopolsce: stąd Rosjanie chcieli zaatakowa...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski